10 hvězdných okamžiků triatlonu v roce 2006

26.12.2006 -
Rok 2006 sice nepřinesl tolik touženou medaili z velké akce, avšak sezóna se dá hodnotil jako vydařená a čeští triatlonisté byly ve světě tohoto krásného multisportu řádně vidět. Přinášíme vám 10 okamžiků, které budou navždy spojeny s rokem 2006
1. Krňávkova bramborová placka z ME
12 vteřin dělilo Martina Krňávka od tolik vytoužené medaile. Na závod se dokázal bravurně připravit a zastínil svého týmového kolegu Filipa Ospalého.

Ze čtyřčlenné skupinky Gomez, Raňa , Johns a Krňávek bojující o bronzovou medaili  vzešel jako vítěz Brit Johns, který připravil Krňávka o stupně vítězů. Krňávek se neztratil ani na MS, kde skončil 17.

2. Matulův havajský výkon
Kdo by to byl řekl před sezónou, že zrovna Martin Matula se stane držitelem primátu nejrychlejšího Čecha na havajských tratích. Ve své kariéře musel překonat řadu těžkých chvil a osud mu nemohl nadělit lepší dárek. Přitom na Havaj odjížděl s vidinou sbírat zkušenosti. Pro Martina je to velké zadostiučinění…

Avšak ještě nekončí a na závodech série Ironman rázně ukázal, jak skvěle se umí na jednotlivé starty připravit. V Anglii dokonce bojoval o celkové prvenství, avšak křeče byly proti. Pokud mu bude zdraví sloužit tak jak má, můžeme se v následující sezóně na co těšit…

3. Vabrouškovy výkony
Petr Vabroušek ovládl Světový pohár v dlouhém triatlonu pod hlavičkou ITU. Vabrouškovi k úspěchu dopomohlo 4.místo z ME, zlato z mistrovství Ameriky a na posledním závodě ve Filipínách nenašel taktéž přemožitele.

V první polovině sezóny jeho forma gradovala v Japonsku, kde časem 8:44:22 skončil druhý. Cítil, že jeho absolutní vrchol může přijít na Havaji, avšak pád na kole mu zhatil plány.

4. Výkony Jaňoura a Švarce na MS K23
Aniž to málokdo tuší v K23 se možná zrodila slibná budoucnost v podobě Jaňoura, Švarce, Čelůstky, Vodičkové… a především Přemek Švarc na MS K23 5.místem rázně ukázal jaký potenciál v sobě skrývá. I Jan Jaňour se probojoval na MS do desítky a oba ukázali, že s českým triatlonem to po éře Ospalého a Krňávka to nemusí dopadnout úplně bledě.

5. Triumf Ospalého na duatlonové Evropě
Přípravu na závěrečné závody SP si zpestřil v italském Rimini, kde našel svoji ztracenou formu.  Na ME v duatlonu se sjela kompletní duatlonová špička a před startem nedokázal odhadnout své ambice. Když se časomíra přehoupla na 1:50:55 jako první s českou vlajkou na zádech se objevil Filip Ospalý. Nečekaně a chladnokrevně zařízl celou duatlonovou Evropu… Avšak úspěch moc neprožíval, vždyť to bylo “jen“ zlato z ME v duatlonu :-)

6. Medailové umístění na SP
Vendula Frintová si na jaře mohla vychutnat premiérové pocity na stupních vítězů závodu SP. V JARu skončila třetí díky vydařenému plavání a excelentnímu běhu. S tímto závodem je spojena i pozoruhodná novinářská blamáž. Po závodě hlásal ČRo1 a další média, že Vendula v cíli omdlela. Ovšem po pár hodinách se ukázalo, že se jedná o velice zkreslenou informaci.

Druhý medailový úspěch na SP získal český triatlon zásluhou Filipa Ospalého. Na závěr sezóny v mexickém Cancúnu, kdy jeho tělo pracovalo jako dokonale seřízený stroj, nestačil jen na Španěla Goméze a odvezl si druhé místo.

7. Bronz ze závodu družstev na ME
Trio Vodičková-Frintová-Radová si po nepovedeném individuální závodě na ME ve Francii zpravili chuť o den později. Nestačili jen na suverénní Francouzky a Švýcarky.

8. Zelenková rekordně na ironmanských tratích
Lucie Zelenková při svém teprve druhém startu na ironmanských distancích vylepšila ženské ironmanské maximum. Na rychlé trati v německém Rothu se v cíli objevila na 5.místě a její časomíra ukázala hodnotu 9:32:05. V příští sezóně se můžeme těšit čím nás opět překvapí, i když prioritou zůstává nadále olympijský triatlon.

9. Akademické MS a bronzová Vodičková
Na akademickém MS v Lausanne vybojovala nadějná závodnice stříbrnou medaili. K úspěchu ji dopomohl zejména skvělý výkon na běžecké části. Radka vybojovala i bronzovou medaili na ME K23 v duatlonu.

10. České Xteře vládne Kubíček
České Xteře dělá v zahraničí řádnou reklamu Jan Kubíček. Po malých krůčcích se dotahuje na světová esa typu Marcelu, Flereton, Lebrun. V sezóně se blýskl na Evropském poháru v Xteře dvěma skvělými výkony. Ve Francii vybojoval 8.místo a ve Španělsku dokonce 6. Na MS na Maui nakonec neodcestoval, i když cítil, že se oproti předchozímu roku se výkonnostně posunul.