Medailový úspěch na SP v zimním triatlonu

13.02.2008 -
Letošní světový pohár v zimním triatlonu dospěl do svého třetího dějství a po roce se vrátil opět do míst loňského světového šampionátu – do italského Flassinu a pro naše barvy to byl návrat úspěšný. Po druhém místě Šárky Grabmüllerové z úvodního závodu ve Francii se na stupně vítězů tentokrát probojoval Tomáš Doležal.
Ty tam byly provazy vody a hluboké bahno z loňského světového šampionátu. Počasí tentokrát ukázalo Flassinu svou přívětivější tvář a azurová obloha nad Mont Blancem dávala tušit, že optimismus je na místě. Noční mráz za pomoci pořadatelů trať doslova vyšperkovali a tak po sněhové kalamitě ve Valbergu a lijáku v Gaishornu, to byl po dlouhé době zimní triatlon se vším všudy. Bylo také jasné, že na velmi rychlé trati bude sebemenší zaváhání znamenat konec nadějí.

Radost měli i pořadatelé, protože závod byl současně národním šampionátem Itálie v zimním triatlonu a tak kromě špičky světového zimního triatlonu se na start postavila i půldruhá stovka domácích borců. Účast, kterou můžeme jen tiše závidět …….

V elitních kategoriích jsme měli trojnásobné zastoupení – v ženách tradičně Šárka Grabmüllerová a v mužích duo Tomáš Doležal a Pavel Jindra.

Od úvodních metrů se o tempo starali domácí Antoniovi s Vianou, kterým sekundovali Francouz Lebrun s Norem Postem. Naši borci se drželi ve skupince pronásledovatelů, která ztrácela zhruba 20 vteřin. Situace se příliš nezměnila až do cíle běhu – pouze pronásledovatelé ztráceli o pár vteřinek více. Pavel Jindra byl po běhu 6., Tomáš Doležal se pohyboval s minimální ztrátou na 10. místě.

V ženách od prvních metrů všem utíkala vyhublá Rakušanka Wasle, které zdatně a trochu i překvapivě sekundovala domácí Bonazzi, před Němkou Kullman a Šárkou Grabmüllerovou. Podobně jako v mužích i tady to bylo hodně rychlé a vyrovnané a bylo jasné, že závod se bude rozhodovat jinde.

Na kole se záhy začalo pořadí měnit. Tomáš již v prvním ze 3 okruhů dojel exmistra světa Rakušana Bauer a také Pavla Jindru a do druhého kola již vjížděl na vedoucí pozici. Tempo nijak nepolevovalo a záhy začalo třídit zrno od plev. Tempu nestačil žádný s Italů, překvapivě ani čerstvý mistr Evropy Švéd Svanebo a také Nor Post. Před poslední disciplinou bylo startovní pole hodně roztrhané a pro nás i velmi radostné. Vedl Tomáš Doležal se Sigi Bauerem, před Pavlem Jindrou, na kterého ztrácel půlminutku Post s Antoniolim.

Podobně se situace vyvinula i ženách. Skvěle jeli domácí Bonazzi a Lamastra a první z jmenovaných dokonce tak dobře, že se před depem ujala vedení, před Wasle, Lamastrou a Němkou Kulman. Ztratila Šárka Grabmüllerová a odstup na čelo ženského závodu nevěstil nic dobrého.

Závod gradoval v lyžařské části. Krátce po výjezdu z depa upadl Tomáš a ztratil kontakt s Bauerem. Záhy jej sice dojel Pavel Jindra a společně pokračovali ve stíhačce, ale za sebou měli celou smečku výborných lyžařů, kterým i ve dvojici lze jen těžko vzdorovat. Nor Post se kolem nich jenom mihnul, stejně si poradil o chvilku později s Bauerem a jel si pro vítězství. Na naše borce se dotáhnul Antoniovi a zezadu útočil i Svanebo. První tempu podlehl bohužel Pavel Jindra a tak se boj o bronz zúžil na Tomáše a Itala Antonioliho. Ve vzájemném souboji byl nakonec šťastnější Tomáš a tak jsme se letos již podruhé dostali na stupně vítězů. Vyčerpaného Antonioliho v závěru ještě předstihl mohutně finišující Svanebo, šestý byl Pavel Jindra před Lebrunem. O vyrovnanosti závodu svědčí i časové odstupy – druhého Bauera dělilo od šestého Antonioliho pouhých 23 vteřin!!

I v ženách se pořadí hodně měnilo. Bonazzi o své vedení záhy přišla a tak o vítězství bojovali jiní. Zpočátku to vypadalo na premiérové vítězství pro Kulman, ale svému tempu a také ne úplně ideálně připraveným lyžím ve druhé polovině lyžařské části závodu podlehla a tak si pro vítězství dojela Wasle, právě před Kulman a třetí domácí Lamastrou. O třetí místo do posledních metrů bojovala i mocně finišující Šárka Grabmüllerová, ale nakonec, i díky značnému množství pomalejších závodníků na trati, dokázala předjet pouze Bonazzi a skončila čtvrtá.

Radostný je i pohled na průběžné pořadí světového poháru – v ženách pořadí vévodí Šárka Grabmüllerová, v mužích je třetí  Pavel Jindra, pátý je Tomáš Doležal.

Generálka na blížící se mistrovství světa ve Freudenstadtu bude tuto sobotu na Slovensku nedaleko Zvolena, kde chtějí naši východní sousedé pořádat v příštím roce mistrovství Evropy. Elitní trio ještě doplní evropský medailista z Gaishornu Vítek Zahula.