Moraviaman ovládli Krpec a Kotopulu

26.06.2017 -
OTROKOVICE, 25. června 2017 – Více než tři stovky závodníků může hřát pocit, že si dokázali poradit s největší vytrvalostní výzvou v podobě ironmanské trati. 16. ročník Moraviamana se však zároveň zapsal i jako ten s největším počtem lékařských zásahů. S velkým vedrem si nakonec nejlépe poradili Lukáš Krpec a Helena Kotopulu, kteří si z Otrokovic odvezli tituly mistrů republiky.

Triatlonisté jsou na horko zvyklí, většina domácích závodů se ostatně koná od června do srpna. Když se ale vedro, jaké panovalo tuto sobotu v Otrokovicích, spojí s královskou triatlonovou distancí 3,8 km plavání – 180 km kolo – 42,2 km běhu, dá to zabrat i těm nejtrénovanějším.

„Tolik výjezdů záchranářů jako letos jsme tady ještě neměli,“ posteskl si ředitel závodu Jiří Daněk z pořadatelského TRI-MAX MORAVIAMAN Teamu Otrokovice. „Většinou šlo o projevy dehydratace. Dva závodníky dokonce odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice, oba jsou ale naštěstí v pořádku.“ Přesto byl ale Jiří Daněk s průběhem závodu spokojený - navzdory tomu, že se jen těsně nepodařilo překonat vytouženou tisícovku účastníků.

Favorit se musel spokojit s bronzem

Hlavním favoritem mužského startovního pole byl před závodem veterán Petr Vabroušek, který je na nejdelší triatlonové distanci posledních patnáct let prakticky neporazitelný. Jenže v ironmanu není nikdy nic jisté. I když tedy Vabroušek vedl ještě čtyři kilometry před cílem, nakonec si odnesl pouze bronz.

„Vše se v podstatě rozhodlo na posledních deseti kilometrech,“ popsal průběh závodu Jiří Daněk. „Tempo závodu dlouho diktoval Jan Weiner. Ten si nejlépe poradil s plaveckou částí, po které měl náskok více než minutu, a vedení držel ještě v běhu, zhruba do mety půlmaratonu.“  Tam se postupně na první místo propracoval skvělý běžec Petr Vabroušek, jenže toho v závěru postihly svalové problémy, začal výrazně zpomalovat a tři kilometry před cílem se před něj dostal nejprve Lukáš Krpec a poté i domácí David Jílek. Weiner nakonec skončil až šestý.

„Plavalo se bez neoprenu, takže jsem byl pomalejší než obvykle,“ zhodnotil svůj výkon vítězný Lukáš Krpec. „Na kole se mi jelo zpočátku dobře. Asi do stodvacátého kilometru jsem jel ve dvojici s Honzou Weinerem a drželi jsme slušné tempo, jenže pak jsem dostal krizi a začal jsem zpomalovat. Krize mě držela ještě na začátku běhu, kde se přede mne dostali David Jílek a Petr Vabroušek. Vzhledem k pekelnému vedru ale byla jen otázka času, kdy se začne zpomalovat, a postupně jsem proto začal náskok stahovat. Při nástupu do posledního okruhu jsem na Petra ztrácel asi dvě minuty, ale pak přišla kopcovitá část, která mi seděla. Viděl jsem, že ho stahuju, a to mi dodávalo sílu. Skvělí ale byli i diváci. Zhruba tři a půl kilometru před cílem jsem mu nastoupil a už jsem to udržel. Tím jsem mu vrátil dva roky starou porážku z Piešťan, kde jsem celý závod - osm a půl hodiny - vedl, ale on mě tři a půl kilometru před cílem předběhl,“ usmíval se překvapivý vítěz, který se na rozdíl od Vabrouška nevěnuje triatlonu profesionálně. Je povoláním hasič a shodou okolností musel hned druhý den po závodě nastoupit na čtyřiadvacetihodinovou službu.

Kotopulu mrzla navzdory horku

Podle papírových předpokladů se neodehrál ani ženský souboj o republikové tituly. I tam sice dlouho vedla loňská mistryně světa z Havaje Petra Krejčová, která si velký náskok z plavání dokázala udržet i v cyklistické části, už v prvních kilometrech běhu se ale před ní dostal objev loňské sezóny Helena Kotopulu (ta se mimochodem připravuje pod trenérskou taktovkou Petra Vabrouška). Stříbro si nakonec odnesla Lucie Klimešová a Krejčová se musela spokojit s bronzem.

„S plaváním nejsem spokojená vůbec,“ ohodnotila svůj výkon čerstvá mistryně ČR. „Pořadatelé na poslední chvíli zakázali neopren, protože byla voda poměrně teplá, jenže já jsem hodně zimomřivá a poslední kilometr a půl jsem už byla vyloženě promrzlá. Po plavání jsem tedy byla až osmá a na Petru jsem ztrácela více než deset minut. Kolo mi naopak velice sedlo. V běhu asi můj čas hodně ovlivnilo horko, ale v porovnání s muži byl docela pěkný, takže asi všechno sedlo tak, jak mělo,“ uvedla závodnice, kterou i přes avizovanou zimomřivost horko docela potrápilo: „Myslím, že jsme si to užili všichni, nebyl tam kousek stínu, ale zase to byla skvělá příprava na Havaj,“ uvedla závodnice, která se na havajské mistrovství světa kvalifikovala již vloni.

V soutěži týmů si zlato odnesl domácí TRI-MAX MORAVIAMAN Team Otrokovice.

Výsledky

Muži: 1. Lukáš Krpec (ROCKTECHNIK TRIATLON) 9:01:18, 2. David Jílek (TRI-MAX MORAVIAMAN Team Otrokovice) 9:04:09, 3. Petr Vabroušek (TITAN TRILIFE) 9:05:53.

Ženy: 1. Helena Kotopulu (TRI-MAX MORAVIAMAN Team Otrokovice) 9:48:32, 3. Lucie Klimešová (TT Příbram) 10:07:38, 3. Petra Krejčová (TriSK ČB) 10:15:30