S premiérou v PRO kategorii jsem spokojený, říká Pavel Hradil

5.06.2021 -
Pavel Hradil z týmu Titan Trilife se minulý víkend blýsknul nejrychlejším českým výkonem na Challenge St. Polten, což v nabité konkurence stačilo na 41.místo. O plavecké mele, setkání s havajským šampionem Kienlem v depu, rychlém půlmaratonu a jeho dojmech ze závodu si můžete přečíst v našem rozhovoru.

V závodě Challenge St. Polten jsi skončil na 41. místě celkového pořadí v čase 4:07:41. Finišoval jsi jako nejrychlejší z českých závodníků v PRO kategorii (51.Wohl, 61.Soukup, 79. Šneberger). Co to pro tebe znamená?

Vážím si tohohle výsledku.  Ale svět je trochu jinde a nejlepší Čech je sice fajn, ale 41. místo je 41. místo, ale zase je to první zkušenost. První profesionální start a první start ve světové konkurenci.

Proč padla volba zrovna na tento závod a jak ses připravoval?

Závod v St.Poeltnu jsme s trenérem Matějem Nekorancem plánovali už od října 2020 před zahájením přípravy, abychom měli pevný cíl, kde směřovat výkonost. Navíc se na start připravovali i parťáci z týmu, tak to byla jasná volba i skrz cestování a logistiku.

Jaké dojmy si odvážíš z premiéry mezi profíky v takto našlapané konkurenci?

Dojmů bylo hodně, spokojenost s výkonem, radost z účasti na takovém velkém závodě pod hlavičkou Challenge. A taky ze mě spadla nervozita, kterou jsem měl před startem, jelikož tohle byla moje premiéra mezi profesionály, tak jsem nevěděl, co mám od závodu očekávat. K tomu radost z nových zkušeností.

Po dlouhé pauze rušní závodu se rakouským pořadatelům podařilo přilákat hodně zvučných jmen i početné startovní pole. Jaká byla atmosféra této oblíbené „půlky“?

Atmosféru v závodě dělali hodně fanoušci. Při cyklistice snad na každém stoupání, a na běhu téměř po celé trati povzbuzovali. Atmosféra závodu byla skvělá.

Za mě klobouk dolů před organizátory, že dokázali takovou akci pro tolik závodníků uspořádat v aktuální situaci. Měli vše zvládnuté na výbornou. Už měsíc před závodem jsme byli informováni, co vše musíme mít zařízené od testování po registraci na rakouském ministerstvu, abychom nemuseli do karantény. Před vstupem do areálu a na samotnou registraci jsme po prokázání negativních testů dostali několik náramků, abychom se mohli vůbec pohybovat v bublině. I dál vše od dávání kol do depa samotného závodu až po vyzvednutí kola z depa měli zvládnuté na 100 %, určitě mi zde nic nechybělo.

Popsal bys tratě závodu?

Tratě byly velmi atraktivní, už od plavání, které bylo netradiční, kde se plavalo ve dvou jezerech. Cyklistický 90 km okruh začínal úvodem po dálnici, kde to doslova letělo. To se však zlomilo na první stoupání (asi 20 km kde trať začala být atraktivní jak z hlediska sjezdu, výjezdů, ale i svými výhledy na rakouskou krajinu, přejezdy přes různé vesničky, tak i dlouhým úsekem podél Dunaje. Kromě úvodního úseku po dálnici je to velmi zajímavá trať. Běh rozdělen na 2 okruhy podél řeky Traisen. Úsek převážně vedl po cyklostezce a také nás vtáhli i zastavěnou oblastí, kde na nás čekalo spousty diváku, kteří nás povzbuzovali, až nebylo chvílemi kde proběhnout. Jinak téměř bez stoupání, takže hodně rychlá běžecká trať.

Jak se pro tebe závod vyvíjel? V číslech to bylo takto: plavání za 27:50, cyklistika 2:19:27 a půlmaraton 1:14:54…

K hodnocení výkonu to vezmeme postupně. Plavání: tady se toho moc čekat nedalo. Do bazénu jsem se dostal díky praktické výuce na FTK začátkem května, takže naplaváno toho moc nebylo. Plavání jsem hodně nahrazoval kolečkovými lyžemi.

Start (6:30 ráno) to bylo vyškolení samo o sobě, a to hlavně při startu kdy většina závodníku na odpočítávání startovalo už na číslo 2. Zajímalo by mě, kolik závodníků ulilo start. Jelikož jsem startoval uprostřed pole, k první bójce to byl pro mě docela souboj o přežití než snaha co nejrychleji uplavat trať. Od první bójky jsem si uvědomil, že to takhle nepůjde, rychle jsem zmizel z balíku plavců a razil si svou cestu. Což bylo nakonec výhodnější.

Na přeběhu z prvního jezera jsem zbystřil Petra Soukupa, za kterým jsem skákal do další plavecké části. Nyní jsem plaval hodně sólo. Dokonce jsem ke konci doplaval velkou skupinu plavců a při výlezu to byl pro mě šok, když jsem před sebou viděl vylézat Sebastiana Kienleho. Ještě než jsem se dostal do depa, jsem se musel vracet pro spadlé plavecké brýle, které jsem vytratil při vysvlékání, což byla docela velká chyba, ztratil jsem kontakt se skupinou. Cyklistika byla spíš o tom nepřehnat to a držet si své tempo (watty). Jediné, co mě hodně zaskočilo v úvodním úseku po dálnici, kde jsem nepochopil, jak se může mezi profesionály hákovat.

Běh – tady se vyplatila trpělivost, kdy jsem to na kole nehnal a držel jsem si své tempo. V podstatě celý běh jsem stahoval soupeře. Nohy běžely samy, naopak jsem je musel ze začátku brzdit, aby na konci bylo vůbec síly. Jediný atlet, který se mě udržel, byl Švýcar, kterému se nakonec podařilo mě i předběhnout těstě před cílem.

Nakonec beru 41. místo mezi profesionály. Výkon za mě byl předvedený tak, jak jsme plánovali s trenérem. Kolo jsem držel pořád okolo 300 -310 wattů, jen ve sjezdech to padalo, nakonec průměr s celého závodu jsem měl kolem 290 wattů. Běh jsem nakonec dokončil v oficiálním čase 1:14:54, což byl pro mě úplně neuvěřitelný čas.

Se svou premiérou v profesionální kategorii jsem spokojený.

Kde budeš chtít prodat současnou kvalitní formu dál?

Díky přidělení divoké karty na ME ve středním triatlonu se teď připravuji na CHALLENGE KAISERWINKL-WALCHSEE. Týden na to doufám, že se uskuteční MČR v OH triatlonu v Příbrami, kde mám menší reparát z předchozího ročníku 2020.