Cíl Sebastiana Kienleho pro IM Hawaii? Kouč Luboš Bílek věří v Top3.

4.10.2013 -
Vloni se v Koně kvůli defektu na 110. kilometru cyklistiky umístil Kienle "až" na čtvrtém místě. Na letošním halfironmanském mistrovství světa v Las Vegas podal skvělý výkon a zvítězil. Na nepříliš podařený začátek sezony je tak zapomenuto a mnozí ho pasují mezi žhavé kandidáty na havajské podium. Již druhý týden se na Havaji pečlivě připravuje se svým trenérem Lubošem Bílkem na vrchol ironmanské sezony. V následujícím rozhovoru si můžete přečíst, jak hodnotí Luboš výkony svých svěřenců a co můžete čekat od jeho listopadového semináře v Praze.

Letos budeš mít na startu v Koně dva své svěřence, Sebastiana Kienleho a Andi Böcherera. Kde se vám podařilo kvalifikovat?

Sebastian figuruje jako první muž v Kona pro Ranking, a to ani nemá tolik odjetých závodů, jako hodně ostatních závodníků. Ale ono je to tak, že kdo dá top 10 ve Vegas a na Hawaii, tak to má skoro v kapse. My jsme ještě měli výhodu, že jsme jako mistři světa v závodě 70.3 žádné body nepotřebovali, jen dokončit jeden závod na 70.3 a ironmanu. Andreas se kvalifikoval na poslední chvíli na IM Frankfurt.

Jak jsi spokojen s jejich letošními výkony? Co Andi Böcherer?

Andreas měl velmi dobrý začátek sezony (3.místo 70.3. v Oceanside a 2.místo v St.Pölten), ale od té doby ho bohužel pronásleduje zranění. Po několikatýdenním výpadku v běžeckém tréninku jsme se museli postavit na start ve Frankfurtu, kde z toho bylo překvapivě 5.místo.

A Sebastian?

Sebastian měl super zimu, odtrénovali jsme lépe než kdykoliv předtím. Bohužel si v březnu při běhu vymkl kotník a natrhl vazy. Když už to po 3-4 týdnech bylo v pořádku, dostal nějaké nachlazení, které se táhlo hodně dlouho a nakonec jsme na tři týdny museli nasadit antibiotika. V tréninku chybí asi 2 a půl měsíce (půlka března až začátek června). Po třech týdnech tréninku bylo 9.místo ve Frankfurtu velice milé překvapení. Ve Wiesbadenu jsme čekali o něco lepší výsledek, ale s tak málo tréninkem se Ironman nedá tak lehce zpracovat, tudíž to pak bylo jen 6.místo.

Na světové „půlce“ v Las Vegas ale famózně zvítězil.

Do Vegas jsme nejeli moc optimisticky, ale poslední 3-4 tréninky v místě závodu naznačovaly, že forma přichází. Vítězství ve Vegas bylo super. Zlepšení v plavání, na špici 2:15 (vloni 3:12) a na Craiga Alexandra to bylo vloni 3 minuty a letos už jen jedna minuta. Spolupráce s plaveckým trenérem přináší ovoce. Cyklistika byla opět super, je to pro něj skvělá trať. A v běhu překvapil třetím nejrychlejším časem. Škoda, že Jan Frodeno nedokončil, byl by to asi hodně velký boj.

Na startu byl i další z tvých svěřenců, Svenja Bazlen. Jak se jí dařilo?

Svenja měla bohužel špatný den (asi jsme udělali nějaké chyby v tréninku) a skončila na 5.místě. Vlastně je to super výsledek, ale myslím, že 2.místo bylo možné. Na  vítězku Melissu Hauschildt bychom neměli ani se 120% formou. Pro Svenju to byl první rok na tratích 70.3., a myslím, že velmi úspěšný (2.místo 70.3. San Juan, 2.místo 70.3. St.George - mistrovství Severní Ameriky, pak 3.místo v Des Moines). Uvidíme, co bude příští sezonu.

Sebastian se výkonem ve Vegas pasoval do role jednoho ze žhavých adeptů na letošní havajské podium. Vnímáš to tak? S jakou ambicí půjdete do závodu?

Vloni se na Havaji od Sebastiana nic velkého neočekávalo, přestože měl za sebou super sezonu. Letos tady od něj skoro každý čeká bednu (i vítězství), a to sezona byla zatím až do Vegas velmi špatná. Určitě ze sebe vydá všechno, uvidíme, jestli to na vítězství bude stačit. Cílem je top 3.

Na startu bude kromě něj zhruba šedesátka nejlepších profesionálních ironmanů planety a minimálně deset z nich si brousí zuby na umístění nejvyšší. Koho řadíš mezi letošní favority?

Největší favorit je pro mě Pete Jacobs. Sice letos až do minulého víkendu žádné výrazné výsledky nezajel, z čehož je patrné, že celý rok směřoval všechno jen na Hawaii. Dále se nesmí zapomenout Craig Alexander a Andreas Raelert, pro oba to je jedna z posledních šancí Hawaii vyhrát. Super výkon podal také Frederic van Lierde v Nizze, a vloni byl třetí v Koně, tak jsem na něj zvědavý. Super rok má za sebou Eneko Llanos, jen je otázkou, jestli toho nemá odjeto až moc. Ale je to hodně zkušený závodník.

V časopise Triathlete psali, že bez Chrissie Wellington není mezi ženami jasná favoritka. Kdo myslíš, že má největší šance?

Ano. U žen to je dost složité, protože není žádná velká favoritka. Leanda Cave byla celý rok zraněná a tak nevím, do jaké formy je schopná se dostat. Mojí tajnou favoritkou je Rachel Joyce (i když byla také v létě nemocná nebo zraněná a musela odříct start v Rothu).

Skoro dva týdny už trávíte na „místě činu“ kvůli aklimatizaci. Jak se daří v předzávodním tréninku?

V Koně jsme od úterý (odcestovali jsme hned po Vegas). Byli jsme tu i vloni pět týdnů a výsledek byl super (vloni skončil Kienle na 4.místě, pozn.red.), takže nebyl důvod cokoliv měnit. Jsou sice na světě hezčí místa na trénink, ale aklimatizace a znalosti trati se nám určitě budou hodit.

Teď trochu z jiného soudku. Co říkáš dění na české triatlonové scéně? Překvapil tě letos něčí výkon?

Pravidelně čtu internetové stránky a jsem hodně v kontaktu se Zdeňkem Kabrhelem. Nejvíc mě překvapilo (mile) umístění Lukáše Kočaře v Londýně (27. místo na MS do 23 let, pozn.red.). Snad ho to nakopne do budoucna.

Začátkem listopadu povedeš v Praze seminář o triatlonovém tréninku. Na co konkrétně se mohou účastníci těšit?

Naplánovaných je 6 přednášek po 45 minutách. Čtyři témata jsem už určil, poslední dvě témata nechávám volná. Buďto můžeme už tady v diskusi ta témata určit podle toho, jaká přání budou účastníci mít. Mohl bych k tomu připravit i prezentaci. Nebo to můžeme nechat až na místě, záleží, co si lidé budou přát. Přednáška není přímo určená pro vrcholové sportovce nebo trenéry (ti samozřejmě mohou přijít také), ale hlavně pro pracující populaci. Hlavním cílem je ukázat, jak se dá trénovat k zaměstnání a nešidit u toho rodinu.