"Umím udělat takový tréninkový plán, který maximalizuje potenciál sportovce" říká trenér Daniel Noah

19.10.2018 -
Daniel Noah se narodil a vyrůstal v Texasu. Na univerzitě závodně běhal, hlavně 1500m a steeple chase. Před devíti lety se přestěhoval do Prahy, kde začal závodit v triatlonu. Umí plynně česky. Je trenérem reprezentantů i hobby atletů a sám se připravuje na maraton. více v rozhovoru...

Koho trénuješ ?

V současné době jsem osobní trenér 3 triatlonistů: Tereza Zimovjanové, se kterou spolupracujeme už poměrně dlouho a za tu dobu se Terka dokázala dostat do top30 na Mistrovstvích světa v juniorech a K23, také vybojovala tituly Mistryně ČR v juniorkách, K23 a v elitě. Honzu Volára, který letos zvítězil v závodě Evropského poháru a několika ČP. Míšu Procházkovou, která se triatlonu věnuje krátce, je dobrá plavkyně, ale ještě ji čeká dost práce v dalších disciplínách. Kromě toho trénuji několik běžců a mám i svoji běžeckou skupinu… Chtěl bych rozšířit svoji „tréninkovou skupinu“ takže pokud máte zájem, můžete se mi ozvat.


Na čem se snažíš nejvíce pracovat u svých svěřenců ?Jaké vidíš svoje přednosti jako trenér ?

Z mého pohledu je důležité pracovat hodně na ekonomice pohybu. Když porovnáte 2 sportovce, kteří mají stejnou sílu, vytrvalost i rychlost, vždycky vyhraje ten, který umí více šetřit energii během pohybu. Já dokážu pomoci lidem k tomu, aby jejich technika ve všech disciplínách bylo co nejefektivnější a nejekonomičtější. Zajímám se a hodně se učím o nových trendech v tréninku vytrvalostního sportu, proto věřím, že umím připravit takový tréninkový plán, který maximalizuje potenciál sportovce. Jím, že už je to trochu klišé, ale každý triatlonista je jiný, a potřebuje jiný typ tréninku je proto důležité pracovat na slabinách a dále rozvíjet i jeho přednosti.

Jaký typ tréninku u svých svěřenců upřednostňuješ? (Objemy/ intenzita...)

Já neupřednostňuji trénink zaměřený pouze na objem, nebo pouze na intenzitu. Je zde spoustu faktorů, které je potřeba znát a při tvorbě tréninku zohlednit. Například věk a talent sportovce, jaká je jeho sportovní minulost, zda už má dostatečně vybudovanou aerobní kapacitu a samozřejmě i to, na jak dlouhé závody se chce zaměřit. Taky je potřeba zjistit jaký typ závodník je, jestli může “závodit celý den“ a pak mu chybí rychlost na posledních 5 minut, nebo jestli je raketa na startu, ale nevydrží tempo déle než 10 minut. U vytrvalostních sportovců je potřeba zjistit správné tréninkové prahy, zóny a pak najít správný poměr, jak dlouho v jaké zóně trénovat, aby pak mohl být dobře fyzicky i psychicky připravení na závod.


Jaké myslíš, že dělají triatlonisté největší chyby v tréninku?

Asi největší chybu vidím v tom, že sportovci mají špatnou techniku a to platí ve všech disciplínách. Jestli si chcete zlepšit váš čas a umístění, pak nejrychlejší je zlepšit vaší techniku. Prostor na zlepšení vidím téměř u všech. Druhá velká chyba je více mentální. Lidi často mají ambice vyhrát nějaký závod, nebo vylepšit si osobní rekord a pouze to je jejich plán. Ale často pak neumí odpovědět na otázku “Jak to chtějí udělat?” Většinou odpoví “ budu pracovat tvrději“ nebo “musím vylepšit běh, nebo kolo, nebo plavání“. Většina z nich ale neumí říct konkrétní věci, které chtějí změnit, jako pracovat na aerobním prahu na běhu, zlepšit koordinaci ve vodě... Protože pokud začnete pracovat na malých ale konkrétních úkolech, pak máte mnohem větší šanci, že se splní i vaše vyšší ambice


Můžeš porovnat tréninkové podmínky v ČR/USA ?

Triatlonové podmínky asi moc porovnávat nemůžu, protože jsem začal s triatlonem až tady v České Republice. Vím ale, že v USA sportovci častěji trénují ve skupinách. A když se podíváte na sportovce, kteří jsou nejlepší v jednotlivých disciplíně, jako Eliud Kipchoge, Mario Mola nebo Petr Sagan tak ve skupině trénují vždy!

Na jaké závody se chystáš ty ? 

Triatlonových závodů teď už moc nejezdím. Teď se soustředím hlavně na delší běhy a plánuji na jaře nějaký maraton.

Hodnocení:
Přečteno 1501x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?
26.8.21Boj na dvou frontách: pojede se o tituly ve sprintu i ve středním triatlonu
24.8.21Při finálovém závodě Mistrovství světa se čeští triatlonisté pohybovali kolem 30.místa
20.8.21Triathlon Most má potenciál evropského formátu, říká vítěz Jakub Langhammer
18.8.21Je tu Giga-víkend! Gigathlon se vrací do Mělníka