Ironman 70.3 v Las Vegas letos naposledy

7.06.2013 -
Nedávno WTC oznámila, že dějiště konání mistrovství světa v Ironman 70.3 v Las Vegas bude letos naposledy. Které místo nahradí město kasin a přehled historických vítězů se dočtete v článku.

Stále populárnější série Ironman 70.3 neúnavně hledá to správné místo pro velké finále, tedy to nejlepší dějiště pro mistrovství světa. V roce 2006 se konal premiérový ročník v americkém Clearwateru, který ovládl ,,Crowie´´ a mezi ženami si historicky první světový titul v půlce připsala Samantha McGlone. Druhý ročník, stále ještě v Clearwateru, patřil Andymu Pottsovi a Mirindě Carfae. V roce 2008 zvítězili Terenzo Bozzone a Joana Zeiger. V roce 2009 poloviční Ironman patřil jednomu muži – Němci Michaelovi Raelertovi, který byl k neporažení, což potvrdil i v Clearwateru. V ženách zvítězila Julie Dibens. Pátý ročník opět ovládl mladší z bratrského dua Raelertových - Michael. Český triatlon ale zaznamenal cenný úspěch druhého místa v podání Filipa Ospalýho. Ženský závod patřil Jodii Swallow. Patý ročník byl poslední, který se konal v Clearwateru.

V roce 2011 se celé dějiště mistrovství světa přesunulo do města kasin a hazardu do Las Vegas. Nezměnilo se pouze místo konání, ale i charakter celého závodu. Z rovinatého rychlého profilu čeká na závodníky náročná cyklistická část plná táhlých kopců, kde se dokonale prověří celková připravenost závodníka. Kromě kopců se triatleti musí poprat i s klimatickými podmínkami Nevadské pouště. Nejlépe se s danými podmínky popasoval opět Crowie a jasně naznačil, jak na tom v roce 2011, co se týká kondice je (zvítězil i na Havaji v novém traťovém rekordu). V ženách zvítězila Melissa Rollison. Filip Ospalý finišoval na 13.místě. Loni se vůbec poprvé na MS v 70.3 představil německý talent Sebastian Kienle a rovnou si připsal světový titul. O svém vítězství rozhodl hlavně v cyklistické části, když nevídaným způsobem ujel celému startovnímu poli. V ženách zvítězila Leanda Cave, která rovněž ovládla i Konu. Ospalý závod nedokončil.

Letos se bude v Las Vegas závod konat naposledy. Další ročníky se budou střídavě měnit mezi stabilními závody ze série Ironman. V roce 2014 se dějiště přesune do kanadského Mont Trembland a v roce 2015 se MS uskuteční v Evropě – pravděpodobně ve Wiesbadenu. Zda-li tento krok je správný, prověří až čas.