Ospalý vítězí v Pays d´Aix

22.09.2013 -
Filip Ospalý ovládl třetí ročník Ironman 70.3 Pays d´Aix. V ženách náročnou francouzskou půlku ovládla Britka Susie Hignett. Na startu se objevila početná česká výprava, která se odjela rozloučit se sezónou do slunné Francie. Více informací v článku.

Ironman 70.3 Pays d´Aix je předposledním závodem ze série Ironman v Evropě. Pátého října je na programu ještě Ironman Lanzarote 70.3. Zpět ale k Pays d´Aix, půlka která získává na oblibě. První ročník se konal v roce 2011 a ovládl jej domácí Stephane Poulat (3:49). V ženách zvítězila domácí hvězda Jeanne Collogne (4:17). Jana Candrová obsadila sedmé místo v profi ženách. Druhý ročník vyhrál opět domácí závodník, tentokrát Cyril Viennot (4:01). V ženském závodě o jedinou sekundu vyhrála americká ironmanka Mery-Beth Ellis před Jeanne Collogne.

(ilus. Stephane Poulat)

Letošní ročník

Letos se na startu sešlo početné pole závodníků včetně vítěze prvního ročníku a držitele traťového rekordu Stephana Poulata. Česko mělo přímo železo v ohni v podobě Filipa Ospalýho. Škoda, že nestartovaly původně registrované hvězdy jako Marcel Zamora či Ital Daniel Fontana. Plavecká část patřila duu Poutal-Kung, kteří se jako první vydali na kopcovitou cyklistickou část. Ospalý na čelo neztratil mnoho a ve skupině pronásledovatelů se vydal stíhat čelo závodu. Kopcovitý profil nejlépe ve svůj prospěch využil Švéd Bjorn Andersson (2:15). Rozhodnout o vítězi měla až běžecká část. Filip Ospalý se postupně propracoval na čelo závodu a své vedení si udržel až do cíle. Vyhrál třetí ročník francouzské půlky v čase pod 4 hodiny (3:55). Druhý byl Španěl Albert Moreno Molins (3:58) a trojici nejlepších doplnil Španěl Victor del Corral – známý z Ironman Lanzarote. V ženách zvítězila Susie Hihnett (4:28), která o svém triumfu rozhodla až v běžecké části. Na druhém místě závod dokončila její krajanka Tamsin Lewis (4:29). Bronz patří Švýcarce Rahal Kung (4:38).

České stopy:

Nejlepším Čechem kromě vítěze Ospalýho byl Ivo Krejčí (4:57). V čase 5:07 finišoval Daniel Machek coby desátý muž své věkové kategorie M50.

David Homer 5:09

Martin Homer 5:26

Lucie Červenková 5:38

Veronika Andršová 5:45

David Zeman 5:56

Petr Říha 6:55

Edvard Onderka 7:10