Filip Ospaý na Iron Tour 2007

6.08.2007 -
Letos jsi měl startovat ve francouzské GP, ale kvůli administrativním překážkám jsi nakonec zvolil start v etapovém závodě Iron Tour. Jak dlouho jsi zvažoval tento start? Nebál jsi se, že ti to naruší trénink na MS?
Letos jsi měl startovat ve francouzské GP, ale kvůli administrativním překážkám jsi
nakonec zvolil start v etapovém závodě Iron Tour. Jak dlouho jsi zvažoval tento
start? Nebál jsi se, že ti to naruší trénink na MS?
Když mě organizátoři poprvé kontaktovali na jaře, tak jsem odmítl hned – čtyři závody ve čtyřech dnech hned po mé dovolené – to by byl maximálně výlet autem do Francie. V červnu mě kontaktovali znovu, už jsem se i dozvěděl přesné vzdálenosti jednotlivých etap, vše probral s Michalem Kočařem, Zdeňkem Tobiášem i Petrem Punčochářem a během jednoho večera nad sklenkou francouzského vína jsem se rozhodl, že to zkusím. Bude to ideální tréninkový start přípravy na druhou polovinu sezóny.

Organizace závodů se někdy jeví dosti pomatená... Jak se vyrovnáváš s tímto faktem?
Přeci jenom se soutěží o tučné prize money?

To že se někdy odstartovalo o pár minut později než mělo, to nebyl zase tak velký problém. Horší to bylo s tratěmi. Když byly pevně vytyčeny ještě před závodem pro amatéry (před každou naší etapou startovali na stejných tratích hobbíci), tak bylo vše v pořádku (1. a 3. etapa). Bohužel při 2. etapě bylo vytyčeno v okolí depa několik běžeckých tras, takže nakonec dali zapravdu nám, závodníkům, že bude lepší běžet po trase kola a hned do cíle, než se motat mezi „mlíkem“ někde na louceJ Při závěrečné etapě, kdy jsme místo 2,4km nakonec při závodě uběhli jen 1,1km, to byl spíš kolaps jednoho organizátora, který nás otočil kolem jiného kruháče než měl a ostatní už nedokázali flexibilně reagovat, abychom třeba těch krátkých kol běželi 6… Ale o těchto případných problémech jsem byl informován již před startem prologu. A i s tím jsem do toho šel J

Jak je postaráno o závodníky mezi etapami? jste hýčkáni jako v bavlnce?
Každý rok je Iron Tour jiná (jiné závody,jiná etapová města). Letos všichni závodníci i se svým doprovodem byli ubytováni v nádherném hotelu Palace de Menthon (www.palacedementhon.com) na břehu jezery Annecy a na jednotlivé etapy vyráželi odsud (někdo oficiálními vozidly, jiní vlastními, já jsem většinou vozil Jonathana z mého týmu a ruské závodníky týmu Hertz). Do místa dějiště jsme většinou dorazili kolem poledne – 2hodiny před startem etapy. Byla pro nás nachystaná VIP village, kde jsme se mohli občerstvit, nechat věci nebo jen tak sedět u stolu pod slunečníkem. Tento servis jsme mohli využívat neomezeně celé odpoledne. Večer byla nachystaná večeře (první den v hotelu, ostatní dny v etapovém městě).

Stíháš ještě trénovat mezi etapami nebo závody jsou dosti náročné?
Letošní etapy byly lehčí než v minulých letech. Většina profesionálních závodníků k tomu přistupovala jako dobře placenému tréninku J Já osobně jsem se šel před snídaní proběhnout nebo zaplavat. Po dojezdu do etapového města projet na kole po trase závodu, těsně před „intenzivní částí tréninku“ kvalitní rozběhání a rozplavání a ihned po něm opět nějaká lehká aerobní činnost. Vlastně jsem byl celý den v nějakém pohybu a na ostatní věci nezbyl čas (vzal jsem si sebou třeba knížku nebo filmy na DVD, ale ani k jednomu jsem se nedostal). Po přijetí do hotelu, mezi 21. a 22. hodinou, jsem posílal maily, namasíroval se a už byla půlnocJ Takže jsem se nedostal ani do historického centra Annecy, které prý stojí za shlédnutí.

Myslíš, že mají podobné závody budoucnost a pomůže to medializovat triatlon v jiné
světle?
Svého času byla velmi populární australská triatlonová Formule 1. I francouzská Iron Tour má své dobré a špatné roky. Letos byla její sinusoida spíš dole – elitní závodníci se domlouvali na poslední chvíli, většina týmu nesla název jednoho ze sponzorů (dříve startovaly týmy závodící ve francouzské Grand Prix). Přirovnal bych to k jednomu nejmenovanému závodu u nás – byl zorganizován celkem slušně, v pěkném prostředí s výbornou medializací, ale organizátoři z něho postupně chtěli vytěžit víc a víc, až ho potopili…to se může stát i s francouzskou Iron Tour. Výměna vedení by byla jistě přínosem, ale je jasné, že od takového „korýtka“ se neodchází dobrovolně J

Jak se ti líbí francouzské prostředí a krajina? Z čeho nejvíc jsi byl doposud unešen?
V této oblasti Francie jsem byl poprvé a přímo jezero Annecy se mi líbilo moc. Bylo to dáno i naším ubytováním na jeho břehu v pěkném hotelu s velkou zahradou. Dokážu si tam v budoucnu představit svou rodinnou dovolenou – prostředí pro jízdu na kole je tam díky síti cyklostezek vynikající, příroda nádherná, památky pro návštěvu při horším počasí také a voda v jezeře je průzračně čistá.

Jaké je mediální pokrytí Iron tour ve Francii?
Domnívám se, že medializace ve Francii je na dobré úrovni (tisk, televizní záznam na Eurosportu apod.). Kdyby tomu tak nebylo, tak by do toho sponzoři v čele s McDonald´s a Peugotem nedávali takové peníze.

Jaké jsou tvé další plány po skončení Iron tour?
Trénink, trénink a trénink (vše v domácím prostředí,jen jeden den budu trénovat ve Varech), abych 2. září byl se svým výkonem na MS spokojen!!!