Čelůstka se Švarcem si v Madridu střihli kvapík a už se těší do londýnského Hyde Parku

28.05.2012 -
Olympijská kvalifikace triatlonistů skončila nedělním závodem mužů v Madridu. Už bez stresu a s jistotou účasti na olympiádě se na start postavili i dva čeští reprezentanti Přemysl Švarc a Jan Čelůstka. Prvně jmenovaný doběhl na 30. místě, Čelůstka byl o pět pozic za ním.

Stejně jako sobotní závod žen, tak i nedělní závod mužů byl pro některé státy poslední olympijskou nominační tajenkou. Českých mužů se však tato tajenka netýkala. Čelůstka i Švarc už měli místa jistá, a tak se mohli v klidu soustředit na samotný závod. A od samého začátku to byl pořádný kvapík.

O to se ve vodě postaral slovenský reprezentant a kamarád obou českých triatletů Richard Varga. Tomu šlo o hodně, proto se snažil využít svou nejsilnější disciplínu, aby roztrhal závodní pole hned na začátku.

Švarc s Čelůstkou nezaplavali špatně, ale prvnímu balíku nestačili. V úvodních dvou kolech cyklistiky se na trati pohybovalo pět menších skupinek, ze kterých se později vytvořila vedoucí skupina se Slovákem Vargou, s minutovými rozestupy pak byly další tři skupiny. Až v té třetí byli i oba čeští reprezentanti.

Na běhu neponechal nic náhodě Jonathan Brownlee, který je jedním z kandidátů na olympijské podium. Uvolněným krokem si doběhl pro letošní druhé vítězství, když dokázal zvítězit i v předcházejícím závodě Světové série v San Diegu.

Švarc i Čelůstka zaběhli časy na hranici 33 minut a v konečném pořadí jim patřilo 30. a 35. místo. „Jsme rádi, že se nám podařilo úspěšně projít olympijskou kvalifikací,“ shodli se oba čeští reprezentanti, jejichž myšlenky už směřují k londýnskému Hyde parku. Tam se 7. srpna ve 13 hodin postaví na start svého prvního olympijského závodu.

Výsledky: Světová triatlonová série, Madrid
Muži:
1. Jonathan Brownlee (Brit.) 1:51:49, 2. Alexander Bruykhankov (Rus.) 1:52:28, 3. Dmitry Polyansky (Rus.) 1:52:54, 4. Ivan Vasiliev (Rus) 1:53:17, 5. Maik Petzold (GER) 1:53:33, … 30. Přemysl Švarc (ČR) 1:56:20, …35. Jan Čelůstka (ČR) 1:56:34.