Třetí titul pro mě hodně znamená, říká Lucy Charles-Barclay

5.06.2019 -
Britská triatlonistka Lucy Charles Barclay, známá z vítězného Challenge Prague, si v neděli podmanila již potřetí závod The Championship Challenge. Za čtyři hodiny zvládla stylem "one women show" halfironmanskou porci kilometrů a v silné konkurenci zvítězila. Při čekání na antidopingové kontrole těsně po závodě vznikl následující rozhovor

Před chvílí sis doběhla pro neuvěřitelný třetí titul mistryně světa seriálu Challenge. Jaké jsou pocity?

Jen ty nejlepší. Třetího titulu si hodně cením. V dnešní silné konkurenci o to víc. Mám velkou radost a zadostiučinění.

Co je pro tebe závod The Championship Challenge v Šamoríně?

Rezort X-bionic vnímám po Londýně skoro jako můj druhý domov. Jezdím sem už třetí rok vždycky na týden. Prostředí a tréninkové podmínky jsou excelentní a lidé vstřícní.


Včera se spekulovalo, že kvůli různým předmětům v Dunaji a studené vodě, budou muset organizátoři zkrátit plaveckou část..

To by mi rozhodně do karet moc nehrálo. Byla jsem ráno ráda, že se tak nestalo a poplave se normálně 1900 metrů.

Stejně jako na Challenge Prague, IM Hawaii a dalších závodech jsi za to vzala hned od startu a postupně se mezi tebou a ostatními soupeřkami vytvořil znatelný rozestup..

Plavání je stál moje nejsilnější disciplína a těžím z let, kdy jsem reprezentovala Anglii v plaveckých disciplínách. Voda Dunaje byla studená a na několika místech byl znatelný proud, ale nijak mi to nevadilo. Dvě minuty na Radku v prvním depu mě potěšily a na kolo se mi nasedalo dobře.

Cyklistika vedla po úplné rovině a postupně foukal celkem silný vítr. Bylo zapotřebí jet v co nejideálnější aero pozici. 90 kilometrů jsi zvládla za 2 hodiny a 11 minut. Trať byla dost monotónní. Dokážeš říct, na co během takovéto cyklistiky myslíš?

Snažila jsem se jet co nejefektivněji, hlídala si data na computeru a snažila se dodržet stanovené tempo. Vlastně ani moc nepřemýšlím o ničem konkrétním. Prostě se snažím zůstat maximálně soustředěná od startu až do cíle.


Na tiskové konferenci po závodě jsi uvedla, že druhé depo bylo jedno z nejhorších, které jsi v dosavadní triatlonové kariéře měla. Co se stalo?

Nějak se mi zapletla bota do pedálu a před televizními kamerami jsem si pěkně ustlala. Říkala jsem si, že když mě neudrží nohy ani na začátku půlmaratonu, tak jsem zvědavá, jestli vůbec vyběhnu.

Ale podařilo se..

Naštěstí se mi při tom pádu nic zásadního nestalo a sama jsem pak byla překvapená, jak dobře se mi běželo. Nepřišla ani jedna krize, pořád se měnil terén a něco se dělo. Běžela jsem s jistou rezervou a hlídala si svůj náskok na ostatní soupeřky.


Tvoje výsledná časomíra se zastavila na 4:00:25 a druhá Radka Kahlefeldt dobíhala pět minut za tebou. Třetí titul v řadě. Velká spokojenost?

Tento závod byl jeden ze tří vrcholů mé letošní sezony a jeho průběh naznačil, že jsem dobře připravená. Moc jsem si to užila a třetího zlata ze Šamorína si hodně považuji. V tak silné konkurenci zvítězit je pocit, podobný letu na měsíc..


Které jsou tvé další dva letošní vrcholy?

Challenge Roth a Ironman Hawaii.

Takže v Praze na Challenge tě letos neuvidíme?

Přestože závod v Praze byl pro mě parádní, tak letos mám jiné plány a priority.

Za tvým příjmením Charles je nově i Barclay. Řekla bys k tomu něco víc?

V prosinci jsem se vdala za mého dlouholetého přítele, který je zároveň i mým koučem. Měli jsme svatbu v Londýně a byl to další skvělý zážitek v mém životě.

Jak dlouho jsi závodně plavala a kde přišla výhybka k triatlonu?

Plavala jsem od 8 do 19 let a nasbírala jsem mnoho úspěchů a medailí, ale cítila jsem, že potřebuji novou výzvu a impuls. Pár let jsem pracovala v londýnské Z00, až mi jednou kamarád nabídnul, jestli si s ním nechci zkusit Ironman. To bylo v roce 2014, dařilo se mi a hodně zaujalo. Začala jsem se tomu věnovat postupně víc, až téměř maximálně.

V triatlonové mekce havajské Kony jsi nestačila jenom na švýcarskou dominátorku Danielu Ryf. Letos vás čeká další velký souboj o triumf mistryně světa. Co musí vyjít, abys Danielu porazila?

Především chci zapracovat ještě na cyklistické formě, aby mě musela dojíždět s co největším výdejem sil a energie. Když se dostaneme v kontaktu společně do druhého depa, mohou se dít zajímavé věci..

Co děláš nejraději, když netrénuješ a nezávodíš?

Moc ráda se vídám s přáteli a jezdíme podnikat různé akce do centra Londýna. V blízké době mám v plánu si koupit psa, tak se těším, až budeme společně chodit na dlouhé procházky. 


Hodnocení:
Přečteno 998x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?