Barcelonu si podmanili Pleše s Vlerken

4.10.2015 -
Ironman Barcelona je ironmanským evropským zavírákem sezóny. Tradičně zde padají rychlé časy a nové osobní rekordy a ani letošní ročník tomu nebyl výjimkou. Nejlepším Čechem byl Petr Vabroušek. O senzaci se ale postarali závodníci v AG. Čtěte více

Ironman Barcelona přinesla opět velmi zajímavou podívanou, jak v mužském závodě, tak i mezi ženami. Počasí k závodníkům moc nakloněné nebylo, den před závodem bylo moře rozbouřené a slabší plavci se na rutinní rozplavání přes příbojové vlny ani nedostali.  V den závodu byly podmínky o něco lepší. Věkové kategorie odstartovaly v novém trendu „rolling start“, aby se předešlo tolik omývanému tématu ohledně draftingu.

Mužská startovní listina i před blížící se Havají slibovala zajímavou podívanou. Českým želízkem v ohni měl být Petr Vabroušek, který si chtěl spravit chuť po loňské nevydařené premiéře zde v Barceloně. Cyklistická část se nesla ve znamení rychlých časů. Do druhého depa přilétl velezkušený Němec Andreas Niedrig, který tamní trať zdolal za 4:17,46. I přes značný náskok se veterán Niedrig nakonec nevešel ani to první desítky. Závodníci myslící na celkové pořadí totiž nasadili drtivé běžecké tempo. Slovinec David Pleše na běhu vytáhl trumfy z rukávu v podobě maratónu za 2:43 a to ho katapultovalo na první místo (8:02). Druhé místo obsadil Ukrajinec Anton Blokhin (8:05). Trio nejlepších na pódiu doplnil Němec Per Bittner (8:06). Petr Vabroušek se musel spokojit až s 16. místem v celkovém pořadí. V ženském závodě potvrdila roly favoritky Nizozemka Yvonne Van Vlerken, která patří mezi stálice ženského světového ironmana. Zkušená Vlerken před závodem avizovala, že k vítězství bude muset prolomit hranici devíti hodin. Její slova se potvrdila. Vlerken finišovala v rychlém čase 8:46. Další tři její soupeřky prolomily čas Sub9. Druhé místo brala malinko nečekaně Finka Lehtonen (8:48). Bronz má Rakušanka Elisabeth Gruber (8:54). Neuvěřitelný výkon předvedla nestárnoucí legenda Natasha Badman, které sice ve výsledkové listině svítí nepopulární DNF, ale cyklistickou částí prolétla v nejrychlejším ženském čase 4:40.

České stopy: nejlepším českým závodníkem byl v kategorii MPRO Petr Vabroušek (16. místo, 8:27). Výtečný výkon předvedl David Procházka, který finišoval v čase 8:50 a ovládl kategorii M40, získal tím právo startu na Havaji v roce 2016.  Pomyslným třetím Čechem byl Lukáš Polan, který týden po Ironman Mallorca startoval i zde v Barceloně a finišoval v čase 9:06. Speciální pozornosti si zaslouží zrakově hendikepovaný Marek Moflar, který byl bývalým reprezentantem v silniční cyklistice a pomalu ochutnává kouzlo triatlonu. V tandemu s Tomášem Novotným absolvovali prvního Ironmana (11:35).