Maurice Clavel - Challenge Prague je moje příprava do Kony

27.07.2018 -
Maurice Clavel je německá vycházející hvězda dlouhého triatlonu. Na Challenge Prague přijel v rámci své přípravy na podzimní svěťák v Koně. Jak se připravuje na závod a co je vůbec zač tenhle novopečený profík, který při svém prvním IM udělal čas 8:04:53?

Setkali jsme se na recepci hotelu a Maurice mi hned před nos strčil mapu Prahy s dotazem, kde je tady nejbližší bazén. Přece AXA, to je dvě minuty chůze od hotelu. Vy jste ještě nebyl venku?

“Neviděl jsem z Prahy ani kousek. Přijeli jsme s manželkou a synem v noci a venku je strašné vedro. Relaxuju ve stínu, ven půjdu až večer a Prahu si prohlédnu až po závodě. Zítra mě čeká oficiální seznámení s tratí plavání, tam asi půjdu, ale trať cyklistiky projedeme s trenérem autem.”  

Ve Vltavě se po tomhle vedru osvěžíte, nebojte!

“Vím, voda má mít osmnáct stupňů, poplave se v neoprenech. Filip Ospalý říkal, že tam je docela silný proud, tak jsem na to zvědavý.”


Co čekáte od závodu v Praze?

“Když jsme dávali minulý rok dohromady plány na novou sezónu, tak mi Luboš Bílek říkal, abych sem přijel. Pak se přidal s pozváním Filip Ospalý, jehož jsem byl vždycky velkým fanouškem. A ještě pořád jsem! Říkal mi, že tady nebudou žádná velká jména (smích). Teď to podle startovky vypadá na hodně tvrdý souboj. A já jsem za to rád - baví mě bojovat s nejlepšími! Přijel jsem sem po skončení několikatýdenního tréninkového bloku, je to můj první test po něm a vlastně i příprava do Kony.”


Do Kony jste se kvalifikoval na IM v Jižní Africe letos v dubnu. S jakými očekáváními tam pojedete? 

“Já jsem ten závod ani nebral jako kvalifikaci, ale nakonec jsem byl třetí (8:18:51). Mým velkým snem je být v Koně na pódiu, ale reálně bych byl rád i za TOP10. Vím, že na to mám, stačí, když pojedu solidní závod tak, jak to umím. Jasně, že tam jsou velká jména jako je Javier nebo Frodo, ale je to realistické očekávání. Když mi budou chtít uplavat, půjdu po nich. Ale na kole do úniku nepůjdu, schovám si síly na maraton. Ten závod totiž začíná až při něm.” 


V jednom rozhovoru jste říkal, že je pro Vás strašně důležité být maximálně soustředěný. Co to přesně znamená?

“Mám rád ticho. Třeba teď před startem v Praze půjdu někam, kde nikdo není. Budu mluvit sám se sebou, projíždět si detaily závodu a říkat si, jak si pro ten úspěch půjdu. Nemám žádné uklidňovací techniky, ale při kontrole věcí v depu se opravdu soustředím na každičký detail. Když kontroluju kolo, dělám to na sto procent. V Koně to bude stejné. A pak prostě vyjdu z domu a předvedu to nejlepší, co umím.” 
Závod v Koně má být teprve Váš čtvrtý IM v životě. Hned ten první, v Rothu, jste šel za neuvěřitelných 8:04:53. Jak se vám stala ta věc, že jste přešel z olympijského triatlonu na poloviční a IM distance?

“Střední vzdálenosti mi víc sedí na tělo, to je ten hlavní důvod. Jsem silný v cyklistice a tady to víc prodám. Taky potřebuju volnost, nezávislost na fedaraci, a ta v olympijském triatlonu není. Objížděl jsem túru ITU, závodní program jsem měl jasně daný, nemohl jsem si vybrat ve stylu “a teď pojedu na Challenge do Prahy”. Pak mě navíc federace přestala platit. Teď, na dlouhém triatlonu, rozhoduju o sobě jen já sám.” 


Takže jste oslovil svého současného kouče Luboše Bílka?

“Luboše jsem potkal v roce 2012. Byl trenérem triatlonového týmu našeho regionu. Zažil jsem s ním třídenní soustředění a hned věděl, že to je ono. Když jsem se rozhodl přejít na střední tratě, oslovil jsem ho a od sezóny 2014 spolupracujeme.”   


Co tedy, kromě svobody, oceňujete na dlouhém triatlonu?

“Není povoleno hákování, což mi přijde spravedlivější. V olympijském triatlonu o výsledku závodu rozhodne jediná chyba, není šance na opravy. Když člověk nemá den, špatně zaplave, má defekt, může to rovnou zabalit. Cestuje na závod přes půlku světa, utratí za to hromadu peněz a pak spadne z kola a může jít domů. To na middle a long distancích není - i po špatném plavání můžu na devadesáti kilometrech rozhodnout závod ve svůj prospěch. Zkazím jednu disciplínu? Pořád mám dvě před sebou. Je tu tím pádem čas na strategii a taktiku. Dvakrát píchnu? To ještě neznamená, že nemůžu v závodě uspět. Když se něco nepovede v tak dlouhém závodě, prostě problém vyřeším a situaci otočím ve svůj prospěch. To mě na tom baví.” 


Jaká taková krizovka se Vám na nějakém závodě stala?

“Třeba na IM v Louisville. Najednou koukám, že ke mně jede motorka a dostávám trest. Prý littering. Vůbec nevím za co, až pak mi došlo, že mi z kola upadly bidony. Neměl jsem pití, nic moc k jídlu, na každé občerstvovačce jsem do sebe cpal, co jsem mohl, ale bylo to málo. Na běh jsem šel hladový a tak dehydrovaný, že jsem nemohl ani polykat. Vážně, měli tam úžasné preclíky, ale lepily se mi na pusu tak, že jsem je do žaludku vůbec nedostal. Nakonec jsem měl takové křeče, že jsem místo běhu sotva šel a ten závod jsem musel vzdát.” 


Který ze závodů série IM či Challenge se vám naopak vryl do srdce tím hezčím způsobem? 

„Roth! To je neskutečný závod, největší triatlon na světě. I když projíždíte tou nejmenší vesnicí, všichni lidé fandí a tleskají. V jedné takové byl při průjezdu dokonce ohňostroj! Taky se mi líbilo v Šamoríně. Tentokrát proto, že zvětšili draftingovou zónu ze 12 metrů na 20. Hned je ten závod férovější, to se mi líbilo!”


Když jste chtěl být malý, prý jste chtěl být cyklista na Tour de France?

“Ani nevím, proč jsem tuhle myšlenku opustil a dal se na plavání, ale profesionální sportovec jsem chtěl být vždycky. Když už mě nebavilo máčet se v bazénu sedmkrát v týdnu, dal jsem se v roce 2007 na triatlon.”


A teď, když se Váš sen splnil, čím ještě chcete být? 

“Taky profesionální sportovec. Vážně - přeju si dělat to, co dělám a mít šťastný život. Být se svou rodinou, nic víc.”


CO si dáte po závodě - řízek nebo guláš? 

"Řízek a pivo!"


Maurici, díky za rozhovor. Myslím, že o Vás ještě hodně uslyšíme!


Pro Etriatlon zpovídala Barbora Topinková

Foto: FB stránka: Maurice Clavel, https://www.facebook.com/mauriceclavel.de/


Hodnocení:
Přečteno 2250x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?