MS v dlouhém triatlonu (Ibiza) z pohledu ITU.

21.05.2003 -
Na Ibize přivítalo účastníky seriálu Mistrovství světa ITU v dlouhém triatlonu skvělé počasí: čistá obloha, bezvětří, teplota vody 18 stupňů. V 7,30 odstartovaly ženy a ostrované se začali houfovat podél tratí. Závod byl postaven pro diváky, plaval se jeden 4km okruh následovaly dva cyklistické okruhy a tři běžecké. Bonbónkem na cyklistické trati byl „San Juanský výšvih,“ pětikilometrový kopec v každém okruhu. Závodu se zúčastnilo 900 závodníků

Na Ibize přivítalo účastníky seriálu Mistrovství světa ITU v dlouhém triatlonu skvělé počasí: čistá obloha, bezvětří, teplota vody 18 stupňů. V 7,30 odstartovaly ženy a ostrované se začali houfovat podél tratí. Závod byl postaven pro diváky, plaval se jeden 4km okruh následovaly dva cyklistické okruhy a tři běžecké. Bonbónkem na cyklistické trati byl „San Juanský výšvih,“ pětikilometrový kopec v každém okruhu. Závodu se zúčastnilo 900 závodníků kategorie elite a age group. Jak poznamenal jeden místní divák: „Je to zajímavé, dnes nejsou silnice plné aut jako vždycky, dnes se tu pro kola nehnete.“

25 000 španělských diváků svým vítězstvím potěšila Španělka Virginia Berasategui, třetí z loňského MS v Nice. Po plavání vedla Manuela Ianesi z Itálie, plavala za 51:14, 40 sekund za ní doplavala Ana Burgas, další Španělka, 5 sekund za ní se držela pozdější vítězka. Pořadí se změnilo na kole, vedoucí skupinku nejprve utvořily Virginia Berasategui, Erika Csomor z Bulharska, Lisbeth Kristensen z Dánska a Francouzka Sophie Delemer. V dalším průběhu závodu se Ana Burgas propadla na 5. místo a Berasategui si postupně vypracovala desetiminutový náskok na zbytek pole (mimochodem zajela nejrychlejší okruh ze všech). V běhu ji dopředu hnaly davy domácích diváků podél trati a suverénně zvítězila. Ještě víc diváci vyhecovali nakonec druhou v cíli Španělku Anu Burgas, která v běhu dohnala dvanáctiminutovou ztrátu z kola. Třetí skončila Holanďanka Sione Jongstra, čtvrtá Angličanka Bella Comerford, pátá Italka Edith Niederfriniger.

Španělské davy potěšil i mužský vítěz Eneko Llanos. Z vody sice vylézal až jako sedmý, ale s pouhými 35 sekundami ztráty na vedoucího Faris Al-Sultana z Německa, který zaplaval za 46:48. Na třicátém kilometru v obávaném stoupáku se na čele stále ještě střídali Faris Al-Sultan, Eneko Llanos a Casper Vanden Buryn, následováni asi 20 rozptýlenými borci včetně Němce Normana Stadlera a Španěla Marcela Zamory. Na čtyřicátém kilometru se Eneko Llanos definitivně utrhl a v závěru kola už měl 4 minutový náskok. Na třetím místě za ním vybíhal další Špatněl Zamora a davy šílely. Chvíli to vypadalo, že Llanos svůj náskok na běhu neudrží, ale jeho pronásledovatelé Rutger Beke z Belgie a Xavier Le Floch z Francie nakonec jeho náskok nezvládli. Doběhl 1:10 před nimi, Beke vybojoval druhé místo, Le Floch třetí. Zamora nakonec doběhl čtvrtý před pátým Finem Luotem.

Ibiza a Španělská triatlonová federace sklidily za své pořadatelství velkou chválu jak od delegátů ITU, tak od závodníků. Další závod MS v dlouhém triatlonu se bude konat ve Švédsku, v Sateru, 13. července 2003.