Rekord! Řenč posunul svůj nejlepší čas na Moraviamanovi

18.06.2023 -
Rekord překonán. Tomáš Řenč zvítězil na Moraviamanovi v historicky nejrychlejším čase. Závod žen ovládla v sobotu 17. června Helena Kotopulu, která si tak v Otrokovicích připsala maximální možný počet bodů do Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Čeští triatlonisté jsou ve skvělé formě! Při prvním závodě Českého poháru v dlouhém triatlonu, kterým byl CZECHMAN, překonal traťový rekord Pavel Wohl, nyní padl historicky nejrychlejší čas také na otrokovickém Moraviamanovi. Jeho staronovým držitelem je Tomáš Řenč, který tak překonal svůj vlastní nejlepší čas. Ten dosavadní měl hodnotu 8:19:06, ten nový 8:15:57.

„Traťový rekord pro mě byl jasný cíl. Věděl jsem přitom, že se o něm rozhodne na kole, protože po zimních problémech s ostruhou jsem ještě neběhal žádná tempa,“ řekl v cíli Řenč, který tak získal od pořadatelů speciální finanční prémii.

Po 3,8 km plavání v koupališti Štěrkoviště šel Řenč z vody první, jen minutu za ním byl polský triatlonista Maksymowicz. „Na kole jsem během prvních 150 km náskok navýšil na tři minuty, pak už nevydržel a v depu z toho bylo 5,5 minuty. Když jsem ho pak viděl na obrátce běhu, bylo z toho už 7,5 minuty a podle jeho stylu mi bylo jasné, že se můžu soustředit jen sám na sebe. Do 30. km jsem šel zadrženě, ale pak jsem začal trochu víc závodit, abych si pohlídal rekord. Pro mě to byl nádherný závod,“ usmíval se Řenč, který si tak připsal po triumfech v letech 2018, 2019 a 2020 své čtvrté vítězství v tomto závodě.

O další místa se sváděl dramatický souboj, který nakonec dopadl nejlépe pro Jana Šnebergera. Příbramský triatlonista obsadil druhé místo se ztrátou 18 minut a 32 sekund. O necelé tři minuty později byl v cílové bráně Jan Oppolzer, obhájce loňského prvenství.

V závodě žen byla jasnou favoritkou Helena Kotopulu. Jako první ovšem vybíhala z vody Markéta Cibulková, která si vypracovala více než šestiminutový náskok. Při 180km cyklistické části ho ale nedokázala udržet, Kotopulu se ve třetím z pěti cyklistických okruhů vedoucích mezi Otrokovicemi, Tlumačovem a Kroměříží, dostala do vedení. Do druhého depa si přivezla náskok minuty a půl. V 42km běžecké části, která se odehrávala na cyklostezce u Baťova kanálu, se pak její náskok ještě zvyšoval.

Helena Kotopulu zvítězila v čase 10:07:56. Druhé místo patří Markétě Cibulkové, která finišovala se ztrátou 13 minut a 47 sekund. Bronz si z Otrokovic odvezla Julie Stolarčíková, která zaostala o dalších 77 minut.

V průběhu celého závodu se závodníci vyrovnávali s proměnlivým počasí. Chvíli na ně dopadaly sluneční paprsky, chvíli silný déšť při průtrži mračen. „Ke konci se pak zase oteplilo. Občas trochu fouknul vítr, ale nic brutálního. Na rekord to bylo ideální počasí,“ dodal dnešní vítěz.

Český pohár v dlouhém triatlonu se nyní přesouvá na Slovensko, pokračovat bude 6. srpna závodem SLOVAKMAN 226 v Piešťanech.

Moraviaman Triatlon, 17. června 2023

Muži: 1. Tomáš Řenč 8:15:57, 2. Jan Šneberger +18:32, 3. Jan Oppolzer +21:23

Ženy: 1. Helena Kotopulu 10:07:56, 2. Markéta Cibulková +13:47, 3. Julie Stolarčíková +1:30:36