Extrememan HUNGARY (3,8 – 180 – 42)

26.08.2008 -
V maďarskom meste Nagyatád sa v sobotu 23. 8. konal 18. ročník medzinárodných majstrovstiev republiky v dlhom triatlone na vzdialenostiach 3,8km plávania, 180km cyklistiky a 42km behu.

Na štarte stálo 334 jednotlivcov, z čoho 20 bolo žien, ďalej 27 štafiet súťažiacich systémom ja – ty – on a 67 štafiet zložených ľubovoľne.

Plávanie sa koná na štrkovisku Gyékényes vzdialenom 40 km od Nagyatádu na dvoch 1900 m okruhoch s výbehom po prvom kole. Teplota vody bola 25°C a plávalo sa bez neoprénov.

Prvý okruh cyklistiky meria 75km a vedie obkľukou späť do mesta Nagyatád. Odtiaľ sa vyráža ešte na tri 35km kolá na jemne zvlnenom profile.

Záverečný maratón sa beží  v meste Nagyatád na 16tich  2650 metrových kolách plných divákov, hudby a dobrej nálady.

Prvé tri miesta v kategórii  mužov obsadili domáci pretekári, pričom pre prvenstvo si dobehol tohtoročný víťaz Ironman Arizona Major József. Víťazstvo si v maďarskom Nagyatáde  obhájil časom 8h 20min., pričom plával rovnú jednu hodinu, na cyklistike strávil 1h. 30 min. a záverečný maratón mu trval 2h. 49min. Často sme v kruhu našej slovenskej výpravy diskutovali, ako by Majorovi znepríjemňoval cestu za víťazstvom Peter Vabroušek ak by tu niektorý rok štartoval J))  Štvrté miesto časom 8hod. 58min. obsadil slovenský pretekár Michal Kulich, kedy zopakoval na minútu rovnaký čas z minulého roka.

V kategórii žien zvíťazila maďarka Brassay Réka časom 9hod. 38min. pred druhou Harsányi Zsuzsannou (9hod.52min.). Jediná zástupkyňa Českej republiky, Kolbová Šárka z Opavy obsadila časom 12hod. 36min. v absolútnom poradí žien 7. miesto a podľa vlastných slov s časom nie je spokojná a pretek jej nevyšiel podľa predstáv. Vo svojej kategórii však obsadila 1. miesto.

Zo slovenskej výpravy triatlonového klubu Ironman Team Levice v kategórii jednotlivcov štartoval Rasťo Magna, ktorý si časom 10hod. 17min. zlepšil najlepší čas z Nagyatádu o 25 min. a v celkovom poradí mužov (314) obsadil 19. miesto. Svoj prvý Ironman v živote má úspešne za sebou aj Igor Skačan časom 11hod. 28min. Štafeta pod názvom Ironman Team Levice v zložení Michal Kaszás, Mudr. Ladislav Kaszás a Jozef Bielesh obsadila v kategórii  ľubovoľne zložených štafiet 13. miesto.

Viac informácii o preteku pre českých a slovenských záujemcov do budúcnosti poskytne Rasťo Magna na www.mizuno-ironman.sk