Bikeři z Xterry ovládli duatlon v Újezdě nad Lesy

22.04.2013 -
Úplně nejdřív byla v cíli Dáša Svěráková, pak František Bulava a nakonec Jonáš Vojtěch. Ale to jen díky různým tratím a časům startu. Pátý ročník už tradičního Újezdského duatlonu v Klánovickém lese na východním kraji vyhráli bikeři z Xterry.

Ostatně byla to nejvíc projížďka na horském kole. I když několik borců jako Ondřej Teplý to mydlili na silničce. Úvodní běh necelé 3 km. Pak dva rovinaté okruhy na kole, z části po asfaltu, z většiny po zpevněných cestách, jen pár brodů blátem a přejezd přes kořeny. A na závěr (do)běh 2 (nebo 1) km.  „Chceme našimi závody přitáhnout hlavně širokou veřejnost, ukázat jim tyhle sporty,“ vysvětluje Ondřej Brouček z pořadatelského týmu.

Druhým dílem „Seriálu tří závodů pro zdraví 3+“ je už 19. května Klánovický MTBO a třetím pak na konci léta 31. srpna nádherné cross country mtb přímo v Újezdě. Že se to daří, potvrdila krom báječné atmosféry i čísla. Víc než tři stovky účastníků, včetně sedmi Černých koní na handbicích, kteří se statečně porvali s terénem, posunuly rekord. Duatlon měl zázemí v multifunkčním areálu u školy, kde se po celý den zabavily děti na hřišti, nebo v bikeparku a celá rodina si mohla na etapy zazávodit.

Dáša Svěráková jela sólo závod. „Byl to pro mě hodně rychlý trénink. S kluky na delší trati jsem se honit nechtěla, víte, jak to někteří berou. Tady jsme se jen kousek společně svezli,“ říkala. V sobotu navíc vyhrála těžký bikový závod v Tálíně na 72 km s převýšením okolo 1500 metrů, takže se není co divit, že se zrovna uštvat nechtěla.

Letos plánuje objet hlavně seriál Xterra Czech tour a na závěr léta proslulé horské Inferno ve Švýcarsku. Pokud se zadaří (finančně), ráda by se znovu vypravila na mistrovství světa na Havaj, kde si loni užila s defekty. „Masíruju ve World Class". Teď jsem si koupila karbonového Spešla 29, takže vyjdu tak tak,“ usmála se.

Mezi chlapci si to rozdali tréninkoví parťáci Jonáš Vojtěch a David Janda. „Nevěřil jsem si v běhu, proto jsem to radši napálil a hodně si dával,“ říkal pozdější vítěz, skvělý cyklista Jonáš Vojtěch. Však i on závodil také o den dříve. Skončil čtvrtý na Sázavě v silničním závodě UAC. „Neumím vyspurtovat,“ mračil se.

Tady byl ale spokojený. „Šlo se mi dobře. Stačil malý náskok, abych ho na krátkém běhu udržel.“ David Janda, který opustil Author a přestoupil do firemního Bike clinic, přiznal zaváhání v „kořenové“ pasáži. To už nedohnal.

Také Vojtěch s Jandou cílí na Xteru, českou i evropskou. Rád by dali i Czechmana a mnoho dalších závodů. Vítěz však má ještě jednu metu – bakalářské státnice na mat-fyzu v červnu. Jeho diplomka ze statistiky nese téma Odhad funkce přežití. V triatlonové špičce vyhlížejí jeho šance dost vysoko…