Zaplavala jsem si s medúzami i delfíny, říká Jana Richtrová, která si na IM Cozumel vyjela havajský slot

17.12.2013 -
Čechoameričanka Jana Richtrová si za svůj závodní vrchol letošní sezony vybrala mexický IM Cozumel a stejně jako Honza Falge si dojela pro kýžený slot. Podala skvělý cyklistický výkon (5:01), se kterým toho dne nenašla přemožitelku ani mezi profesionálkami. Solidní výkon v obou dalších disciplínách znamenal triumf v amatérské kategorii. Jak se jí závodilo v krásných kulisách mexického pobřeží vypráví v našem rozhovoru.

IM Cozumel byl tvým vrcholem závodní sezony. Proč zrovna tento závod?

Cozumel mi spadl do klína. Můj trenér je z Mexika, k tomu skupina kamarádů, kteří zde také závodili, a bylo vybráno. Havaj jsem letos vynechala. Příprava na Cozumel  nebyla jednoduchá, protože klimatické podmínky jsou v prosinci v Cozumelu a Massachusetts zcela odlišné. Tím se mi sezona prodloužila do zimního období, kdy už většina závodníků odpočívá.

Jak jsi ladila v místě závodu v posledních dnech před startem?

Do Cozumelu jsem přijela v pondělí pozdě večer, protože jsem se chtěla aklimatizovat na teplé počasí. To se nepovedlo, protože celý týden moc tepla nebylo. Místo toho každý den lilo jako z konve a foukal silný vítr. Tréninky týden pře závodem byly krátké s malou intenzitou při plavání, jízdě na kole i běhu. Snažila jsem se odpočívat.

A závod samotný?

Závod byl super až na posledních 21 kilometrů. Plavání bylo hodně rychlé a než jsem se rozkoukala, už jsem lezla z vody. Na kole jsem zažila všechno - slunce a vedro, počasí pod mrakem s deštěm a taky neskutečný vítr, který foukal zepředu i zezadu. Při běhu jsem to rozběhla moc rychle a pak jsem na to doplatila. Kdybych mohla vrátit čas, tak bych běžela trošku jinak! I přesto jsem velice spokojená, protože jsem získala Kona slot a vyhrála jsem nejen svoji věkovou kategorii, ale také amatérský titul.

Čím to bylo, že ti to na kole takhle skvěle sedlo a zajela jsi nejlepší cyklistický výkon dne?

Není to žádné tajemství, že cyklistika je moje nejlepší disciplína. V letošní sezoně se mi podařilo dosáhnout mezi ženami nejrychlejšiho amatérského cyklistického času ve všech závodech, kterých jsem se zúčastnila. Závodím a trénuji s power, a tak jsem věděla, že do Cozumelu jsem přijela v super cyklistické formě. Z časových důvodů většinu mých cyklistických tréninků během roku absolvuji na trenažéru a venku jezdím jen přes víkend. Kvůli zimnímu počasí jsem při přípravě na Cozumel jezdila jen na trenažeru, což bylo opravdu dost  těžké, ale zároveň nejlepší příprava, jakou jsem mohla mít, jak po stránce fyzické, tak  i psychické  Sedět více jak pět hodin v obýváku  na kole, v teple  a bez větráku nebylo jednoduché, ale když se to tak vezme, tak Cozumel je to samé – takže jsem měla z trenažéru hodně natrénováno.

Kolik soupeřek jsi během cyklistiky nechala za sebou?

V prvním kole jsem předjela hodně závodníků. Věděla jsem o několika super plavkyních, které zde závodily, a když jsme je předjela a začala předjíždět i profi závodnice, které startovaly snad o 20 minut dříve, věděla jsem, že přede mnou asi moc holek amatérek nebude.

Máš v kapse slot pro IM Hawaii 2014. Co to pro Tebe znamená? S čím půjdeš do tréninkové přípravy? Jaký je Tvůj vysněný čas?

Vím, že je těžké se na Havaj dostat, a tak jsem opravdu šťastná, že mi to vyšlo. Letos jsem vynechala jak Vegas tak Havaj, protože jsem chtěla získat víc závodních zkušeností, a také si zajistit sloty rok dopředu, což se mi podařilo. Na Havaji pro mě není rozhodující dosažený čas, ale umístění. Výsledek je tam hodně ovlivněn počasím. Vím, že to nebude jednoduché, ale mým cílem je v příštím roce na Havaji vyhrát svoji věkovou kategorii.

Co závodní kulisa? Bylo podél trati hodně povzbuzujících fanoušků?

Trať běhu i kola byly tři okruhy. Na kole se jezdilo okolo ostrova, takže jsme třikrát projížděli městem, kde bylo hodně fanoušků, kteří nás povzbuzovali. Trošku jsem si případala jako na Tour de France. Síla fanoušků se projevila také při běhu, hlavně v situacích, když přišla krize.  Atmosféra byla paradní. S celkovým výsledkem jsem velice spokojená až na běh, kdy jsem později doolatila na rychlý začátek. Už teď přemýšlím, že bych se do Cozumelu příští rok vrátila.

Jak velká byla únava po závodě?

První dva dny po závodě byly opravdu zajímavé a musím říci, že chodit se mi moc nechtělo. Počasí se konečně vylepšilo, a tak jsem aspoň došla na pláž, kde jsem si užívala klidu. Trošku jsem si zaplavala, ale jinak jsem měla nohy nahoru a pouze relaxovala.

Proběhla oslavná party?

Byl to poslední závod sezony a k tomu celkové vítězství mezi amatéry, to se muselo oslavit!!!

Nechala sis ještě pár dní po závodě na vychutnání krás mexického pobřeží?

V Mexiku jsem zůstala ještě týden po závodě, takže relaxace byla parádní. Krásné počasí, plavání s delfínama, pláž a sluníčko. Tento týden už jsem v práci a už jsem musela opravdu najít zimní kabát, čepici a zimní boty. Jinak už mám po sezoně a těším se na lenošení, ale nevím, jak mi to dlouho vydrží!

Zažila jsi ještě něco zajímavého, s čím by ses chtěla ještě na závěr podělit?

Po vítězném závodě jsme byla unavená, ale velmi šťastná. Místní lídé mají tento závod hodně rádi. Jsou milí, příjemní a fandí všem závodníkům.  Sama jsem to poznala jak během závodu, tak i na hotelu, kde jsem bydlela. Poprvé v životě jsem si zaplavala s medúzami, které několik dní před závodem byly všude. Moře je zde opravdu překrásné a doporučila bych každému se sem podívat! Dalším nezapomenutelným zážitkem bylo plavání s delfínama. Teď jenom kdybych plavala tak rychle jako oni!