Boj o život. Erbenová v Dánsku skončila v posledním závodě EP Xterra druhá

1.09.2014 -
Česká triatlonová reprezentantka Helena Erbenová uzavřela v Dánsku svou letošní pouť v Evropském poháru Xterra. V poslední závodě seriálu, který byl také součástí Světového poháru, skončila druhá. Tu samou pozici obsadila i v konečném účtování seriálu. Závod byl hodně náročný a Erbenová o plavecké části mluvila jako o boji o život. Nyní chystá odpočinek, po kterém se bude připravovat na mistrovství světa Xterra. To proběhne konce října na Maui na Havaji.

Erbenová v Dánsku musela smeknout před jedinou svou soupeřkou. Před úřadující mistryní světa Kathrin Müllerovou z Německa, která se stala i vítězkou evropské tour.

"Druhým místem jsem potvrdila i celkové pořadí v tour. Všichni si přáli slunečný a teplý závod, ale všechny nás kropil déšť hned od startovního výstřelu. Plavalo se v moři a teplota vody byla 17 stupňů, tak jsem nepohrdla teplou čepičkou a plavání se mi tentokrát docela povedlo, vyplavala jsem s Karinou Wasleovou, Luis Foxovou, kousíček za Renatou Bucherovou. I když plavání bych neoznačila jako plavání, ale spíš jako boj o život. Pro mě to totiž bylo letos první plavání v moři," uvedla Erbenová k úvodní disciplíně, po které tradičně ztratila pár vteřin v depu.

"Trošku jsem ztratila, ale brzo jsem dojela Renatu i Karinu. Trať byla neskutečně blátivá, a čím víc závodníků projelo, tím to bylo horší a z nebe se pořád valil déšť. Na začátku druhého okruhu se mi podařilo dojet Jackie Slackovou a Kathrin Müllerová nebyla daleko, ale síly pomalu ubývaly. Nakonec se mi jí podařilo dojet ona se za mě pověsila. Nutno dodat, že celých třicet kilometrů jsem si na zádech vezla nějakého Rakušana, který se mě po závodě ptat, jak dlouho jsem na té trati trénovala. Že moje stopa byla úžasná. No, nevím. Kdyby byla úžasná, asi bych se dvakrát nevysekala. Na Kathrin jsem sjela něco málo přes tři minuty a společně jsme vybíhaly z depa," zhodnotila Erbenová druhou disciplínu.

"Ale bylo mi jasné, že po bikové stíhačce už nebudu mít moc sil. Běh byl velmi těžký, prudké krátké výběhy a šíleně klouzavé seběhy. Kathrin se mi vzdalovala a zaslouženě si doběhla pro vítězství. Já jsem měla radost z druhého místa," dodala Erbenová, za kterou na třetím místě doběhla Britka Jackie Slacková. Čtvrté místo obsadila Karina Wasleová, která si tak o 7 bodů zajistila třetí místo v celkovém hodnocení tour.

"Ledová voda při plavání, bláto na biku i na běhu, taková byla poslední letošní Xterra. Teď už odpočinek a pak hurá na Mauíí," uzavřela Erbenová. V mužském závodě zvítězil Jihoafričan Conrad Stolz před Australanem Benem Allenem a dalším Jihoafričanem Danem Hugem.

Výsledky: Xterra Denmark

Muži: 1. Conrad Stoltz (JAR) 2:30:56, 2. Ben Allen (Aus) 2:35:47, 3. Dan Hugo (JAR) 2:36:28.

Ženy: 1. Katrin Müllerová (Něm) 2:53:01, 2. Helena Erbenová (ČR) 2:54:15, 3. Jacqui Slacková (Brit) 3:01:44.