Carter je Mistrem světa v terenním triatlonu

30.10.2006 -
W a i l e a - M a u i / H a v a j - Hamish Carter z Nového Zélandu a Kanaďanka Melanie McQuaidová vyhráli v neděli na Havaji 11. XTERRA World Championship, tedy mistrovství světa v terénním triatlonu. Carter letos již jedno mistrovství světa absolvoval, před měsícem skončil v Lausanne při ITU šampionátu v silničním triatlonu druhý.
 Zato McQuaidová se specializuje pouze na XTERRU, ve které se jí v neděli podařilo něco, co ještě nikdo jiný nedokázal, vyhrála třikrát Havajské mistrovství světa a jako první žena historie podruhé v řadě.

Po úvodním 1,5 km plavání vedl Kanaďan McMahon, ale pouhé vteřinky za ním vyjíždělo na cyklistickou část závodu 6 výborných jezdců, mezi nim byl také Hamish Carter nebo bývalý mistr světa ITU Olivier Marceau. Netrvalo dlouho a dvojice Carter, Marceau si vytvořila malý náskok před ostatními. Carter jel XTERRU na Havaji poprvé v životě, právě to byla při cyklistice jeho nevýhoda. Na Havaji se cyklistika jede po soukromých pozemcích a závodníci nemají možnost si trať před závodem prohlédnout, proto nováčci nikdy nevědí co je čeká. Zkušenější Marceau se v jednom z nejtěžších sjezdů pustil brzd a Carterovi ujel, v depu před závěrečným během pak měl více než minutový náskok.

Mezi ženami vedla po plavání Švýcarka Sibylle Matter, tu na kole brzy dostihla šampiónka z roku 2002 Candy Angle a později i Melanie McQuaidová. Také pro ženy byl klíčový stejný sjezd jako mezi muži, kde se Candy Angle po pádu zranila a závod pro ni skončil. Melanie McQuaid si při cyklistice vytvořila obrovský náskok, který při běhu zhodnotila ve vítězství v celém závodě. Až o 8 minut později se v cíli objevila další žena, také Kanaďanka Danelle Kabush, třetí skončila Sibylle Matter.

Na 10 km trati běhu se toho mezi muži odehrálo mnoho. Carter se odpoutal od skupinky závodníků, se kterými přijel po kole do depa a začal stahovat ztrátu na Olivier Marceau. Marceauovi se sen o zlatu rozplynul tři kilometry před cílem, kdy jej Carter dostihl a převzal od něho vedení. Carter již několik velkých vítězství dosáhl, před dvěma lety se stal v Aténách olympijským vítězem, třikrát v řadě vyhrál XTERRA New Zealand, ale titul mistra světa mu ještě chyběl. Do cíle doběhl s náskokem 20 sekund, Marceau skončil na druhém místě a třetí doběhl Seth Wealing. Až osmý byl loňský šampión Nicolas Lebrun, kterému nevyšla podle představ hlavně cyklistika.

V tropických podmínkách se představilo celkem 13 Čechů, nejlepší z nich Petr Novák skončil až daleko za svým očekáváním na 52. místě, hned za ním doběhl Karel Zadák, z Českých dívek byla nejlepší Klára Pochobradská na 58. místě. Třetí mezi našimi muži byl v cíli na zahradě luxusního hotelu Roman Medek, který dlouho bojoval o stupně vítězů ve své věkové kategorii, ale nakonec skončil o pouhých 7 sekund čtvrtý. Senzačního úspěchu dosáhl junior Ondřej Blinka, který skončil mezi stejně starými na 2. místě. Kov zacinkal ještě mezi dívkami, bronz v kategorii do 25 let vybojovala Aneta Demlová.

VÝSLEDKY MS XTERRA 2006 (1,5 – 32 – 10 km):