Praha má potenciál, říká Michel Gignoux, technický ředitel ITU

19.06.2003 -
Tenhle sympatický povídavý chlapík z francouzského Nimes pracuje jako technický ředitel ITU - Světové triatlonové unie i člen technické komise ETU - Evropské triatlonové unie. „Úzký kontakt obou federací pomáhá dalšímu rozvoji triatlonu,“ říká Michel Gignoux, který si včera prohlížel tratě pražského triatlonu a o víkendu bude sledovat evropský šampionát v Karlových Varech.
Tenhle sympatický povídavý chlapík z francouzského Nimes pracuje jako technický ředitel ITU - Světové triatlonové unie i člen technické komise ETU - Evropské triatlonové unie. „Úzký kontakt obou federací pomáhá dalšímu rozvoji triatlonu,“ říká Michel Gignoux, který si včera prohlížel tratě pražského triatlonu a o víkendu bude sledovat evropský šampionát v Karlových Varech.

 Má Česko, nebo přímo Praha šanci na Světový pohár?
Praha má velký potenciál nádherného historického panoramatu, samozřejmě pár věcí by se muselo ještě upravit. Je to otázka dalších jednání. Rádi bychom našli místa, kde by Světový pohár zakotvil trvale. A ne aby se pořadatelé finančně vyčerpali jediným závodem. Proto jsem tady.

Přetrvává tedy tendence směrovat velký triatlon do velkých měst?
Jednoznačně. Musíme se přiblížit sponzorům, médiím a využít koncentrace obyvatelstva i dalších doprovodných akcí. Podívejte, teď se sešlo na Světovém poháru v Hamburku skoro čtvrt milionů lidí. Byli tam trhy, lidi se procházeli podél trati a fandili. Chceme dostat triatlon do zajímavých míst a udělat z něj spektakulární podívanou. Potvrzuje to i vzestup sledovanosti televizních sestřihů, na jejichž produkci se podílíme spolu s BBC.  Loni takhle přišel triatlon do miliardy domácností.

Olympiáda v Sydney znamenala obrovský úspěch, znásobí ho příští rok Atény – jste spoluautorem trati, že?
V říjnu ji otestujeme a uvidíme. Poplave se jeden okruh, snímaný podmořskými kamerami. Kolo bude brutální – pět okruhů s převýšením až 800 metrů v každém z nich. Bude to svědčit chytrým závodníkům, ale vyhrají to nejlepší. Mrzí mě jen, že se nepodařilo dotáhnout cíl na olympijský stadion.

Plánujete už i další olympiády…
V Pekingu se poplave okolo Zakázaného města, kde Číňané vyčistí říční kanál. A cíl bude na náměstí Nebeského klidu. To budou obrázky! Na rok 2012 kandidují starobylý Madrid a moderní New York – v obou městech bude letos Světový pohár. V New Yorku se poplave zatím v řece Hudson, ale přemýšlíme o situování závodu do Central parku včetně plavání v místním rezervoáru.

Ve světě jde triatlon nahoru, ale v Evropě, která zažívala boom v první polovině devadesátých let jako by lehce stagnoval. Proč?
Poslední tři roky ETU téměř nefungovala a byla v rozkladu. Teď přišli noví lidé, kteří blíže spolupracují s ITU, což přináší prospěch diplomatický i ekonomický oběma stranám. Letos už je v Evropě sedm Světových pohárů a dvě mistrovství světa. Znovu nabírá dech. Proto jsme rádi, že se nám spolu s vámi podařilo mistrovství Evropy v Karlových Varech, i když nás to stálo dost peněz. Zachování důvěryhodnosti ETU však je v tuto chvíli nejdůležitější.

Hodnocení:
Přečteno 164x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?