Nabitý aquatlon startuje v Praze
Chystají se i elitní čeští reprezentanti. „Na plavání trošku ztratím, ale pak chci zkusit napálit pětku naplno, abych viděl, co to se mnou udělá,“ plánuje Přemysl Švarc před odletem na tréninkový kemp do Jižní Afriky a pak na světový pohár do Austrálie. Jeho trenér Zeman ho bude sledovat přímo na trati se startovním číslem.
Mezi ženami je hlavní favoritkou Petra Kuříková. Ta se loni stala v Dubaji dokonce juniorskou mistryní světa v biathle, odrůdě aquatlonu, pořádané federací moderního pětiboje. Pro úplnost, do roku 2008 pořádali mistrovství světa v aquatlonu (v kombinaci běh-plavání-běh) i triatlonisté jako přípravu vždy dva dny před šampionátem na olympijských tratích.
Dále se v Praze ukáží František Kubínek, Lenka Šimáková nebo železní mužové Tomáš Bednář a Pavel Kašpárek a další. Český aquatlonový pohár má pět zastávek a na prémiích čeká celkem 250 000 Kč, honorují se i zástupci médií, rodinné a firemní týmy.
„Tato kombinace je otevřená všem, plavcům, běžcům i vícebojařům, ale i sportující veřejnosti. Dostaneme je do závodní atmosféry. Pro děti je to ideální příprava pro techniku a kombinaci, ale nelimituje je kolo a s ním spojená nebezpečí,“ dodává Dvořák, trenér českého týmu na úspěšné olympiádě v Sydney 2000.
A poměry 400 x 5? „Podle triatlonu by mělo být plavání delší,“ tvrdí Dvořák, sám bývalý plavec, účastník komunistické lžiolympiády Družba v Moskvě 2004. „Ale chápu, že pro lidi, co pravidelně neplavou, bude už tahle vzdálenost naplno docela náročná. Přijít může opravdu každý.“