Challenge Forte Village Sardinia v režii Hernandeze a Wurtele. Simona Křivánková v Top Ten

2.11.2017 -
Poslední říjnovou neděli se v krásném letovisku Forte Village na jihu Sardinie jel další ročník triatlonového závodu série Challenge. Závod, který komplikoval silný vítr skvěle zvládla Simona Křivánková, která ve velmi kvalitní konkurenci skončila devátá. Během závodu se stala tragická událost v podobě úmrtí jednoho ze závodníků. Více v reportáži z místa závodu

Od časných ranních hodin bylo v jednom z nejkrásnějších evropských resortů Forte Village na Sardinii pěkně živo. Několik stovek triatlonistů a triatlonistek se chystalo na halfironman v rámci celosvětové série Challenge family. Zatímco vloni se mezi desítkami národností celého světa vyjímala početná skupina českých borců, letos jsme měli na startu hlavního závodu jen jedno želízko v ohni – Simonu Křivánkovou. „Před dvěma týdny jsem závodila na Challenge Mallorca, jela jsem na watty a v cíli měla pocit, že jsem v závodě neodevzdala všechno. To bych ráda napravila v dnešním závodě. Cítím se dobře připravená, místní tratě jsou parádní. Akorát mám trochu obavy ze sílícího větru, včera na rozpravě málem zakázali použití disku. Jiné kolo tady nemám, zatím naštěstí můžu startovat,“ řekla před závodem.


Početný dav fanoušků vítá bouřlivým potleskem domácího hrdinu Alessandra Zannardiho. Skvělý jezdec okruhů Formule 1 měl při závodě v roce 2001 tragickou nehody, jejímž výsledkem byla amputace obou dolních končetin. Nic nezabalil, má na kontě několik paralympijských medailí v cyklistice a ironmanský zářez z Havaje. „Děkuju sportu, že jsem se mohl vrátit do života. Triatlon miluji, na dnešní závod se moc těším,“ řekl do mikrofonu a pustil se, stejně jako ostatní, do rozplavání v tyrkysových vodách moře. 

 

 

V osm hodin se první vlna mužských profesionálů zakusuje do dvou kilometrů plavecké části. Startovní pole je nabité, ve vzduchu visí otazník, zda se domácímu miláčkovi Molinarimu po nedávné Havaji podaří obhájit loňský suverénní triumf. Jako první se z vody vynoří Španěl Inaki Balldelou za 22:49, pronásledován svým kolegou Vicentem Hernandezem a další trojicí. „Specializuji se na olympijský triatlon v rámci ITU světové série. O tomto závodě jsem slyšel samé superlativy, takže jsem se pro svou halfironmanskou premiéru rozhodl právě tady,“ řekl Hernandez. Vítr postupně sílí, koruny palem se marně brání jeho síle a závodníci mají co dělat, aby v některých pasážích udrželi aero pozici. 


foto: Tomáš Hájek

„Bylo to brutální,“ říkal po závodě německý profesionál Andi Dreitz a sdílí tak názor mnohých dalších závodníků. Hernandez zvládá 90 kilometrů cyklistiky na jednom okruhu v druhém nejrychlejším čase za 2:19 (rychleji zajel Belgičan Aernouts za 2:16) a vybíhá na závěrečný půlmaraton. Na ITU okruhu patří se svým parťákem Mariem Molou mezi nejrychlejší běžce, což dosvědčuje i tady. Jeho půlmaratonský výkon z jiné planety ve zvlněném terénu za 1:08:30 není potřeba komentovat. „Byl to super závod a zážitek. Resort, tratě i atmosféra jsou prvotřídní. O vítězství jsem rozhodl ve druhém běžeckém okruhu. Jízda ve větru nebyla snadná, ale jsem spokojený s výsledkem i výkonem,“ řekl těsně po svém triumfu. Pro stříbro si doběhl Aernouts, bronz patří Van Bergovi. Mohutné povzbuzování domácího publika stačilo Molinarimu „jen“ na nepopulární „brambory.“


V ženách se ve velmi kvalitní světové konkurenci skvěle dařilo kanadské profesionálce Heather Wurtele, která zvítězila stylem start-cíl (její manžel skončil na pátém místě). Stříbro vybojovala Britka Laura Siddal a bronz bere domácí Marta Bernardi.  Simona Křivánková předvedla výborný výkon zvláště ve větrné cyklistice a závěrečném půlmaratonu a finišuje v první desítce celkového pořadí. „Sardinie byl stejně jako loni poslední závod sezóny. Startovní pole bylo tak šíleně nadupané hvězdami z celého světa, že jsem si řekla, že není co ztratit. Závod jsem si opravdu užila, makala jsem, ale žádná krize mě nepotkala, takže to byla krásná tečka za letošní sezónou. Na páté místo mi chyběly pouze tři minuty. Opravdu jsme tam byly nasekány po malých rozestupech. Výsledek je tedy opět velkou motivací makat dál. Jinak celý výlet na Sardinii byl úžasný, připadala jsem si zde jak v ráji,“ zhodnotila na svém webu krivankovi.eu.Závod v Age group bohužel velmi poznamenala tragická událost, kdy během úvodní disciplíny zemřel jeden ze závodníků z Holandska. „Byl to jeho první triatlonový závod. Během plavání měl infarkt. Po rychlém převozu lodí na břeh a neúspěšné resuscitaci mu nebylo již pomoci. Jsme z toho velmi smutní a soucítíme s jeho blízkými, řekl Zibi Szlufcik, šéf Challenge family.

V rámci štafety plavali pro charitativní účel světoznámí olympijští medailisté bratři Jonathan a Alistair Brownlee, kteří se stali ambasadory tohoto závodu. „Celý týden tady na krásném místě Forte Village jsme se skvěle užili a je pro nás čest být součástí tohoto krásného triatlonového eventu,“ řekl Alistair.  


Den před „půlkou“ se konal závod na sprinttriatlových tratích, kde startovalo několik stovek závodníků za skvělé divácké kulisy. Z českých borců startovala dvojice Tomášů, bývalý reprezentant Tomáš Bednář a jeho současný svěřenec Hájek. Souboj pro sebe nakonec o dvě minuty rozhodl sedmnáctiletý borec z Jihlavy Tomáš Hájek. „Závod na Sardinii je skvělá sportovní událost a jsem tady již poněkolikáté. Prostředí resortu, atmosféra, organizace a divácká kulisa nemají chybu,“ zhodnotil Tomáš Bednář. Jemu také patří moje poděkování za zorganizování dopravy a ubytování. 


Hodnocení:
Přečteno 895x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?