Řezáč je druhý ve Ski Classics, stal se vládcem sezony laufařů

1.04.2012 -
Nejtěsnějším možným rozdílem dvou bodů unikl Stanislavu Řezáčovi druhý velký triumf v sezoně. Ve finálovém závodě Ski Classics ve švédském Valadalenu skončil čtvrtý. Ale protože jeho největší norský sok Anders Aukland ve finiši zvítězil o 25 setin vteřiny před Jörgenem Brinkem, dosáhl na celkové prvenství.

Řezáč už vyhrál celkové pořadí FIS Marathon Cupu, který se se Ski Classics částečně překrývá. Starší z bratrů Auklandů tam byl druhý. V součtu nejlepších umístění sezony však vychází o něco lépe těsně Řezáč (1., 1., 3., 3., 4., 6.) – A. Aukland (1., 1., 2., 4., 5., 7.). Ve Ski Classics podlehl na body 820: 822, ve FIS Marathon Cupu ale vyhrál 405:311. Řezáč navíc vyhrál sprinterskou soutěž Ski Classics.

„Lyžování tady bylo nádherné, sníh perfektní i forma slušná. Vyčasilo se, těžká trať, jelo se většinou klasicky, soupaž jen na malé části,“ říkal Řezáč. „Trojice vepředu mi ujela na posledních sedmi kilometrech.“ Na třetího Mathiasse Fredrikssona ztratil 37 vteřin.

Třetí nejlepší výsledek sezony zajel na 14. místě druhý jezdec Patria Direct teamu Petr Novák. Ještě 23. byl další z Čechů, Martin Koukal v barvách rakouského týmu Skinfit.

Mezi ženami zvítězila švýcarská lyžařka Seraina Bonner, na celkové vítězství a obhajobu však stačilo páté místo domácí Jenny Hansson.

Finále Ski Classics: Valadalen 54 km: Muži: 1. A. Aukland (Xtra Personel/Nor.) 2:32:41,85, 2. Brink (United Bakeries/Švéd.) 2:32:42,10, 3. M. Fredriksson (Exspirit/Švéd.) 2:32:44,79, 4. Řezáč (Patria Direct team/Čes.) 2:33:21,40, 5. Djupvik (Team Birken/Nor.) 2:33:37,65, 6. Myrland (United Bakeries/Nor.) 2:33:40,29,… 14. Novák (Patria Direct/Čes.) 2:37:54,01,… 23. Koukal (Skinfit/Čes.) 2:44:12,93. Ženy: 1. Bonner (Exspirit/Švýc.) 2:58:18,92.

Ski Classics 2012 konečné pořadí: Muži: 1. A. Aukland 822, 2. Řezáč 820, 3. Brink 714, 4. J. Aukland 608, 5. Johnsson 550,… 27. Novák 114,… 37. Koukal 48. Ženy: 1. J. Hansson 910,… 9. Moravcová 64. Týmy: 1. Xtra Personel 2703,… 4. Patria Direct 1148. Sprinteři: 1. Řezáč 150, 2. Ahrlin 58.