Jedu na Ironmana, řekl imigračnímu úředníkovi na letišti

21.04.2011 -
Richard Jahoda se zúčastnil závodu série IM70.3 v americkém New Orleans. Ve své kategorii 45-49 let skončil na 12.místě a získal slot na šampionát do Las Vegas. Jaké jsou jeho postřehy ze závodu, kdy pořadatelé museli kvůli větru zrušit plavání?
S jakým cílem ses vypravil do USA? Měl jsi ambice vybojovat slot na šampionát série 70.3 do Las Vegas?
V první řadě jsem se těšil na trénink v klimaticky příjemném a sportovním aktivitám vstřícném prostředí po dlouhé zimě v Čechách. Dorazil jsem více než 14 dní před termínem závodu, takže času na trénink bylo dost. Celou zimu jsem tiše záviděl kamarádům - triatlonistům postupně odjíždějícím na soustředění v teplých krajích a nakonec jsem se dočkal i já. Dohodli jsme se s trenérem Lukášem Vrobelem, že tomuto prvnímu závodu nebudeme nijak přizpůsobovat přípravu a zkusím ho zajet z plného tréninku jen s krátkým vyladěním. Ano, jedním z cílů sezóny bylo vybojování slotu na mistrovství světa do Las Vegas, ale věděl jsem, že je to pravděpodobnější na některém z pozdějších závodů.

Jaké bylo zázemí a profil tratě?
V New Orleans jsem byl už podruhé, takže jsem věděl do čeho jdu. Registrace a expo byly umístěny v hotelu Hilton v centru města, depo a celé zázemí závodu samotného je v areálu University of New Orleans na břehu dost špinavého jezera Pontchartrain. Lake Pontchartrain leží na severu města a v roce 2005 se vylilo z břehů při hurikánu Katrina a způsobilo gigantické záplavy. Cyklistika je celá po rovině na silnicích dálničního typu s dlouhými rovinami a přejezdy vysokých mostů. Běh opět po rovině, převážně velkým parkem do centra New Orleans s cílem ve Francouzské Čtvrti, kousek od břehu Mississippi.

S jakého důvodu pořadatelé zrušili plavání? Jak jej nahradily?
Důvodem zrušení plavání byl vítr a z něj plynoucí vysoké vlny. Navíc jezero je mělčí než moře a vlny se "lámaly" a pořadatel nemohl garantovat bezpečnost pro všechny účastníky. O zrušení se rozhodlo až ráno před závodem, takže to bylo překvapení. Náhrada žádná nebyla, pouze se posunul v čase start kola, kde profesionálové startovali časovkářským způsobem s intervalem 30s, age group podle vln za sebou v rychlém sledu po dvojicích.

Jak se vyvíjel průběh závodu pro tebe?

Jsem slabý plavec a poprvé jsem díky absenci plavání nemusel stíhat na kole mojí age group zezadu, ale pokusit se kontrolovat vývoj na špici. První půlka kola byla proti silnému větru a vzal jsem za to hned od začátku. Za prvních 30 minut jsem jel průměr 295W a dařilo se mi předjet mnoho soupeřů, kteří startovali přede mnou. Asi na 25. km mě dojela skupina asi pěti mých "age groups", která evidentně spolupracovala, ale v rámci pravidel. Protivítr byl tak silný, že i při dodržení pravidly daného odstupu, byl efekt jízdy v zákrytu obrovský. Dojel jsem s nimi na otočku a pak už si zase jel každý "po svém". Kolo jsem dokončil v čase 2:23:30 na devátém místě v kategorii s odstupem 4 minuty na nejlepšího cyklistu. Zpočátku se mi běželo dobře a držel jsem až do 14.km tempo na výsledný běžecký čas okolo 1:32. Pak se trať obrátila opět proti větru a já "vytuhl". Výsledkem byl čas běhu 1:36:32 a celkových 4:02:44 a 12. místo v kategorii 45-49.

Jsi spokojen s výsledkem?
Podle tréninkových pocitů to mělo být spíše opačně, kolo horší a zaběhnout trochu lépe. Z toho vyplývá spokojenost s jednotlivými disciplínami. Jinak celkově mám samozřejmě velkou radost, protože se mi podařilo splnit jeden z cílů hned na začátku sezóny. O první mistrovství v Las Vegas je velký zájem a zprvu 12. místo příliš šancí na slot nedávalo, ale kategorie 45-49 měla slotů 6 a už proběhlo pár půlek, kde, jak jsem zjistil, se kvalifikovalo několik mých přemožitelů. Navíc někteří preferují přípravu na Havaj.

Máš nějaký zajímavý zážitek a postřeh z New Orleans?

Mám několik svědků, kteří mohou potvrdit, že 3 dny před závodem jsem tipoval, že vyhraje Sebastian Kienle. Když jsem se ráno dozvěděl, že není plavání, byl jsem ochoten brát sázky v jakémkoliv kurzu. Bohužel se nikdo nenašel, mohl jsem být v balíku.

V čem se liší závody v USA a v Evropě? Poznal jsi i jiný přístup Američanů?

V Evropě jsem zkusil St.Pölten a Antverpy, v USA New Orleans, Miami a Clearwater. Ironman je Američan, to je neodiskutovatelný fakt. Ironman je americký fenomén, všemi obdivovaný a uznávaný, jsou na něj pyšní. Když imigračnímu úředníkovi na letišti při pohovoru řeknu, že jedu na Ironmana, usměje se a popřeje "Good Luck!", pohovor je skončen. Milují duchovní poselství a filozofii Ironmana: překonej sám sebe, jdi za své limity, bojuj, nic není nemožné atd.. Před startem každého závodu zní hymna a někde proběhne i společná modlitba. Evropa klade skoro výhradně důraz na sportovní výkon. Konkurence, kdo z koho, procento těch, co jdou Ironmana "zkusit" je podstatně menší než v Americe


archív

Hodnocení:
Přečteno 1100x

Komentáře

Las Vegas Reagovat
Vivat Las Vegas!! Reagovat
Las Vegas Reagovat
Děkuji. Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka