Ráda závodím během celé sezony na jižní i severní polokouli, říká Laura Siddall

1.11.2018 -
Britská profesionální triatlonistka Laura Siddall se pro triatlon na plný úvazek rozhodla před pěti lety. Jejím vzorem je krajanka Chrissie Wellington a v současné době ji trénuje Matt Dixon. V letošní sezoně triumfovala v Austrálii a Madridu. Je ambasadorkou seriálu závodů Challenge family. Setkali jsme se po závodě Forte Village Sardinia a vznikl tento rozhovor

Před závodem Challenge Forte Village jsi patřila k hlavním adeptkám na vítězství. Po loňském stříbru ses nakonec musela letos spokojit bez medaile. Čím to bylo?

 

Před i během závodu jsem se cítila celkem dobře, bohužel jsem neměla rychlé nohy na závěrečný půlmaraton. Nejspíš se přihlásila únava po dvou týdnech od IM Hawaii.

 

Jak se pro Tebe závod vyvíjel?

 

Bylo škoda, že organizátoři museli kvůli velkým vlnám zrušit plavání, což by mi určitě vyhovovalo lépe než pětikilometrový rychlý běh na začátku. V prvním depu u kol jsme byly ve skupině pěti žen a celou cyklistiku 90 kilometrů se mi nepodařilo nikoho setřást a v druhém depu tak zůstala tato skupinka stejná. Bohužel hned od prvního kilometru se běželo ostré tempo, které jsem nedokázala akceptovat a postupně ztrácela. Pět týdnů před Sardinií jsem jela Challenge Madrid a potom ta Havaj. 

Co říkáš na tratě závodu? Na tiskovce jsi říkala, že posledních dvacet kilometrů cyklistiky podél krásného pobřeží je spektakulární..

 

Je to fantastický závod se vším všudy. Parádní organizace, skvělá atmosféra a jedny z nejkrásnějších tratí, kde jsem kdy závodila. Cyklistika i běh jsou kvůli náročnému profilu dost těžké, ale i proto mám tento závod hodně ráda.

 

Jsi ambasadorkou celosvětového seriálu Challenge family. Jak vznikla vaše spolupráce a co všechno obnáší?

 

V roce 2017 jsme se setkali se šéfem této série Zibi Szlufcikem, který mi nabídl tuto možnost. Challenge family je pro mě nejen o rychlých časech, medailích a traťových rekordech. Je to skvělá možnost, jak propojit triatlonisty z celého světa a umožnit jim se sdílet. Závody jsou na krásných místech a mají parádní atmosféru. Být ambasadorkou pro mě znamená se ještě víc snažit o to, abych až jednou přestanu dělat profesionální triatlon, po mně zbyl tento sport ještě o kousek lepší a krásnější pro ostatní triatlonisty. Snažím se s nimi komunikovat na každém závodě, kde startuji, naslouchat jim a brát jejich připomínky vážně a snažit se s nimi něco dělat.  

Na letošním Challenge Prague jsi brala bronzovou medaili. Jak se ti líbil tento podnik?

 

Závod v Praze je pro mě v mnoha věcech speciální a jedinečný. Kulisy historického města, plavání v řece kousek od krásného Karlova mostu, rychlá trať kola se zajímavým kopcem a divácky atraktivní běžecká část. Užila jsem si nejen samotný závod, ale i pár dalších dní, které jsem strávila poznáváním vašeho hlavního města.

 

Profi triatlonu se věnuješ pět let, což je poměrně krátká doba. Kdy a jak ses rozhodla?

 

Jsem vystudovaná inženýrka a po škole jsem opustila rodnou Británii a odjela pracovat pro firmu Shell do Austrálie. Od dětství jsem hodně sportovala, věnovala se na národní úrovni běžeckým disciplínám a dalším odvětvím. Austrálie je mekkou triatlonu a jsou ideální podmínky na trénink. Tento sport jsem si tam párkrát zkusila, celkem rychle se dostavily medailové úrovni v lokálních závodech, a tak jsem si řekla, že tento sport zkusím pár let naplno jako profesionálka. Ještě nebyl den, abych tohoto rozhodnutí litovala. Skoro celý rok závodím na mnoha krásných místech jižní i severní polokoule, potkávám skvělé lidi a díky úspěchům si ani na finanční stránku nemůžu stěžovat. 

Každá věc má dvě strany mince a nedá mi to se nezeptat, zda není něco, co ti na tomto stylu vadí..

 

Někdy mě trochu trápí, že na žádném místě nezůstávám déle. Mám několik neteří a synovců, které také vídám méně, než bych si přála. Můj kouč žije ve Španělsku, takže většinu cestování za závody absolvuju sama, což taky není vždy příjemné. A v neposlední řadě je tento sport hodně fyzicky i psychicky náročný, takže se někdy cítím unavená. Teď po závodě Challenge Forte Village se těším, že si dám měsíční odpočinek a pak mě čekají závody na druhé polokouli..

 

Které úspěchy zatím řadíš ve své kariéře nejvýše?

 

Cením si toho, že z 31 startů v half či ironman závodech jsem byla 28krát na podiu. Nejvýš stavím triumf na Mistrovství světa 70.3 v Las Vegas. Velkou radost mám z letošních vítězství na Ironman Australia, Ironman Nový Zéland a Challenge Madrid. Ve své nedlouhé kariéře PRO triatlonistky jsem se pětkrát kvalifikovala na 70.3 nebo WCH IM. 

více Info na https://laurasiddall.com/

 

 


Hodnocení:
Přečteno 986x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?