Jan Řehula vítězí na ITU Point Race v Sofii

31.08.2003 -
V druhém závodě balkánské tour získal Jan Řehula své letošní první vítězství na závodě ITU point race v Sofii. Po nekonečném přesunu z Turecka se nenechal zaskočit konkurencí z dvaceti zemí.Celý závod se odehrával za teploty vysoko nad 35°C v sofijské rekreační oblasti Pančarevo. Ve stejnojmenném jezeře byla také vytyčena trať dvoukolového plavání. Kvalitu vody přirovnala Vendula (PhDr. Jiří Suchý)
V druhém závodě balkánské tour získal Jan Řehula své letošní první vítězství na závodě ITU point race v Sofii.  Po nekonečném přesunu z Turecka se nenechal zaskočit konkurencí z dvaceti zemí.

Celý závod se odehrával za teploty vysoko nad 35°C v sofijské rekreační oblasti Pančarevo. Ve stejnojmenném jezeře byla také vytyčena trať dvoukolového plavání. Kvalitu vody přirovnala Vendula Trnková (Author Triatlon Team) k zelené hráškové polévce.

Start z vojenského pontonu před televizními kamerami se podařil a ihned se vytvořila vedoucí přibližně desetičlenná skupina ve které byl i náš Jan Řehula (Author Triatlon Team). Ve druhém okruhu  uplavali dva závodníci, kteří si náskok před vedoucí skupinou udrželi i na cyklistice, která se odehrávala na sedmi okruzích plných prudkých stoupání a nebezpečných zatáček.

O výsledku závodu jednoznačně rozhodoval rovinatý běh. Oba uprchlíci byli dostiženi tandemem Řehula a Castro. Řehula se nakonec v posledním kilometru od Španěla odpoutal a doběhl si pro celkové vítězství.

Ženy startovaly dvě minuty po mužích a obdobně jako u mužů zde také uplavaly čtyři závodnice, které pak spolupracovali i na cyklistice. V. Trnková vedla druhou skupinu, na kole potom zkoušela dohnat vedoucí závodnice a absolvovala celou trať osamocena, nakonec dokončila na velmi pěkném sedmém místě.

Bulharská národní televize zajistila sportovním fandům přímý přenos tohoto závodu a Jan Řehula byl jeho hlavním hrdinou. Závod byl po organizační stránce na místní poměry zajištěn na obstojné úrovni, ale odpovídající bulharským poměrům.

Pocity vítěze: "Plavání bylo svižné o tempo se staral estonský superplavec. Hřebíčkem v koncovce plavání byl extrémně náročný výlez na kluzkou pontonovu rampu. Na kole jsem ve třech ze sedmi stoupání atakoval čelo skupiny a  snažil se vyprovokovat únik malé skupinky, která by se snažila sjet uniknuvší dvojici závodníků, kteří diktovali tempo od samého počátku. Po technické pasáži před vjezdem do depa jsem seskočil na páté pozici a snažil se svižným depem dostihnout vedoucí dvojici. Rychlým vyrovnaným tempem spolu se Španělem Castrem doběhnout čelo závodu. Tato taktika přinesla cenné vítězství a vytoužené body do světového žebříčku."

Co nejvíce rozhodlo o vítězství v závodě?
"Bojovný duch a stoupající běžecká forma."

Jaký plánuješ nejbližší závody?
"Světové poháry nejvyšší kategorie v Nice (14.9) a Madridu (20.9.)."

Průběh jednotlivých disciplín závodu očima Venduly Trnkové (Author Triathlon Team):
"Plavání mi stačilo na druhou skupinu, ale tou jsem pohrdla a zkoušela sama dojet špici, což se mi i dílčím způsobem podařilo,ale vynaložená energie mi pak chyběla v běhu. Dost sil mě stálo také cestování z Erdeku v Turecku /ještě nejsem moc zvyklá/, takže jsem se z pátého propadla na sedmé místo. Přesto jsem spokojená, ač mi poslední závod sezóny dal pořádně zabrat."

Nejbližší plány?
"Plánuji odpočinek a změnu činnosti, těším se do školy a do knihovny pro pořádnou četbu. Poznala jsem kamaráda, který mne zasvětí do tajů kickboxu, čímž si splním dlouholetý sen."

Jak se ti závodilo? (Petr Bureš, Acis team Plzeň):
"Plavecká část mi připomínala po celých 1500 metrů spíš bitvu než plavání, což mně vůbec nevyhovuje, protože já potřebuji na plavání svůj prostor a ne být stále tahán za nohy. Naštěstí jsem se díky silné tříčlenné skupině dotáhl do velké vedoucí skupiny, což mě stálo příliš sil, které následně chyběly na běhu. Běh ovlivnilo nesnesitelné vedro a navíc na občerstvovacích stanicích chyběla v závěru voda a odřené nohy ze závodek výkonu nepřidaly. Kdo se těšil na občerstvení po závodě byl nemile překvapen, když dostal do originální flašky vodu z vodovodu s trochou trávy, což normální Evropan  opravdu nezkousne."