Czech Bigman Festival – Praha 2012 je historií.

14.07.2012 -
Czech BIGMAN FESTIVAL – PRAHA má za sebou šestý ročník s účastí 300 startujících pod televizním drobnohledem TELEVIZE METROPOL, která zajišťovala přímé vstupy z obou dnů na televizní obrazovky Pražanů. A že bylo na co koukat. Počasí si opět vybralo svou tvrdou daň (ve dne tropy, v noci hromy-blesky s přívalem vody) a důkladně prověřilo tentokrát nejen startující, ale i pořadatelský tým.

V noci ze čtvrtka na pátek se v depu děly věci, co nebylo přibité, to lítalo, a to doslova a do písmene (stany, zábrany, reklamy, stoly, židle ….), takže do časného rána pořadatelský tým vše opět stavěl jako na zelené louce. Skončili jsme právě tak akorát včas, abychom jako prvního na přejímce do depa přivítali Oliviera Godarta z Dubaje, který se, jak se záhy ukázalo, nemohl dočkat, až začne na trati prohánět Petra Vabrouška.

Čtvrteční terénní triatlon přivítal na svém startu závodníky všech kategorií, Vltava byla příjemně prohřátá a její průtok zmírněn na minimum. Trochu nám to komplikoval přítok Berounky, ale podmínky byly pro všechny stejné. Velký obdiv zaslouží zvláště ženy, které svou plaveckou část absolvovaly bez neoprenů. Závod se odvíjel od strategie, kdo druhý den nastoupí na start dlouhého triatlonu a kdo terénním triatlonem končí. V hlavní kategorii systémem start-cíl si pro vítězství dojel s tříminutovým náskokem Vojtěch Jonáš před kvadriatlonovým specialistou Leošem Roušavým a Petrem Vabrouškem, který takticky pošetřil síly před následujícím soubojem s Olivierem Godartem.  V kategorii žen se pořadí neustále měnilo a to dávalo závodu patřičnou zajímavost až do samého závěru, kdy se vítězkou stala Iva Voštinková před Kateřinou Veselou a Zuzanou Zieglerovou.

Druhý den ráno jsme s napětím očekávali, co s Vltavou udělá noční sibérie. Nezklamala, oproti čtvrtku zrychlila svůj průtok a její hladina stoupla. Stejně tak, jako v loňském roce jsme po rychlé konzultaci rozhodli o zkrácení plavecké trati v rámci závodu Českého železného muže na 2,1 km a plavalo se pouze po proudu. Závodníky jsme díky spolupráci s říční policií, hasiči a naším „taxíkem“ převezli proti proudu a v půl osmé závod odstartovali, stejně jako o dvě hodiny později Pražský střední triatlon. Na „startovním roštu“ se odprezentovali nejen čeští ale i zahraniční závodníci a opravdovým překvapením pro všechny byl výkon Oliviera Gadorta (LUX) žijícím v Dubaji. Jejich vzájemný souboj byl ozdobou celého festivalu, zvláště když se Olivier ve třetím cyklistickém okruhu dostal před Petra Vabrouška. V cíli však bylo pořadí obrácené a Petr opět obhájil své vítězství i přes závěrečný mohutný běžecký finiš Oliviera, který se na trati naprosto vydal a v cíli bylo jeho první občerstvením ponořená hlava v lavoru s vodou.  O to neuvěřitelnější je informace od jeho doprovodu, že tento závod byl jeho prvním dlouhým triatlonem v životě a své sportovní základy získával na golfovém hřišti. Třetí místo kontroloval Stanislav Cibulka. V ženách si vítězství odnesla Gabriela Hejtíková.

Závod Pražský střední triatlon přinesl drama až do samého závěru, kdy rozdílem necelé minuty zvítězil Jan Oppolzer před Kristianem Hallstenem ze Švédska a Tomášem Eklem. Kategorii žen ovládly závodnice z Německa Sonja Decker a Arina Marthin před Kateřinou Hýblovou.

Potěšující je fakt, že počet BIGMANů rozšířil své řady a dalších dvanáct „noviců“ si převzalo své zlaté přívěšky se svým osobním číslem (vesty do Klubu BIGMAN se již šijí). Tato řada mohla být ještě delší, ale pád v cyklistické části připravil Karla Kébla o vytoužený přívěšek. Jeho snažení tak skončilo nepříjemným zraněním v nemocnici v Motole. Byl jsem Karla navštívit a s potěšením jsem zjistil, že jej nemrzí zlomený nos, pochroumaná čelist, hnuté zuby či nespočet odřenin …………, ale právě zmaření jeho snu v podobě získání zlatého přívěšku. Věřím, že se Karel pro ten přívěšek a titul vrátí. Přeji mu i s celým organizačním týmem rychlé uzdravení a pevné zdraví do zbytku sezony.

Těším se na Karla i na všechny ostatní, kteří dokážou přijmout VÝZVU v podobě závodu BIGMAN, či jeho doprovodných závodů. Startovní listina se právě otvírá na www.czechbigman.cz , termín konání Czech BIGMAN FESTIVAL PRAHA 2013 je 5. – 6.7.2013.

Těším se na osobní setkání na startovní čáře.

Na závěr si neodpustím veřejné poděkování a smeknutí pomyslného klobouku, před všemi pořadateli, městskou, státní i říční policí, hasiči, záchranáři a všemi Partnery, kteří se na letošním ročníku podíleli.