Motivace byla na nule, ale Ironman se nevzdává. Zvlášť ne ten na Havaji, říká Petr Vabroušek

22.10.2013 -
V letošní sezoně se Petrovi daří, což potvrdil na světových ironmanských kolbištích, kde to několikrát medailově cinklo. Před startem na světovém mistrovství v Koně se cítil velmi dobře po fyzické i psychické stránce. V úvodu plavání mu však soupeř škubl nohou a zlínský železňák měl co dělat, aby do konce první části rozplaval časté křeče v lýtku. I přes pokles motivace to nezabalil a bojoval až do konce. Nakonec z toho bylo 38. místo v čase 9:22.

Na start světového mistrovství v havajské Koně jsi šel v dobré formě, kterou jsi potvrzoval medailovým umístěním na několika závodech světového Ironmanu. Na  svůj patnáctý havajský zářez ale asi nebudeš vzpomínat nejlépe. Co se přihodilo? Jak jsi prožil závod?  

 

Závod pro mne tak trochu skončil hned na začátku, kdy mi po zhruba padesáti metrech někdo škubnul za pravou nohu (chtěl se asi popotáhnout dopředu) a přivodil mi tím slušnou křeč do lýtka. Než jsem to rozplaval a uvolnil, byli všichni z dohledu, a tak jsem si užil velmi osamocené a trochu klikaté plavání. Letos jsem na většině závodů zaplaval na své poměry slušně a věřil jsem si tady na čas kolem 58 minut. Tady to bylo zdrcujících 64 minut. Při výběhu z vody se křeč ozvala znovu, a tak i depo bylo dost pomalé. Motivace na bodu nula, ale Ironman se nevzdává a už vůbec na Havaji, a tak jsem se rozhodl si závod a jeho atmosféru užít až do konce s tím, že se ještě alespoň pokusím zopakovat loňské umístění mezi 30. až 40. místem.

 

Jak bys tedy ve zkratce zhodnotil svůj výkon v jednotlivých disciplínách?

 

Plavání – strašný propadák, kolo – slušný standard, běh – slabší standard – osamělý souboj s tratí už trval moc dlouho. Ale s 38. místem za daných okolností panuje celkem spokojenost.

 

Z televizních záběrů i komentáře to vypadalo na skoro ideální podmínky, což je většinou na Havaji nezvyklý jev. Jaké to bylo v reálu?

 

Plavání bylo díky proudům možná nepatrně pomalejší (o 1-2 minuty). Cyklistika až do Hawi byla, co se týká větru, asi nejpříznivější, jakou jsem tady za těch 15 let zažil a věřil jsem, že Starykowitz (nejrychlejší cyklista dne, pozn.red) ten rekord udělá. Nakonec mu chyběla asi minuta. Zpět z Hawi to už bylo zhruba jako vždy, jen chyběl nárazový vítr z boku, takže taky relativně pohoda. Běh byl pod velmi jasnou oblohou a vedro na max – jako obvykle. Ti, kteří se na trati zdrželi více než 14 hodin, zažili na běhu i slušný liják.



 

Překvapilo tě tady něco i při tvém patnáctém startu?

 

Nic výrazně nového se neobjevilo. Organizace byla jako vždy na vysoké úrovni. Dobrovolníci se sem slétají z celého světa (za své a pracovat zadarmo!), ti místní mají už mnohaletou praxi…

 

Vítězné trofeje vybojovali Van Lierde a Carfrae. Čekal jsi tento výsledek?

 

Určitě jsem počítal s Lierdem a Kienlem, trochu jsem pozapomněl na McKenzieho. Spousta spolufavoritů si prošla peklem na maratonu (Jacobs, Bockel, Alexandr, Schildknecht, Bell,…). V ženách předvedla výkon z jiné planety tentokrát Mirinda Carfrae, která dala běžecký i traťový rekord a měla třetí maratonský čas celkově (2:52). Rozdíly mezi muži a ženami se snižují a už se objevují první spekulace a analýzy, že kolem roku 2020-30 vyhraje Havaj celkově žena.

 

Mnoho potenciálních favoritů z řad světových jmen vyhořelo. Pro českou výpravu to letos také žádné úspěšné žně nebyly. Jak hodnotíš jejich výkony? 

 

Letos byla Havaj pro naši výpravu obzvláště krutá. Míra Vraštil mladší pro nemoc vůbec nenastoupil a Míra starší závod vzdal. Lukáš Polan skončil už v polovině plavání a Lukáš Krpec zhruba na 28. km běhu. Fantastický výkon podal a havajské zkušenosti prodal Tomáš Petr, výborně také Hanka Sýkorová a premiant Pepa Pavlík.

 

Tvým dalším závodem bude vytrvalostní běžecký závod v mrazivých podmínkách Antarktidy. Větší protipól k havajskému vedru už lze najít asi těžko. Jak se teď budeš připravovat na tuto extrémní výzvu?

 

Odlétám tam už v polovině listopadu, takže doma ještě mráz nebude. Zvažuji alespoň využívat pravidelně několikaminutové návštěvy Kryokomory a sonduji možnost nechat se někde v okolí Zlína na chvíli zavírat do mražáku. Po příletu bude druhý den následovat maraton a po dni volna běh na 100 km. Data se mohou podle podmínek i měnit, vše záleží na počasí. Pokud přežiju maraton ve zdraví, zkusím i tu stovku. Je možnost zúčastnit se mezi oběma závody i premiérového závodu v zimním triatlonu, ale přeprava kola a běžek bude asi logisticky dost problematická. Více na www.icemarathon.com.

 

Filip Ospalý vyhlásil svojí ironmanskou premiéru na IM Miami, který se koná za dva týdny. Jak odhaduješ jeho šance v závodě?

 

Na Filipovu premiéru na tratích Ironmana na Floridě se těším. Tento závod by mu měl svými podmínkami sedět a věřím, že z toho bude bedna!

 

Hodnocení:
Přečteno 1192x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová