Šéftrenér triatlonistů Řehula: Kemp byl prvním krokem ve výchově nové generace profesionálů

10.04.2015 -
Olympijský medailista ze Sydney z roku 2000 Jan Řehula je šéftrenérem českých triatlonistů a se svými ovečkami strávil několik měsíců ve Španělsku na přípravném kempu. V Benidormu se vystřídaly všechny kategorie. Elite, K23, dorost i junioři. Celkem se kempu zúčastnilo 95% reprezentantů všech věkových kategorií.

Řehula byl spokojený zejména s přístupem triatlonistů a kemp vnímá jako první krok ve výchově nové generace profesionálních triatletů v českých vodách.

Honzo, několik měsíců jste teď vedl přípravný kemp české triatlonové reprezentace ve Španělsku. Proč právě tato destinace a kdo všechno se kempu zúčastnil?
Česká triatlonová asociace za asistence CSMV zvolila nový koncept přípravy pro trénink v teple a svůj stan rozbalila ve španělském Benidormu. Ten je vyhlášenou tréninkovou baštou cyklistických ProTour týmů. Úvodní skupina seniorských reprezentantů odstartovala kemp v polovině ledna. Posléze následovaly skupiny K23, dorostu a juniorů, které se domů vrátily první dubnový víkend. Bylo skvělé, že se prolínaly věkové kategorie. Všichni tak měli možnost spolu absolvovat specifické tréninky. Prolínáním kategorií jsme zvyšovali kvalitu tréninkového prostředí.

Zázemí tedy bylo na velmi dobré úrovni. Jak o závodníky bylo dále postaráno?
Myslím, že se měli jako v bavlnce. Pilíři efektivního týmu byli fyzioterapeut Petr Soukup, který se staral o utahaná těla a bolavé svaly a Anička, která se starala o přípravu a selekci zdravého jídelníčku. Po trenérské stránce byl na místě Zdeněk Kabrhel, manažersky koordinoval akci manažer Josef Rajtr. Profesionálním přístupem a poutavou prezentací kemp obohatil maratónský olympionik Jan Kreisinger.

Co týmový duch, nasazení a vůle denně polykat porce kilometrů?
Všichni, co se kempu zúčastnili, makali na 110%. Skvělá byla i týmová koheze a duch. Byla radost pracovat v takové atmosféře. Opravdu skvěle trénovali olympionici Čelůstka, Švarc dále Linduška, Kuříková, Kubínek, Powada, Červenka, Volár. Řada našich reprezentantů je tvořena studenty vysokých škol, proto si někteří rozdělili tento kemp na dvě poloviny.

Co objemy, které jste trénovali? Bylo něco, na co jste se více soustředili?
Týdenní objemy byly u těch zkušených 25km plavání, 400km kolo a 90km běhu. Snažili jsme se maximálně využít výborných cyklistických tras pro rozvoj silové vytrvalosti. Fantastické možnosti běhu v písku a plavání v moři byly výraznými přednostmi této lokality. Hodně jsme makali i v posilovně a to zejména v lednu a únoru. Olympionici odpracovali více v intenzitách, protože už museli ukázat progresivní trend v úvodních závodech. U některých ještě čekáme na plody jejich tréninkového úsilí při vlastním závodě.

Jak celkově tento kemp hodnotíte?
Myslím, že tento kemp byl prvním krokem ve výchově nové generace profesionálních triatletů v našich vodách. Závodníci si museli občas i něco zařídit a obstarat, což se jim pro život bude hodit. Ladili jsme i v tomto období tréninkové jednotky do specifických oblastí a snažili se maximálně využít týmového prostředí.

Co vás potěšilo a kde jste naopak cítil rezervy?
Napříč kategoriemi bylo zajímavé vidět vysoce motivované skupiny. Z toho jsem měl radost. Co se rezerv týče, tak například u dorostenek a juniorek jsou rezervy v technice běhu a cyklistiky, kdežto na technice plavání budou zase muset zapracovat tyto kategorie mužů. U Elite a K23 u nás byla spíše limitujícím faktorem kapacita jejich muskuloskeletálního systému.

Zmínil jste, že elitní závodníci už za sebou mají ostré závody. Jak si vedli?
Asi největší životní formu má Vendula Frintová. Je to vyzrálá závodnice a je skvělé, že nyní může naplno trénovat a neomezují ji zdravotní problémy. Vendula zaznamenala historicky nejvýznamnější umístění na světové scéně v ženské kategorii, když v závodě Světové série v Aucklandu skončila čtvrtá. Petra Kuříková měla velmi průměrný start ve Světové sérii v Abu Dhabí, který si velmi profesorským vystoupením opravila 4. místem na EP v portugalské Quarteiře. Přemek Švarc zaznamenal velký výkonnostní posun v cyklistice díky spolupráci s Otou Fialou. Má za sebou 36. místo ze Světové série v Abu Dhabí a bronz z Kontinentálního poháru v Egyptě. Jan Čelůstka skončil na 35. místě na Světové sérii v Aucklandu a čeká na něj další olympijský kvalifikační závod v australském Gold Coast, kde bude startovat opět i Vendula Frintová, která se letos chystá absolvovat kompletní program Světové série.

Zažili jste během kempu něco, co jste si zkrátka užili o něco více a na co budete vzpomínat?
Jednoho dne byla bouře a solidní vlny. My však potřebovali trénovat vběhy a výběhy z moře. Takže tamní lifeguardi z nás vzhledem k počasí a vlnám měli vlasy vzhůru. My se ale naučili klouzat po vlnách. Nakonec nám společnost udělal záchranný člun, který nás po chvíli odvolal z akce. Ten den se mi ale spoustu atletů svěřilo, jak to bylo úžasné.

Česká triatlonová asociace kromě nového modelu přípravy v teple zavedla i nové testy reprezentantů. Vysvětlete nám, o co jde a jak budou testy probíhat?
Od letošního roku budeme testovat závodníky na hlavní akce typu mistrovství Evropy, Evropské hry, mistrovství světa na selekčních testech, kde závodnici absolvují v jeden den 1500m plavání, 20km cyklistické časovky a následně s relativně krátkou pauzou 5km dlouhý běh.  Cílem bude výběr nejsilnějších závodníků na konkrétní akci. Z dlouhodobého hlediska to bude i velmi kvalitní nástroj monitoringu výkonnosti jedince. Nyní nás čekají testy na Evropské hry. Testy proběhnou v plzeňském bazénu Slovany a ve sportovním areálu Rapidu Plzeň. V nedělním klání se nabízejí tři kvalifikační místa pro muže a dvě kvalifikační místa pro ženy.