Frintová byla šestá v Jokohamě a přepsala české historické maximum ve světové sérii

11.05.2013 -
Vendula Frintová se po dvou letech, kdy ji plnohodnotný běžecký trénink znemožňovaly opakované únavové zlomeniny nohou, potřetí v kariéře dokázala probít do první desítky jednoho ze závodů prestižního seriálu mistrovství světa na olympijských tratích. Šesté místo je historicky nejlepším českým umístěním všech dob ve vrcholné světové soutěži.

Závod v japonské Jokohamě provázely poměrně nepříznivé podmínky, kdy od poloviny závodu začalo hustě pršet a při cyklistice narůstalo riziko pádu.

„Přiletěla jsem do Japonska na poslední chvíli. Byl to risk, ale tato varianta s téměř nulovou aklimatizací nakonec vyšla. Ještě den před startem jsem se cítila hrozně, ale na závod vše vyšlo podle představ,“ vzkázala česká Triatlonistka roku 2010 a 2012.

Už v úvodu potvrdila vzrůstající plaveckou formu, když z vody vybíhala jako šestá. Cyklistika byla ve znamení stíhací jízdy hlavního pole na vedoucí šestici. Silný déšť v polovině závodu zvýšil rizika a zpomalil vedoucí skupinu. Do druhého depa již přijelo celé startovní pole pohromadě a bylo jasné, že se bude rozhodovat na běhu.

Zde si nejlépe vedla Američanka Gwen Jorgensen, která po vítězství ve druhém podniku v San Diegu potvrdila výbornou formu i v Jokohamě. Běžela výborně takticky, kdy si na prvních čtyřech kilometrech nechala odběhnout dvojici, v níž byla Australanka Moffat a Britka Stimpson. Ona sama si držela rovnoměrné tempo. Na šestém kilometru již šla nezadržitelně do vedení a s náskokem čtrnácti vteřin si doběhla pro své celkově druhé vítězství v seriálu závodů mistrovství světa.

Frintová běžela od počátku aktivně, byla ve vedoucí skupině, ale s běžeckým tréninkem musí stále opatrně.„Jsem ráda hlavně za současnou plaveckou formu, za kterou stojí tvrdý trénink s výbornou skupinou triatlonistů na Floridě. Na kole šlo od poloviny závodu spíše o to nespadnout. A na běhu jsem běžela na to, na co v současné době mám. Vím,  že v běžeckém tréninku musím být hodně opatrná a trpělivá, abych se dostala zpět tam, kde jsem dokázala běhat před zraněním. Ale věřím, že to dokážu,“ uvedla v cíli.

Mezi muži obsadil Přemysl Švarc velmi slušné dvacáté místo, jeho druhé nejlepší v kariéře. Loni byl v také Jokohamě devatenáctý.