Kubínek zvítězil na Vysočině

17.07.2015 -
U Žďáru nad Sázavou na Velkém Dářku proběhl již 19. ročník triatlonu na tratích 0,9 - 31 - 5,6 km. A pořadatelům vyšlo nejen počasí.
V sobotu 11.7. se konal u "Moře Vysočiny" rybníka Velké Dářko tradiční ORKA TRIATLON, který si oblíbila spousta závodníků zvučnějších jmen ať už jako trénink na závody vyšší úrovně nebo jako jeden z podniků během sezony. V letošním roce pořadatelé přívitali opět několik známých jmen jako Milda Bayer, Jan Klement, František Kubínek. Celkem se na start postavilo 102 závodníků v kategoriích jednotlivců a dvě štafety po třech členech. Závod probíhá již od roku 1997 a v letošním roce byl součástí Krajského poháru Vysočiny.

Před hlavním závodem proběhly dětské závody v kategoriích 8 - 11 let, 12 - 13 let a 14 - 15 let zde kralovali závodníci z Budišova, Třebíče, Jindřichova Hradce, Jihlavy, Dalešic a Blanska a celkem se jich na start postavilo 30.

Hlavní závod začínal v odpoledních hodinách a bohužel hned na startu pořadatele komplikace chvíli zradila technika a proto se do vody vrhnuli všichni o chvíli později.
Na trati plavání hned od počátku panoval František Kubínek (EKOL), český reprezentant a účastník Evropských her v Baku, za ním potom na druhém místě vylézal se ztrátou Jan Klement (EKOL) a třetí doplaval Vladimír Pospíchal ml. (Tréninková skupina). V kategorii žen s velkým náskokem a celkově na 8. místě vybíhala z vody dorostenka Jana Koubková (SK TRI CYKLOCHLUBNA) před Janou Veselou a Věrou Hoštičkovou. Trať plavání byla jednookruhová s výlezem a přeběhem.

Na trati kola se vytvořili malé i větší skupiny pouze na čele závodu jel osamocený František Kubínek a bojoval pouze s časem, délka trasy byla 30,65 km a byla tvořena jedním okruhem po menších obcích v okolí Velkého Dářka. Nejrychlejšího času ovšem na trati cyklistiky dosáhl Marek Doležal (MST Jihlava). Za Františkem Kubínkem, který do druhého depa přijel s velkým náskokem dojela skupina ve složení Klement, Pospíchal, Ovsjannikov, Doležal, Šebek, Kašpárek a Pavelka. A tato skupina bojovala se ztrátou dvou minut na Kubínka již pouze o druhé a třetí místo. Mezi ženami na trati kola společně bojovaly Jana Koubková a Petra Veselá (Žďár n.S.), ale v závěrečné části se Petra od Jany odpoutala a vytvořila si skoro minutový náskok. Třetí jela stále Hoštičková.

I běžecká trasa je tvořena jedním okruhem kdy se běží na jeden z kopců v okolí a zpět po lesních cestách kolech chat, kterých je kolem rybníku spousta v několika oblastech. Délka běhu je 5,6 km a téměř celá trasa mimo závěru je v lese tak mohou všichni závodníci trochu vydechnout od případného horka, i když v letošním roce panovali ideální podmínky a 25°C. Nejrychlejším během se ukázal opět vedoucí závodník František Kubínek a všem utekl o parník a získal první místo v tomto závodě, druhé místo vybojoval Jan Klement, skvělý běžec a nyní již pracující závodník. Třetí potom doběhl Marek Pavelka (OMT Pardubice), který zná okolní tratě velmi dobře, jelikož zázemí využívá k tréninku v posledních letech díky spolupráci s místním klubem.
Mezi ženami již bylo po cyklistické části rozhodnuto, protože vedoucí Petra Veselá je i skvělá běžkyně, si tak doběhla pro první místo. Druhé místo a zkušenosti získala domácí Jana Koubková a třetí místo vybojovala Věra Hoštičková.

Závodníci všech věkových kategorií byli odměněni, pořadatelé ujistili že závod bude opět a zase za rok, i když všem pořadatelům komplikují život, všechny typy povolení a papírů, které musí vyřídit, aby závod mohl proběhnout.

Výsledky závodu a jednotlivé mezičasy najdete ZDE. Fotografie ze závodu ZDE.