Škola je nyní na prvním místě, říká aquatlonový šampion a medik Martin Debnar

24.03.2014 -
V roce 2011 se Martin stal triatlonovým objevem roku. K medaili na Evropském mistrovství juniorů mu chybělo pár vteřin. Z rodné Šumavy se letos přestěhoval do Prahy, začal studovat medicínu a musel trochu přehodnotit své priority. Přesto o víkendu opanoval v dresu Ekol teamu aquatlonové mistrovství republiky.

O víkendu ses ve Zlíně stal mistrem republiky v aquatlonu. Jak se ti závodilo? 

Musím říct, že se mi závodilo bezvadně. Všechno mi vyšlo do puntíku tak, jak jsem si představoval, na běhu možná i trochu líp. Jelikož mám aquatlony rád, celkem mi i sedí a po posledních závodech jsem věděl, že na tom jsem dobře, tak jsem šel do závodu s jasným cílem vyhrát. Jediná „komplikace“ byla přihlášení dvou závodníků na poslední chvíli. Jmenovitě Franty Kubínka a Kuby Kočaře, které jsem taky rázem považoval za největší konkurenty. Nakonec jsem měl lepší den já, vyhrál jsem a tak jsem splnil cíl.


Letos jsi vstupem na vysokoškolskou půdu musel trochu přeskládat priority. Jak kloubíš medicínu a triatlon? Jak se ti změnil život?

Nejvíce se změnil asi v tom, že škola je nyní na prvním místě a až poté je triatlon. Je tedy razantně menší prostor pro trénink. Beru ho nyní mnohem víc jako odreagování a zábavu. Rozhodně ale nehodlám na triatlon zanevřít. Doufám a zároveň věřím, že to tak zůstane napořád, a že se to třeba i projeví v mém budoucím lékařském zaměření. 

Několik sezon jsi závodil v reprezentačním dresu do 23 let a patřil mezi špičku olympijského triatlonu u nás. Jaký výsledek v dosavadní kariéře stavíš zatím nejvýše?

Když se na všechny své závody podívám zpětně, přijde mi, že jsem vlastně žádných úspěchů, v pravém slova smyslu, nedosáhl. Dřív jsem považoval za úspěch 4. místo na ME juniorů v roce 2011. Ale čím později na to zpětně pohlížím, tím více to vnímám jako neúspěch a neustále mi v hlavě vrtá otázka, jaké by to asi dneska všechno bylo, kdybych byl tehdy býval na trati někde ušetřil těch rozhodujících 5-7 vteřin. Tím nechci říct, že by pro mě ostatní výsledky nic neznamenaly, ale jejich význam není nijak závratný.


Jsi členem brněnského Ekol teamu, nyní studuješ v Praze. Říkal jsi, že triatlon je teď kvůli studiu na druhé koleji, ale zlínský výkon ukázal, že je to stále velmi dobré. Jaké máš podmínky k tréninku? Jaké jsou tvoje týdenní objemy?  

Mé aktuální tréninkové podmínky jsou na udržovací trénink dostatečné. Prakticky jediným mým tréninkem v pravém slova smyslu jsou reprezentační soustředění a mezi nimi se snažím hlavně o to, abych si udržel alespoň nějakou výkonnost. Snažím se tedy za týden naplavat alespoň 15 km rozdělených do 3-4 tréninků. V běhu to je zase cca 40 km a také za 3-4 tréninky. O víkendu, kdy jsem doma, taky zařazuju alespoň jednou kolo. Právě v cyklistické výkonosti bude letos asi největší propad a jsem na to osobně moc zvědav. Nevadí mi trénovat o samotě. Naopak to kolikrát vyhledávám, i když jsem rád i za občasný trénink ve skupině, a to především v plavání. Jedinými mými „přessemestrálními“ tréninkovými parťáky jsou Petr Šlajs a Bára Hlaváčová. Jednak díky nim a jednak díky tréninkům pana Horčice zatím plavu stejně jako sezóny předtím, i když kilometráž je výrazně odlišná. Snad se mi ale letní semestr podaří ukončit co nejdřív a já tak budu moci využít tréninkových parťáků a zároveň skvělých kamarádů v Brně v mém aktuálním klubu Ekol teamu. 

Přestěhoval ses z ticha šumavských lesů do rušného velkoměsta. Jak to snášíš? Musí to být velká změna.. 

Z pohledu studia náramně. Jsem nadšen z koncipování studia na 3. lékařské fakultě a fakulty celkově. Líbí se mi i možnost pražského mimoškolního vyžití od nejrůznějších přednášek vedenými špičkami ve svých oborech, až po kulturní akce. Na druhou stranu já, jako kluk ze Šumavy občas postrádám lesy, přírodu, čerstvý vzduch a takovou tu tichou samotu, při které si člověk dokonale odpočine. Už jsem si ale celkem navykl a vždy, když dorazím na víkend domů, si to náležitě vynahradím na několik dní dopředu.

Jak se ti dařilo v loňské sezoně?

Když vezmu v potaz, co jsem vloni odtrénoval, tak jsem vcelku spokojen. Jsem hlavně rád, že všechny mezinárodní starty, které jsem loni absolvoval, nebyly úplný propadák, i když nic přeborného to taky nebylo. Zklamalo mě akorát zdraví, a to při Evropském poháru v Karlových Varech. Tou dobou jsem měl dle mého soudu největší formu za celou sezónu. Bohužel mě týden před závodem postihla viróza, která vygradovala právě v den závodu, kdy jsem ještě štafety jakž takž odjel, ale na hlavní závod jsem se vzbudil s teplotou přes 38 °C.


Čeho bys rád letos dosáhl na poli závodního triatlonu?

Jeden z cílů pro letošek je pohár v aquatlonech. Zde se mi zatím daří náramně, uvidíme jak dál. Pro triatlonovou sezónu je letos mým hlavním cílem EP ve Varech, na který bych se chtěl náležitě připravit a prezentovat se slušným výsledkem. Celkově bude můj začátek letní sezóny nejspíš trochu slabší, ale doufám, že postupem času to půjde nahoru a vygraduje to právě koncem srpna a začátkem září.

Tvůj týmový kolega Filip Ospalý vloni exceloval na ironmanské premiéře překonáním českého maxima. Nenavnadilo tě to zkusit si závod v dlouhém triatlonu?

Ještě rok zpátky mě dlouhé tratě nelákaly a rozhodně jsem neměl v plánu si je vyzkoušet. To se ale už říct nedá a přemýšlím, že bych si do budoucna alespoň tu „půlku“ švihl. Rozhodně se ale zatím jedná spíše o ideu, než o něco konkrétního.

Kdo nebo co tě inspirovalo v tvém nadšení pro tento sport? Sleduješ světovou a domácí triatlonovou scénu?

Vzory jako takové jsem nikdy v ničem neměl, ale když jsem byl mladší, nejvíc jsem asi vzhlížel k jednomu z našich historicky nejúspěšnějšímu triatlonistovi Filipovi Ospalému. Jelikož jsem vždycky měl rád statistiku, tabulky a zkoumání výsledkových listin, tak triatlonovou scénu rozhodně sleduju. Ale přeci jen tahle moje mánie v poslední době kvůli vytíženosti trochu polevila. Fascinuje mě především to, na jak vysoké úrovni mají jednotlivé „disciplíny“ nejlepší triatlonisté. Když si například člověk uvědomí, že naši nejlepší specialisti běžci, by v triatlonovém světě sice byli běžci dobrými, ale nikoliv nějak extra nadprůměrnými, ukazuje to, jak těžké je se ve světě prosadit.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 774x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka