Řezáč je světovým králem klasiků

4.04.2011 -
Do dějin světového lyžování se dnes zapsal český dálkový běžec Stanislav Řezáč. V Norsku potvrdil vítězství v prvním ročníku prestižního seriálu Ski Classics, který sčítá šest nejlepších laufů (Jizerská 50, Marcialonga, König Ludwig lauf, Vasaloppet, Birkebeinerrennet a Norefjellrennet). „Je to obrovské zadostiučinění,“ říkal pro své webové stránky www.pdteam.cz. Totálně zničený v cíli čtyřhodinového 66 km dlouhého martyria v rozbředlém jarním sněhu v horách severně od Osla.

„Tohle byl nejtěžší závod, co jsem kdy jel. Nikdy v životě jsem takhle nerupnul,“ dodal ještě 37letý člen Patria Direct teamu. A jediný český lyžař, který v letošní sezoně vyhrál závod světového poháru (norský Birkebeinnerret ve FIS Marathon cupu). Tady dojel až 13., se ztrátou víc než 14 minut na vítěze, Andrese Auklanda. Ale jen o místo a 1:17 minuty zpět za Švédem Ahrlinem, který ho jako jediný mohl ještě v celkovém součtu ohrozit.

„Rozhodlo se už v prvním dvanáctikilometrovém stoupání hned po startu. Ujel Anders (Aukland) a já věděl, že vyhraje,“ vyprávěl Řezáč. Sám se držel ve skupině, ale tentokrát neměl sil, aby ji táhl, nebo roztrhal jako jindy. Tři noci se nevyspal s bolavým zubem, teploty brzdil jen paralenem. V měkkém sněhu se jeho dvoumetrová postava bořila víc než u drobných lyžařů. „Ahrlin si stihl do druhého okruhu vyměnit i hole s většími kroužky,“ všiml si. Na trati ho zvládla šestkrát občerstvit manželka Lenka, přesto ho v závěru zastavily křeče. „Drželi jsme se s Jerrym (Ahrlinem), už jsme věděli, že do tří to nedokážeme. Ale posledních pět kilometrů jsem jen pochodoval a ani nevěděl, jestli se dostanu do cíle.“

Dokázal to. A tak si v luxusním horském resortu mohl vystoupat na koncertní pódium a převzít jako první lyžař historie ocenění krále Ski Classics. „Stavím to naroveň celkovému vítězství ve FIS Marathon Cupu 2005. Tehdy jsem měl možná o něco lepší formu a vyhrál víc závodů. Teď zase byla větší konkurence,“ dodal. Za triumf získal šek na 10 000 eur.

Norefjellrennet 66 km klasicky: Muži: 1. A. Aukland (Norsko/Xtra Personel teram) 3:47:47, 2. Rickardsson (Švéd.) -1:49, 3. Brink (Švéd./United Bakeries) -3:45, 4. Södergren (Švéd.) -3:48, 5. M. Fredriksson – 4:07, 6. Sjöholm (oba Švéd./Exspirit team) -4:28,… 13. Řezáč (ČR/Patria Direct team) -14:15. Ženy: 1. Bonerová (Švýc./Engadin ski team) 4:43:49.

Ski Classics 2011 celkově: Muži: 1. Řezáč 431, 2. Ahrlin 383, 3. A. Aukland 380, 4. Svärd (Švéd.) 309, 5. Brink 285. Ženy: 1. Bonerová 500.

Autor: Tomáš Nohejl, tonohejl@gmail.com