Fenomén Vabroušek je pojedenácté mistrem republiky v dlouhém triatlonu

3.08.2014 -
Český železný muž Petr Vabroušek ve slovenských Piešťanech vybojoval jedenáctý titul mistra České republiky v dlouhém triatlonu. Ovládl závod Slovakman 226, který byl pátým dílem seriálu FORD CZECHMAN TOUR Českého poháru v dlouhém triatlonu a již více než 15 let ho na ironmanských tratích nikdo z krajanů neporazil.

Náročného triatlonového klání složeného z 3,8 kilometrů plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a běžeckého maratonu se v Piešťanech zúčastnilo přes 160 triatlonistů. Po plavecké části vylézal z vody Vabroušek okolo šestého místa, pak se ale opřel do pedálů a ještě během prvního okruhu na kole ztrátu smazal, dostal se do čela závodu a před sebe už nikoho nepustil.

„Ztrátu z plavání jsem dohnal prakticky po 30 kilometrech na kole, ale výrazně ujet se mi v cyklistice nepodařilo. Více jak polovinu trati na kole se mě držel Filip Kristl, až okolo 120. kilometru jsem se osamostatnil. I tak za námi ale byla dvojice, která si držela jen malý odstup. Především Honza Jakubíček, který v té dvojici také byl, měl skvělý den a udělal tu výborný závod. V běhu za mnou byl nějakých šest až sedm minut, až někdy po třicátém kilometru jsem náskok navýšil na devět minut. Sedm kilometrů před cílem už jsem pak věděl, že takovou ztrátu nesmaže a mohl jsem trochu zvolnit. Ale bylo to opravdu až v posledním kole,“ popsal Vabroušek, jedenáctinásobný mistr České republiky.

V Piešťanech přitom panovalo velmi teplé počasí okolo 33 °Celsia, triatletům navíc stěžovala výkon vysoká vlhkost. „Naštěstí jsem nepodlehl takové všeobecné panice, že bude pršet, protože pršelo v pátek. Ale díky tomu pátečnímu dešti byla dnes opravdu velká vlhkost,“ řekl Vabroušek. Ten se nyní chystá na další závody. Do konce léta jej totiž kromě zasloužené dovolené s rodinou v Řecku čeká například Ironman v Dánsku.

Při jeho jedenáctém titulu mistra České republiky se samozřejmě nabízela otázka, zda si jej soupeři nedobírají. „To rozhodně ne, nakonec po tolika titulech bych si je mohl spíše dobírat já, což ale samozřejmě nedělám. Navíc konkurence roste a těch špičkových závodníků přibývá geometrickou řadou, takže ten čas, kdy budu poražen, přijde. Do šedesáti to vyhrávat nebudu,“ usmíval se Vabroušek. Pro stříbro si doběhl Jan Jakubíček, bronz bral Michal Urbánek.

Mezi ženami se českou šampionkou stala Petra Stočesová, druhá doběhla Tereza Rydvanová, třetí Gábina Hejtíková.

Výsledky: MČR v dlouhém triatlonu, Slovakman 226, Piešťany, Slovensko

Muži: 1. Petr Vabroušek 8:45:15,5,2. Jan Jakubíček  - 8:52:48,8, 3.  Michal Urbánek 9:00:20,4.

Ženy: Petra Stočesová 11:34:15, 2. Tereza Rydvanová 12:28:12, 3. Gábina Hejtíková 12:45:56.