Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích

16.10.2023 -
České triatlonistky zářily tento víkend po celém světě! Kromě úspěchů ve Světovém poháru v Číně a Brazílii slavily také na Havaji, kde se v noci ze 14. na 15. října konalo legendární mistrovství světa série IRONMAN. Po devíti letech mělo Česko zástupkyni v elitní kategorii profesionálek, kde Radka Kahlefeldt Vodičková obsadila 18. místo. V amatérských kategoriích Age Groups pak má Česko dvě mistryně světa – Barbora Besperát triumfovala v kategorii 30-34 let a Jana Richtrová v kategorii 40-44 let.

Letos byl havajský šampionát vyhrazen pouze ženám, zatímco muži závodili o ironmanské tituly už v polovině září v Nice. Z Česka zamířilo do Kony hned dvanáct triatlonistek. Největší pozornost přitom byla upřena na Radku Kahlefeldt Vodičkovou, která sice dlouhodobě žije v Austrálii, stále ale reprezentuje Česko.

Po 3,8 km plavání v Tichém oceánu vbíhala Kahlefeldt do rozlehlého depa na 13. místě. V cyklistické části si pak připsala 21. nejrychlejší čas. 180 km po pobřežní dálnici z Kony do Hawi a zpět absolvovala v rozpálených lávových polích za 4 hodiny a 50 minut. Závěrečný maraton pak zvládla za 3:14, což jí zajistilo konečné 18. místo v kategorii profesionálek.

Celkového vítězství se po čtyřech druhých místech dočkala Britka Lucy Charles-Barclayová, která prolétla náročnou havajskou trať za 8:24:31, Kahlefeldt na ni ztratila 38,5 minuty.

Dva světové tituly v Age Groups!

Na Havaji ovšem nezávodí jen profesionálky. Tenhle závod patří i amatérským triatlonistům, kteří si dokázali vyjet kvalifikační sloty na závodech IRONMAN po celém světě. Ve startovní listině tak bylo celkem 12 triatlonistek s českou vlaječkou.

Na senzační úspěch dosáhla Barbora Besperát, která zvítězila ve své věkové kategorii 30-34 let a mezi více než dvěma tisícovkami triatlonistek v Age Groups byla celkově druhá!

„Závodní den mi sednul. Plaváni se mi celkem povedlo, s časem jsem byla spokojená, přestože jsem za soupeřkami standardně zaostávala,“ vzkázala z Havaje Besperát, která šla z vody ve své kategorii až jako 121. „Kolo jsem rozjela s rozumem a snažila se trochu krotit a šetřit síly na závěrečný běh, který bývá na Havaji rozhodující.“ V maratonu si připsala pražská triatlonistka 10. nejlepší čas mezi všemi závodnicemi na ostrově, a to včetně profesionálek. „Jsem moc šťastná. Samotný závod mě překvapil tím, že mi nepřišel tak krutý, jak jsem se bála. Ale to bude asi opravdu tím, že poměrně dobře snáším teplé podnebí, které je tady pro většinu lidí největším strašákem.“

Mistrovský titul si odváží z Havaje také Jana Richtrová. V její kategorii 40-44 let dominovaly české závodnice, druhá totiž byla Helena Kotopulu.

A jak si vedly další české triatlonistky?

• 9:03:07 – Radka Kahlefeldt - 18. místo (PRO)
  • 9:19:52 – Barbora Besperát - 1. místo (30-34)
  • 9:38:51 – Jana Richtrová - 1. místo (40-44)
  • 9:54:07 – Helena Kotopulu - 2. místo (40-44)
  • 11:05:19 – Eva Koďousková - 73. místo (30-34)
  • 11:12:30 – Renáta Benčová - 31. místo (45-49)
  • 11:48:58 – Kateřina Krátká - 127. místo (40-44)
  • 12:00:07 – Barbora Šimková - 80. místo (25-29)
  • 12:43:47 – Marie Kalkusová – 182. místo (30-34)