Tim Don pokořil světový rekord v Ironmanu. Helena Erbenová opět na stupních vítězů

29.05.2017 -
V brazilském městě Florianopolis mohli diváci vidět nejrychlejší čas historie v závodě pod hlavičkou Ironman. O rekordní zápis se postaral britský závodník Tim Don, který dosáhl času 7:40:23. Helena Erbenová zajela opět skvěle, tentokrát v závodě Xterra Portugal obsadila 3.místo.
Ironman Brazil/ full distance

Na jihoamerickém šampionátu v dlouhém triatlonu se děly věci! Bývalý úspěšný závodník na olympijských distancích Tim Don zde zvítězil v rekordním čase, který kdy byl zajet v závodech série Ironman. Absolutní rekord zatím stále drží Jan Frodeno (7:35:39).

Po skvělém plavání za 44:16, kdy se ho držela jen hrstka závodníků, všem svým soupeřům ukázal záda na kole a neměl od této chvíle konkurenci. Cyklistickou částí prolétl za 4:06:56 a před druhým závodníkem měl tak více jak 20 minutový náskok. V běhu pak předvedl výkon z říše snů, když zaběhl maraton za 2:44:46. Celkově tak dosáhl času 7:40:23 a druhého v pořadí porazil o více jak 25 minut! Byl to opět britský den, neboť v ženách byla nejrychlejší Susie Cheetham.

Xterra Portugal

Helena Erbenová po velmi bojovném výkonu obsadila skvělou třetí příčku v dalším podniku ze série terénních závodu Xterra. Po dvou prvenstvích v řadě tak potvrdila svojí výtečnou formu i v Portugalsku.

K tomuto výsledku však vedla velmi spletitá cesta, chvílemi to i vypadalo, že Helča bude muset závod vzdát. Měla totiž několik technických problémů na kole! „To byl teda dnes den, na co jsem sáhla, to jsem pokazila,“ uvedla Helena na svém profilu na Facebooku.

Naštěstí se s tím vším statečně poprala a dočkala se tak dalšího vavřínu v podobě medailového umístění, připsala si navíc i cenné body do celkového pořadí poháru.

V závodě mužů bez české účasti opět zvítězil Ruben Ruzafa a posunul se tak do vedení v celém poháru.

Muži „PRO“

1.       Ruben Ruzafa                                                  2:33:46

2.       Yeray Luxem                                                    2:37:23

3.       Francois Carloni                                              2:39:02

Ženy „PRO“

1.       Brigitta Poór                                                     3:00:48

2.       Carina Wasle                                                   3:04:18

3.       Helena Erbenová                                            3:05:43

Challenge Salou/ half distance

Ve Španělsku se jela půlka v rámci série Challenge. Podle časů se dá usuzovat, že tratě byly buď o něco kratší a nebo extrémně rychlé. Vítězný Brit David McNamee zajel ultra rychlý čas 3:26:04, kdy závěrečný běžecký půlmaratón údajně zvládl za 1:07:12. U tohoto závodníka je ale možné vše, ještě v roce 2014 závodil v olympijském triatlonu a pravidelně se zúčastnil závodu WTS.

I mezi ženami byl vidět až neuvěřitelný čas. Sara Löher dokázala časomíru zastavit těsně pod hranicí 4 hodin. Na skvělém 4.místě skončila česká závodnice Simona Křivánková, která na vítězku ztratila něco málo přes 6 minut. Svedla však těsný souboj o třetí místo, kdy za bronzem zaostala o pouhých 13 vteřin.

Linz Triatlon

Tato velká triatlonová akce, která se konala kousek od nás, je hojně vyhledávaná našimi závodníky. Svojí letošní formu zde testovali např. Jan Oppolzer a Tomáš Martínek, naši dva přední závodníci v dlouhém triatlonu. Zatímco Tomáš si dojel pro druhé místo v olympijském triatlonu, Honza zvolil trochu jinou taktiku. Pouze v tréninkovém tempu si odjel závod v polovičním Ironmanu.

Velmi o sobě daly vědět české ženy v olympijském triatlonu, kdy Lenka Fanturová a Martina Nováková obsadily druhé a třetí místo v celkovém pořadí žen.

Výsledky českých závodníků a závodnic:

Sprint (0,75-25-5)

Junioři: 1. Tomáš Hájek za 1:14:47

Juniorky: 1. Tereza Ciprušová za 1:36:19

OH TT (0,9-45-10,5)

Muži celkově: 2. Tomáš Martínek za 2:08:02 (1. v M30-39)

Ženy celkově: 2. Lenka Fanturová za 2:27:39 (1. v Ž30-39), 3. Martina Nováková za 2:27:49 (2. V Ž24-29)

M30-39: 24. David Bartík za 2:34:50, 26. Aleš Adam za 2:36:53, 77. Pavel Jindra za 3:16:31

M40-49: 5. Michal Bartík za 2:22:15, 7. Josef Rendl za 2:26:34, 10. Filip Saidl za 2:27:49, 14. Roman Körner za 2:30:56, 27. Dušan Jelínek za 2:41:01