Ospalému útok na titul mistra Evropy v triatlonu nevyšel a skončil na 19. místě.

21.04.2012 -
Na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu byly na programu závody juniorů a elitních mužů. Mezi elitními muži si Filip Ospalý brousil zuby na titul, který by mu dal šanci k nominaci na olympiádu do Londýna, ale v nabité konkurenci skončil devatenáctý. Třináctým místem se prezentoval Jan Čelůstka, Přemysl Švarc závod nedokončil.

Pro Ospalého byl případný triumf poslední šancí, jak se dostat na olympiádu do Londýna, ale on sám s tím snad ani moc nepočítal. „Té možnosti se spíše chytli lidé kolem mě. Já vím, že roky nezastavím a dnešní dravci jsou prostě hodně rychlí,“ řekl Filip Ospalý.

Jan Čelůstka si oproti loňskému ME o jedno místo polepšil a skončil třináctý. Sice si přál být v elitní desítce, ale i s tímto výsledkem byl spokojený. „Třinácté místo beru, navíc je to poprvé, co jsem na olympijských tratích porazil Filipa Ospalého,“ prozradil Čelůstka, který je z Čechů nejvýše postaveným triatlonistou v olympijském žebříčku.

Závod nedokončil Přemysl Švarc, kterému kvůli náročnému programu a přesunu ze Sydney došel dech. Zaplaval, ale v začátku cyklistiky odstoupil. Nemohl dýchat a měl i horečku. Závod nakonec vyhrál Španěl Javier Gomez před dvojicí Rusů Alexandrem Bryukhankovem a Ivanem Vasilievem.

Mezi juniory mělo Česko tři želízka, a i když všichni mladí triatleti bojovali jako lvi, s elitou krok neudrželi. Jiří Kalus doběhl na 38. místě, Vítězslav Kučera byl 53. a Jan Hejl dokončil na 61. místě.

ME v olympijském triatlonu, Eilat, Izrael:
Elitní muži: 1. Javier Gomez (Šp.) 1:55:48, 2. Alexander Bryukhankov (Rus.) 1:56:08, 3. Ivan Vasiliev (Rus.) 1:56:42, …13. Jan Čelůstka (ČR) 1:57:43,… 19. Filip Ospalý (ČR) 1:58:42,… Přemysl Švarc nedokončil.

Junioři: 1. Matthias Steinwandter (It.) 56:16, 2. Delian Stateff (It.) 56:19, 3. Kristian Blummenfelt (Nor.) 56:20,..... 38. Jiří Kalus (ČR) 58:31,... 53. Vítězslav Kučera (ČR) 1:01:01, ... 61. Jan Hejl (ČR) 1:05:39