ČP Karlovy Vary: První Švarc a Trnková, překvapil Kočař, na kole dominoval Hirt

15.08.2008 -
Ačkoli se o tomto víkendu celá sportovní komunita soustředila na zahájení her v Pekingu, v Karlových Varech se sešli nejlepší triatleté a triatletky (kromě olympioniků). V sobotu z českých luhů a hájů na již 7. díl ČP, v neděli pak z celé Evropy na ITU Triathlon European Cup.
Startovní houkačka zazněla v 15h. Z 1m startovního mola se do vody vrhli nejen muži a junioři, ale i ženy a juniorky. Původně se mělo jednat o OPEN závod pro příchozí, a tak se k závodníkům ČP přidali i dorostenecké kategorie (pro které již ČP skončil), štafety a triatleti – začátečníci. Vzhledem k tomu, že byl start společný pro muže i ženy, byla mezi pohlavími povolena i jízda v háku. Po parném víkendu všichni očekávali hřejivou teplotu vody, a tak nejednomu nadšenci zklapla čelist při výroku rozhodčích: „18,5˚C, neopreny povoleny“. Plavali se 2 okruhy zhruba po 350m s podplaváním televizního mola, jeho následným přeběhem a letovou fází -ve které člověk stihl přemýšlet, co bude dělat až dopadne do vody:)- zakončenou nejednou stylovou šipkou. Na kole jsme museli absolvovat zvlněný 5,5km nájezd do centra, kde na všechny čekaly 3 okruhy v podobě (dle propozic) „flat course“ s jedním 18% výjezdem pokračujícím již mírnějším stoupáním na Zámecký vrch. Ve výsledku se tak již tradičně jednalo o technickou, napůl rovinatou a napůl kopcovitou trať. Následná běžecká část byla rozdělena do 2 mírně zvlněných okruhů (včetně jednoho výběhu schodů v každém okruhu). Po závodě jsem byl okruh změřit a tachometr se zastavil na čísle 2,24km…tedy necelých 4,5 km.

Při neúčasti většiny triatletů z české špičky (šetřící síly na nedělní EP, či olympiádu) se na první bójce objevila naděje českého triatlonu v podobě teprve šestnáctiletého Lukáše Kočaře. Plaveckou část ovšem zvládl nejrychleji Mužíček před Šlajsem a Švarcem. Tito jmenovaní se taky zformovali do tříčlenné skupiny (nejaktivnější Přéma Švarců), která vydržela na čele až do průjezdu do posledního kola. Zezadu byli dostiženi brněnskou dvojicí Kočař – Hirt, která se v následném stoupání nijak neohlížela zpět a pokusila se nadále využít své cyklistické převahy. Tímto aktem se vedoucí skupinka zúžila na čtveřici, kdy tempo nevydržel Mužíček. Na běhu potvrdil roli favorita a zaslouženě zvítězil Přemek Švarc (1. K23) o 43s před druhým Hirtem (2.K23) a třetím Kumstátem. Pro čtvrté místo si doběhl 1. junior Šlajs a hned za ním na skvělém pátém místě dorostenec Kočař. Dále pak 6.Řenč (2. junior), 7. Paták, 8. M. Kroupa (3.K23), 9. M. Francke a 10. V. Dědek (3. junior). Další dvě místa obsadili redaktoři magazínu Etriatlon, skvěle jezdící a bežící Lukáš Slatinský a hned za ním Pavel Mužíček.

Českému poháru nadále vévodí Honza Čelůstka před M. Kumstátem a J. Jaňourem. Nicméně před Čelůstku se může po posledním závodě v Sokolově dostat jak Martin Krňávek, tak i Martin Pejsar.

V ženách bylo startovní pole velice podobné předcházejícím závodům. Z favoritek se po levé ruce od mužské časti závodu seřadili V. Trnková, vedoucí žena ČP J. Šimáková, dále pak Dudková, Lukešová či Fanturová. Díky společnému startu si děvčata mohly plnými doušky vyzkoušet, co to znamená boj v oblasti první bójky. Na kolo nasedaly téměř po hromadě Trnková, Šimáková, Dudková a Lukešová, nicméně v průběhu trati měly více sil Trnková s Dudkovou, které si tak do depa přivezly značný náskok před Šimákovou, Lukešovou a Fanturovou. Šimáková se výborným během dokázala 300m před cílem dostat před Katku Dudkovou a došlo tak na hezký dívčí finish:). Pro celkové vítězství si doběhla Vendula Trnková, o 26s později se z druhého místa mohla radovat Jitka Šimáková, třetí tedy Katka Dudková.

Před posledním závodem tedy nadále vede jablonecká Jitka Šimáková, která již může být nejhůře druhá. O trůn ji může připravit pouze Vendula Trnková. Podmínkou ovšem je, aby na MČR v Sokolově Jitku porazila a zároveň nebyla celkově horší než šestá. MČR v Sokolově tak slibuje napínavou podívanou.

Našli se i tací závodníci, kteří se rozhodli postavit na start v sobotu i v neděli. V mužské kategorii to byli Lukáš Hirt (2. ČP, 28. EP), který o víkendu prokázal výtečnou cyklistickou formu, kdy si v obou závodech dokázal dojet čelo závodu a do depa přijet na prvním místě (v sobotu mu „sparingem“ byl Lukáš Kočař, v neděli pak Martin Pejsar), dále pak Michal Kumstát (3. ČP, 27. EP), Ladislav Dvořák (27. ČP, 37. EP), Pavel Mužíček (12. ČP, 47. EP) a Pavel Paták (7. ČP, EP defekt na kole – DNF).
No a na start nedělního závodu se postavil i Lukáš Slatinský, oproti sobotnímu závodu ale s píšťalkou v ruce:)…ano, Lukáš zažil své „poprvé“ v rozhodčovském dresu, a to hned na velkém závodě EP.

V ženské kategorii to byla jen jedna závodnice, vedoucí žena ČP, Jitka Šimáková. V sobotu si doběhla pro druhé místo, v neděli si pak při cyklistické části stěžovala na bolesti zad, nakonec dokončila na 11. místě.