Hrušková se Zimovjanovou vezou medaili z ME v aquatlonu. Naše elita bojovala na SP v Madridu

31.05.2017 -
V Bratislavě se o víkendu konalo ME v aquatlonu a čeští závodníci si nevedli špatně. Alžběta Hrušková je vícemistryní Evropy a Tereza Zimovjanová přidala bronz. Slušné představení předvedlo naše trio elitních závodníků na SP v Madridu. Nejlépe skončila Vendula Frintová na 8.místě.

ME v aquatlonu, Bratislava/ 1+5km

Po loňských i předloňských medailových žních z ME v aquatlonu jsme byli opět v očekávání, kolikrát to „cinkne“ letos. Naše desetičlenná výprava nakonec přivezla dva cenné kovy, když se o ten nejcennější postarala věkem teprve dorostenka Alžběta Hrušková.

Alžbětě se skvěle vydařilo plavání, když kilometrovou trať zvládla v čase 13:09 a ztrácela jen 12 vteřin na doposud vedoucí druhou českou závodnici Annu Hrdličkovou.  Alžběta i výborně běžela a jen těsně ve finiši prohrála s novou evropskou šampionkou, Kristínou Jesenskou ze Slovenska.

Jako výhodu či nevýhodu může někdo považovat start elitní skupiny společně se závodníky do 23 let. Ti mladší si mohou zkusit „vyšlápnout“ i na zkušenější závodníky a mohou se tak pokusit umístit ve dvou kategoriích zároveň. Jednou z podobně smýšlejících závodnic byla Tereza Zimovjanová, které se povedlo jednak vybojovat bronz v kategorii do 23 let a zároveň skončit na 5.místě i v celkovém pořadí.  O jedno místo před ní závod dokončila Jana Jiroušková, které chybělo pouhých 17 vteřin na bronzovou příčku. Vítězkou v kategorii do 23 let se stala Slovenka Romana Gajdošová, která v celkovém pořadí skončila na 2.místě.

Mezi českými závodníky se letos bohužel nenašel nikdo, kdo by pro sebe dokázal „urvat“ jednu z medailí. Nejlepší umístění zaznamenal František Linduška, který stejně jako Jana skončil na „bramborové“ pozici. František navíc skončil na 12.místě v celkovém pořadí. O jednu příčku před ním finišoval Jakub Powada, který se tak stal nejrychlejším Čechem dne. Mezi juniory se těsně za sebou poskládali dva čeští nadějní závodníci. Na 9.místě skončil Matyáš Pospíšil, hned za ním pak závod dokončil Martin Semerád. Slovenský den završil Richard Varga vítězstvím v celkovém pořadí mužů.

SP Madrid/ olympic distance

Závod SP v Madridu je považován za velmi náročný.  Na kole závodníky čeká solidní převýšení a těžké technické pasáže. Běh je pak také velmi zvlněný. Skoro jediné dvě rovné pasáže najdete v depu a při plavání.

Čeští závodníci si ale nevedli vůbec špatně. Vendula Frintová se po úvodní plavecké části držela v první desítce a závod měla tak rozjetý skvěle. Na kole měla však trochu smůlu, když jí hned v úvodu cyklistické části tzv. „oddělila“ od hlavního balíku Britka Lee. Vendula pak statečně bojovala ve druhé skupině, když především společně s Petrou Kuříkovou se snažily co nejvíce eliminovat ztrátu na skvěle jedoucí čelní skupinu. Po kole z toho ale byla již ztráta 1:39. Vendula však nesložila zbraně a výborným výkonem v závěrečné části se posunula na konečné 8.místo.

Petra Kuříková si také vedla dobře. Po plavání, kdy vylézala v první polovině startovního pole, se snažila jet aktivně a v popředí druhé skupiny. Cyklistika jí však vzala hodně sil a na běhu to bylo trochu znát. I tak se ale bojovným výkonem dostala do cíle na solidním 17.místě a získala tak velmi cenné body do žebříčku ITU.

Jan Čelůstka si chtěl spravit chuť po smolném začátku sezóny a konečně dosáhnout na bodované pozice. Vedla k tomu ale celkem složitá cesta. Nejprve se mu podařilo opět výborně zaplavat, když vylézal v popředí a „chytnul“ první skupinu i na kole. Cyklistická část však obsahovala i jeden delší kopec, ve kterém během 4. okruhu nastoupilo trio Francouzů společně s pozdějším vítězem Sissonsem (NZL). Na běhu pak Jan bojoval s velkým teplem a těžkým profilem trati. Poctivým a bojovným výkonem však nakonec uzmul celkové 17.místo.  „Jsou to pro mě velmi cenné body do žebříčku, netajím se však tím, že jsem chtěl dopadnout i lépe. Snad to vyjde v dalším závodě WTS v Leedsu,“ řekl Jan Čelůstka po závodě.