Poprvé mě při závodě opustily všechny síly, říká Jana Richtrová po IM Texas

24.05.2016 -
Trojnásobná účastnice světového ironmanského šampionátu na Havajských ostrovech čechoameričanka Jana Richtrová si vybrala letošní IM Texas pro pokus k další kvalifikaci do Kony. I přes nevýhodu v podobě zkrácené cyklistiky zabojovala a v cíli z toho bylo druhé místo v Age group a havajský slot. Více v rozhovoru.

Na IM Texas ses umístila na druhém místě ve své věkové kategorii. Jak jsi spokojena s výkonem?

Vzhledem k tomu, že vetšina mého trénování se odvíjelo přes zimu, jsem velice spokojena.  Toto bylo moje první plavání venku od Ironman Hawaii vloni v říjnu, na kole jsem od té doby byla venku asi tak 8x a venku jsem spíš běhala v čepici a rukavicích.

Podle tvých slov to na ideální přípravu nevypadalo. Co bylo tedy tvým cílem, když jsi šla do závodu?

Do závodu jsem vstupovala s jediným cílem, a to dostat se zase zpět do Kony.

Závod byl z důvodu nepřízně počasí zkrácen. Jak se ti vedlo na plavecké části?

Vzhledem k tomu, že plavání bylo bez neoprenu, moje první plavání venku od loňska a ještě k tomu ve velice teplé vodě (byla ještě teplejší, než na Hawaii či v Cozumel), jsem se svým plaváním spokojená (čas 1.15 pozn.red.). Sice mi tam pořád zbývá hodně práce, ale z vody jsem byla 21.

Co cyklistická část, tvoje královská disciplína?

Cyklistika byla bohužel jenom 95 mil, takže mým cílem bylo jet první 2/3 poměrně konzervativně, a trošku se do toho opřít až ke konci. Bohužel bylo dost vedro a vlhko a poprvé při závodě mě najednou opustily všechny síly. Místo zrychlování jsem se spíš snažila minimalizovat zpomalování. Sice jsem zaznamenala nejrychlejší cyklistický čas v Age groups, ale vím, že jsem mohla jet o dost rychleji. Po cyklistické části jsem byla čtvrtá.

Závěrečný maraton zamíchal pořadím a rozhodovalo se o medaile..Jak se ti běželo?

Ano, rozhodování o medailových postech přišlo určitě na běhu. Hned v prvních mílích maratonu jsem se dostala před dvě soupeřky v mé věkové kategorii, ale jelikož bylo opravdu vedro, a moje nohy už pěkně bolely od první míle, zvolila jsem pomalejší tempo, než jsem měla naplánováno a mým cílem bylo zpomalit co nejmíň a doběhnout si do cíle pro účast na IM Hawaii.  To se mi nakonec podařilo, a tak jsem byla velice spokojená, i když vím, že jsem měla natrénováno na rychlejší čas, jak na cyklistice, tak i v maratonu.

Jak se ti líbil závod z hlediska divácké kulisy, organizace, profilu tratí..?

Celé zázemí závodu bylo super, i když musím říct, že poté, co jsem se dozvěděla o zkrácené cyklistické části (95 místo 112 mil, a okolo 80 zatáček) se mi do Texasu moc nechtělo. Den před závodem nám taky změnili plavání kvůli bakterii ve vodě, ale ta trasa byla nakonec lepší, než ta původní. Pořadatalé a dobrovolníci byly opravdu super,a kulisa celého závodu (hlavně při běhu) byla parádní.

Proč padla tvoje volba se kvalifikovat do Kony zrovna na IM Texas?

Vybrala jsem si Ironman Texas kvůli tomu, že závod je v květnu, a když bych vybojovala slot na Hawaii, měla bych hodně času na regeneraci a na přípravu. Dalším důvodem bylo počasí, které je velice podobné tomu na Havaji. A kdyby to nevyšlo, tak bych získala zkušenosti v závodění ve velkém vedru a dusnu, a to mě lákalo.

Budeš závodit ještě před říjnovým šampionátem v Koně?

Kromě Ironman Hawaii ještě nevím přesně, ale určitě budu závodit tak 2–3 půlky a zbytek se uvidí. Mým letošním velkým cílem je se opět poprat o amatérský titul na IM Hawaii.