MČR Sokolov 2008 : Hádanka ČP rozluštěna za účasti olympioniků

1.09.2008 -
Poslední srpnový víkend byl opět ve znamení triatlonu. Ve Žďáru n.S. se jel již tradiční Pilman (half ironman) a v Hradci Králové poslední závod ČP v terénním triatlonu (xterra). Poslední závod New Balance ČP v olympijském triatlonu hostil již tradičně Sokolov,
 navíc se jednalo o mistrovství České republiky, a tak zde diváci mohli sledovat kompletní seniorskou špičku (s výjimkou Jany Jirouškové). Na závodníky čekala zvlněná cyklistika ve dvou okruzích. Trochu nepochopitelně ovšem na neuzavřené trati. Na MČR bych od svazu (tech. delegát) , ale i od pořadatelů očekával trochu jiné počínaní. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Běžecká trať vedla zvlněným terénem kolem nádrže Michal, chvíli připomínající cross country, chvíli zase ryze silniční závod. První vlna závodníků (hlavní mužský závod) odstartovala ve 13h, o 5 minut později se do vody vydala i vcelku početná ženská kategorie. Po nich následovali junioři a teprve po nich nejpočetnější kategorie OPEN, kde startoval například i Přemek Švarc. Ten měl týden před ME K23, a tak zvolil raději cestu kratšího sprinttriatlonu. Tito „příchozí“ byli vpuštěny do vody těsně před tím, než ženy elite dokončily první plavecký okruh, a tak pro nejlepší plavkyně nastala vcelku velká mela. Ale zpět k mužskému závodu.

Na start se postavila necelá čtyřicítka trialetů. Jen pro zajímavost, v kategorii OPEN (sprint distance) jich bylo 50. Jak jsem již avizoval, ze špičky chyběl jen P. Švarc. I Slovensko zde mělo své zastoupení, a to v podobě Pavla Šurdy a obhájce z loňského roku a letošního 6. muže z ME, Pavla Šimka. Již od úvodních metrů se na čele usadil Pavel Mužíček a na špici vydržel až do konce plavecké části. Za ním v těsném sledu vylézali M. Krňávek, slovenský P. Šurda a F. Ospalý. Ihned po plavecké části to „zabalil“ Martin Pejsar, dle slov jeho bratra Jardy mu bylo tak zle, že nebyl schopný v závodu pokračovat. Škoda pro něj, na třetí místo v celkovém hodnocení ČP by mu stačilo snad i poslední místo. Podobný osud měli i další závodníci, cyklistickou část nedokončili Münster, Kočař st., Polák Olszewski, Slovák Šurda a M. Francke (defekt).

Hned od úvodních metrů cyklistiky za to vzal Martin Krňávek, stíhat se ho vydal Filip Ospalý. Zhruba po 2 km se pole uklidnilo a vykristalizovala se tak vedoucí sedmičlenná skupinka ve složení : Ospalý, Krňávek, Čelůstka, Bureš, Jaňour, Jaroslav Pejsar a P. Mužíček. Na tuto sedmici se postupně „nabalili“ junioři, a tak se na čele mužů objevily taková jména jako Vojtěch, Matera, Novák a další. Po odjetí prvního 20km okruhu zůstala opět jen tato skupinka, která vcelku poctivě spolupracovala, a vypracovala si tak na druhý balík (Šimko, bratři Pospíchalové, Hirt, Kubínek, Tomášek a Kumstát) téměř 2 minutový náskok. Nejlepší cyklistický výkon ovšem předvedl Karel Zadák. Sólo jízdou zaznamenal druhé nejrychlejší kolo (a to jen o 0,3s) a sám si tak (téměř) dojel druhý balík. Z druhého depa vybíhal na 15. místě, s minimálním odstupem na 14. Hirta.

Ještě bych zde rád přidal jeden velice zajímavý okamžik, který se odehrál zhruba na 38. km ve stoupání zpět k nádrži Michal. Tempo udával Filip Ospalý, v závěsu Honza Jaňour. Ve chvíli, kdy jsem situaci začal vnímat, tak byl Martin Krňávek vedle Honzy, ale ne „v háku“. Martin začal najíždět do Honzy, aby ho tak vytlačil a mohl jet v zákrytu za Filipem on. Honza si to ale nenechal líbit, a započala tak „loktovaná“. Nemohl jsem uvěřit svým očím. „Profesionálové“ do sebe loktem strkali jak malí kluci ve školce. A ještě k tomu ze stejného týmu (Ekol Brno). Člověk se až diví, kde berou tito borci ve stoupání síly na takové šarvátky. Celý spor nakonec vyřešil Honza Čelůstka. Po tom, co jsme se na sebe oba podívali a hluboce se pousmáli, zabral do pedálů a předjel Filipa, čímž se pole natáhlo a začalo se opět střídat.

Z depa vybíhal na prvním místě Petr Bureš, hned za ním Jaňour, Krňávek, Ospalý. Z počátku to vypadalo na 6ti členný běžecký balík, ale hned zhruba po 300 metrech za to vzali Krňávek s Ospalým a na čtveřici Čelůstka, Bureš, Jaňour a Pejsar zbyl jen boj o bronz. Mistrovský titul si pro sebe připsal Filip Ospalý. S půlminutovou ztrátou za ním deoběhl Martin Krňávek. Bronz vybojoval Honza Čelůstka s téměř 2min ztrátou. Čtvrtý skončil Petr Bureš, 5. Honza Jaňour a 6. Jarda Pejsar. Z druhého balíku šel nejrychleji Franta Kubínek (1. K23) a Lukáš Tomášek (2. K23), který jen tak tak uhájil 8. místo před „dotírajícím“ Karlem Zadákem. Top Ten doplnil Zbyněk Pospíchal (3. K23). Běžeckým výkonem nemile překvapili Šimko, Kumstát a Hirt, kteří měli v cíli více jak 10min ztrátu. Na konec české triatlonové sezóny tedy velmi nevyrovnané výkony (7. místo ztráta 5:20, 13. místo ztráta 10:20).

Mistrovské dresy v jednotlivých kategoriích si postupně oblékli Franta Kubínek (K23) (celkově 7.), Honza Čelůstka (K29) (3.), Filip Ospalý (K30) (1.), Pavel Paták (M35) (20.), Milan Pekárek (M40) (24.), Jarda Pudil (M45) (22.), Pepa Mužíček (M50) (29.) a nakonec i nejstarší účastník závodu Mirek Káňa (M55+) (31.).

První místo v celkovém pořadí New Balance ČP 2008 si tak vybojoval Martin Krňávek, druhý skončí Jan Čelůstka, třetí Jan Jaňour.

V závodě žen se na start postavilo hned 16 závodnic. Dle mého názoru velmi slušné startovní pole s ohledem na to, kolik startovalo mužů, a že se jednalo o závod na olympijských tratích. Z české špičky chyběla jen Jana Jiroušková a kariéru ukončivší Lenka Zemanová (v Sokolově jen v roli diváka), nechyběla „dlouhotraťařka“ Eva Nováková. Očekával se velký boj Venduly Frintové a Radky Vodičkové o potvrzení olympijské kvalifikace. V neposladní řadě se taky bojovalo o prvenství v českém poháru, a to mezi doposud vedoucí Jitkou Šimákovou a Vendulou Trnkovou. Po prvním plaveckém okruhu na děvčata čekalo proplétání mezi horšími plavci kategorie OPEN, možná i tento fakt měl za následek následujícího pořadí. Letošní plaveckou nadvládu potvrdila Vodičková, která vylézala 10s před překvapivě druhou Šimákovou. Hned za ní Stonová, Nováková a opět překvapivě Frintová, která tak potvrdila, že jí na olympiádě opravdu tahání za plavky rozhodilo…velká škoda…ale takový už triatlon je. Překvapivě nestačila Trnková. Frintová zvládla depo velice rychle a na kolo vyrážela hned za Vodičkovou, s mírnou ztrátou Nováková se Šimákovou. Stonová odpadla hned ze začátku, nakonec závod nedokončila. Na čele se tak utvořila čtveřice Frintová, Vodičková, Šimáková a Nováková. Spolupráce přinesla ovoce, a tak další v pořadí Trnková na kole nabrala další 2min ztrátu.

Z depa Frintová vyrazila jako střela a nedala Vodičkové jedinou šanci. Rozdíl v cíli nakonec činil 2:12. Pro třetí místo a zároveň 1. K23 si doběhla Šimáková s 5min ztrátou, která tak překvapivě vyhrála i ČP 2008, když letos poprvé porazila Vendulu Trnkovou. Ta byla na cyklistické části odkázána sama na sebe, a tak i běh neodpovídal jejím kvalitám. Čtvrtá doběhla Nováková, která tento závod pojala jako ostrý trénink před nadcházejícím ME v dlouhém triatlonu. Dle jejích slov v cíli splnil závod její tréninkové očekávání, den před závodem absolvovala mimojiné 70km cyklistický trénink. Pátá tedy doběhla Trnková již s více než 10min ztrátou na první Frintovou. 6. Fanturová, 7. Kolářová (2. K23), 8. Ulrychová (3. K23). Ztráty dalších v pořadí byli již řádově v desítkách minut.

Celkové prvenství New Balance ČP v triatlonu pro rok 2008 si tak nečekaně vybojovala jablonecká závodnice Jitka Šimáková. Druhá se ztrátou necelých 3 bodů skončí Vendula Trnková, třetí pak Lenka Fanturová.

V ženách si mistrovské dresy pro rok 2008 odnesly Jitka Šimáková (K23) (3.), Vendula Frintová (K29) (1.) a Eva Nováková (Z30+) (4.).

Juniorská kategorie byla značně ovlivněna právě muži, kteří zezadu „nabírali“ jednotlivé odpadlíky, „druhý“ balík se tak dotáhl téměř na čelo a v depu se ocitlo hned 13 juniorů v rozmezí několika vteřin. Při absenci Radka Roupce tak tento „běžecký závod“ pro sebe vyhrál P. Šlajs, před T. Materou a T. Řenčem. Překvapivě nestačili juniorští reprezentanti Dědek s Johnem. Juniorky startovaly jen 4. Vyhrála Vaverová před Platilovou a Klingorovou.