Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce

27.09.2021 -
Bojovali o medaile, dokonce jeli na prvních místech a nakonec se dva reprezentanti v terénním triatlonu umístili na ME v Top10! V italském Molvenu obsadil Lukáš Kočař na společném šampionátu organizací Europe Triathlon a XTERRA 5.místo, Jindřiška Zemanová byla devátá.

V elitních závodech se v neděli 26. září představila devítka českých reprezentantů. Kromě již zmíněných v Dolomitech závodili Karel Dušek, Vojtěch Bednarský, Jan Francke, Marek Čumpelík, Helena Karásková, Aneta Grabmüllerová a Štěpánka Bisová. Čekala je velmi náročná trať, do které vstoupili plaváním o délce 1500 metrů v horském jezeře. Z jeho břehu se vydali na cyklistickou část, při které na horských kolech ujeli 28 km a nastoupali 950 metrů. Trailový běh měřil 9 km a jeho součástí bylo 300metrové převýšení.

Plavecká část vyšla českým mužům skvěle – Kočař šel z vody čtvrtý, Dušek šestý a Francke desátý. „Plavání bylo dobré. Zabudoval jsem se do osmičlenné skupiny, ve které zároveň chyběli největší favorité. V prvním stoupání se mi jim podařilo nastoupit, takže jsem na prvním kopci byl první s náskokem asi půl minuty. Pak se ale všechno začalo sypat,“ líčil Kočař. „Už předtím mi vypadl bidon s výživou, což bylo v průběhu závodu znát. Pak začalo pršet, lehce jsem spadl a od té doby jsem se na těch místních mokrých pískovcích bál. Ve druhém kole mě dojela skupina největších favoritů. V posledním kole mi odjeli ve sjezdu. Do druhého depa jsem přijel dehydrovaný a docela popravený. Takže běh už bylo trápení,“ popsal závod.

Evropský titul získal Francouz Arthur Serrieres. Lukáš Kočař finišoval jako pátý se ztrátou 6:02. „Je to pro mě zklamání. Chtěl jsem tu vyhrát, ani s pódiem bych nebyl spokojený. Věřil jsem, že mi bude sedět trať, ale dneska bylo všechno špatně. Navíc jsem stále cítil v nohách toho ironmana, kterého jsem jel před dvěma týdny. Ale sezona nekončí, za měsíc je mistrovství světa ve Španělsku.“

Druhým nejlepším Čechem byl Karel Dušek, který přijel do druhého depa jako sedmnáctý. V běhu pak dokázal své postavení zlepšit a připsal si konečnou 16. pozici. Při závěrečné disciplíně stoupal pořadím také Vojtěch Bednarský, kterému patří 26. místo. Jan Francke figuruje ve výsledkové listině navzdory několika pádům na 34. místě.

Marek Čumpelík si jako závodník kategorie do 23 let připsal celkové 43. místo, v redukovaném pořadí kategorie U23 je sedmnáctý. V Molvenu startoval také junior Filip Matějovič, který si odváží 8. příčku.

Boj o nejlepší desítku

Závod žen odstartovala fantasticky Aneta Grabmüllerová, která šla z vody na prvním místě! Pak se ovšem její závod začal komplikovat – kvůli technickým problémům s kolem rychle propadala pořadím, až musela ze závodu odstoupit.

Roli nejlepší české závodnice v tu chvíli přebrala Jindřiška Zemanová. „Kolo bylo hodně těžké technicky, což mám ráda, ale také fyzicky – byl tu opravdu dlouhý a náročný výjezd, o kterém jsem věděla, že v něm budu trochu zaostávat. Naopak jsem si užívala sjezdy a držela jsem se kolem 8. až 10. místa. Ve třech jsme pak přijely do druhého depa a jsem ráda, že se mi obě holky, které jsou skvělé běžkyně, podařilo udržet. Celou sezonu jsem se běžecky zlepšovala a měla jsem z toho velkou radost,“ uvedla česká reprezentantka, která si nakonec připsala 9. místo. „Musím být spokojená, protože tu byla opravdu všechna esa. Startovní listina byla hodně nabitá.“

Zvítězila Italka Sandra Mairhoferová, na kterou Zemanová ztratila 9:31 minuty. Jen těsně nedosáhla na elitní desítku Helena Karásková, která vyplavala jako dvacátá, ale pak vytrvale stoupala průběžným pořadím vzhůru. Nakonec jí patří 11. místo.

Celkovou 14. pozici vybojovala Štěpánka Bisová, která v redukovaném pořadí závodnic do 23 let obsadila 5. místo. Stříbrnou medaili si z Molvena odváží juniorka Vendula Ryšavá!

Další čeští závodníci se představili v kategoriích Age Groups. Jejich výsledky si můžete prohlédnout zde.

Výsledky

Mistrovství Evropy v terénním triatlonu, Molveno (Itálie), 26. září

Muži: 1. Arthur Serrieres (Fr.) 2:22:52, 2. Felix Forissier (Fr.) 2:23:21, 3. Maxim Chane (Fr.) 2:26:35 … 5. Lukáš Kočař 2:28:54, 16. Karel Dušek 2:36:04, 26. Vojtěch Bednarský 2:44:01, 34. Jan Francke 2:48:37, 43. Marek Čumpelík 3:18:45 (17. místo U23)

Ženy: 1. Sandra Mairhoferová (It.) 2:49:00, 2. Michelle Flipová (Mex.) 2:53:13, 3. Diede Diederiková (Niz.) 2:54:02 … 9. Jindřiška Zemanová 2:58:31, 11. Helena Karásková 3:05:00, 14. Štěpánka Bisová 3:12:50 (5. místo v U23), Aneta Grabmüllerová nedokončila