Ostřílený Vabroušek vybojoval první domácí titul na půlce a chválil CZECHMANa: 1000 lidí na startu není utopie

9.06.2014 -
Železný muž Petr Vabroušek je ožehnutý žárem stovek triatlonových bitev, přesto se rok co rok pouští do dalších a jako velezkušený závodník stále drží krok se špicí. Naposledy se postavil na start CZECHMANa v Pardubicích a v největším domácím závodě vybojoval svůj první titul mistra republiky na tratích polovičního ironmana. Byl velmi spokojen s organizací a prozradil, že během pár let může počet startujících na této kultovní akci atakovat tisícovku. Více v rozhovoru.

Petře, ovládl jste CZECHMANa a stal se českým šampionem na půlce. Jak to vnímáte?

Je to určitě skvělý pocit. Závod měl velmi napínavý průběh a až do 15. kilometru běhu jsem si rozhodně nemohl být jistý vítězstvím. Myslím, že je to dokonce můj první titul mistra ČR v půlželezňáku, což je fajn, když na distancích Ironmana jich mám tuším deset. Dřív jsem půlky buď nejezdil, nebo je jel jen zlehka tréninkově. Jednou jsem tuším skončil druhý o pár vteřin za Honzou Wainerem.

Když to byl premiérový domácí titul na půlce, proběhla nějaká oslava?
Nijak jsem neslavil. Stačí mi vnitřní pocit z dobře odvedené práce. Rodina to už léta taky moc neprožívá. Užili jsme si celou neděli na koupališti, to byla taková naše oslava.

Co byste řekl o letošním ročníku CZECHMANa z pohledu organizace a atmosféry?
Určitě skvělá práce. Tak, jak roste počet účastníků, přibývá i diváků a s každým dalším ročníkem to lépe zvládají i pořadatelé. Už i u nás jsou triatlony, které snesou srovnání se zahraničím.

Petře, pro vás již čtvrté vítězství na tomto závodě. Srovnejte to s triumfy z minulých let. V čem byl tehdy závod jiný?
Poprvé jsem CZECHMANa vyhrál před 16 lety, tehdy se konal ještě na Sadské. A bylo to pro mě první vítězství na dlouhých tratích. Jako mistr ČR v dlouhém triatlonu (tehdy tuším objem 3-130-30) jsem navíc dostal pozvání od ITU na účast na MS v dlouhém triatlonu do Japonska. Další dvě vítězství už se odehrávaly v Mělicích a v dnešní lokalitě a podobaly se více tomu letošnímu. Každý úspěch hřeje!

Celý závod jste naháněl soupeře před sebou. Kdy jste začal věřit, že to zvládnete a vyhrajete?
Zhruba v polovině běhu, kdy se má ztráta na Láďu začala systematicky a dostatečně snižovat a nepociťoval jsem stále žádnou větší únavu. Věděl jsem, že až do cíle nebudu muset zpomalit a ani zezadu se nikdo výrazně neblížil.

Plavání nevyšlo úplně podle vašich plánů. Co další průběh závodu? Byla nějaká krize?

Krize ne. Jen jsem ještě před první obrátkou zaváhal a nechal se odpojit ze skupiny, ve které jsem chtěl a měl být. Sám už jsem to nedocvaknul a do konce jsem plaval sám a ztratil něco přes minutu nad plán. Kolo i běh ale vyšly dobře.

Co říkáte obrovskému zájmu o CZECHMANa? Co byste tomuto závodu popřál do dalších let?
Triatlon je moderní sport a většina těch, kteří si ho jednou zkusí, u něj i zůstává. Určitě bych mu přál možnost rozšířit kapacitu tratí. Myslím, že 1000 lidí na startu závodu jednotlivců by nemusela během 2-3 let být vůbec utopie.

A na závěr další závodní plány? Kdy vás zase uvidíme závodit v Česku?
Prakticky každý víkend. V neděli to bude ČP v krátkém triatlonu v Račicích, další sobotu Moraviaman. Poté vyrazíme s rodinou na Challenge (Ironman distance) do USA a už počátkem července pokračuji doma: dvojzávod Bigman Praha, Oravaman. Po Ironmanu UK následuje Krkonošman a Slovakman, Valachyman, možná Doksyman, pak dovolená s rodinou a Ironman Kodaň. Dál se uvidí.

Petře, díky za rozhovor a hodně štěstí do dalších závodů.