Mým vzorem jsou bratři Brownleeové, říká Martin Semerád

12.04.2017 -
Martin Semerád závodí za oddíl TJ Bižu Jablonec a v loňské sezoně vybojoval stříbro v celkovém bodování ČP mezi dorostenci. V rozhovoru jsme si povídali o nových impulsech v tréninku, triatlonových snech a závodních plánech pro letošní sezonu.

Jak jsi spokojen s dosavadními výsledky v letošní sezoně na běžeckých závodech a aquatlonech?

Na začátku sezóny jsem vynechal atletickou halu a soustředil jsem se hlavně na trénink. Formu jsem pak otestoval na běhu na Čerčanský Chlum, kde se mi podařilo překonat traťový rekord. Začátkem dubna jsem se zúčastnil MČR v zimním triatlonu v Karlově Studánce. Týden poté jsem pak absolvoval ČP v aquatlonu v Českých Budějovicích. Časy plavání a běhu nebyly podle mých představ, ale s umístěním jsem byl docela spokojený.

Startoval jsi také na MČR v zimním triatlonu, kde ses těsně nevešel do první desítky celkového pořadí a vyhrál jsi mezi juniory. Jak se ti líbil tento závod?

Jelikož se na tento druh triatlonu nespecializuji, šel jsem si závod jen vyzkoušet, a tak jsem byl velice rád, že se mi podařilo mezi juniory zvítězit. Na Jesenickém zimním triatlonu jsem závodil poprvé a musím říci, že to byl jeden z nejtěžších závodů, na kterých jsem kdy byl. Také jsem podcenil přípravu lyží a celou běžkařskou část jsem se hodně trápil a nabral jsem ztrátu, kterou jsem pak musel smazávat v závěrečném běhu.

Letos ti bude 18 let. Jak dlouho se věnuješ triatlonu a jak ses k tomuto sportu dostal?

S triatlonem jsem začal před čtyřmi lety. V tu dobu jsem byl plavec, ale hodně mě bavilo běhání, a tak jsem si šel zkusit aquatlon v Liberci, kde si mě všiml trenér TJ Bižuterie Jablonec n/N Josef Mužíček. Mým prvním triatlonem byl ČP v Račicích. Poté jsem vyhrál Olympiádu dětí a mládeže ve Zlíně, což mě přesvědčilo, abych u triatlonu zůstal.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Za svůj největší úspěch považuji vítězství na loňském Závodě olympijských nadějí, který se konal v Maďarsku.

Jak vypadají tvoje současné podmínky k tréninku?

V této sezóně jsem v tréninku udělal velké změny. Dříve jsem si hodně tréninků vymýšlel sám. Na podzim mi začal tréninkový plán psát trenér juniorské reprezentace Lukáš Vrobel a cítím veliký posun, jak v běhu, tak v plavání, se kterým hodně bojuji a je mojí nejslabší disciplínou. Podmínky sice v Liberci nejsou na triatlon úplně ideální, hodně tu prší a je zima, ale aspoň mě pak špatné počasí nerozhodí při závodech.

Potkáváme se na poháru běžeckých závodů do kopců, kde často startuješ a umisťuješ se na předních místech. Proč tyto závody zařazuješ do triatlonové přípravy?

Spíše než do vrchu běhám běhy do kopců. Jsou to závody, které mají oproti vrchům menší převýšení a jsou kratší. První běh do kopce jsem běžel ještě než jsem začal dělat triatlon. Tato disciplína mě hlavně hodně baví, a proto si rád občas nějakým takovým závodem zpestřím triatlonovou přípravu.

Vraťme se ještě k loňské sezoně. Jak ji hodnotíš?

Loňskou sezónu hodnotím velice kladně. Dokázal jsem zvítězit na Závodě olympijských nadějí, což už samo o sobě udělalo sezónu vydařenou. V Českém poháru v triatlonu jsem skončil na druhém místě a v aquatlonu na třetím. A jako bonus jsme se školním týmem vybojovali 1.místo v republikovém finále v přespolním běhu.

Prozradíš svůj triatlonový vzor a sen?

Můj triatlonový sen je účast na Olympijských hrách. Je to ale jen sen, který obnáší ještě mnoho práce.  Mým vzorem jsou Alistair a Jonathan Brownlee, kteří dávají do triatlonu vše a je radost je při závodech sledovat. Myslím, že se hodně zasluhují o zviditelnění triatlonu mezi ostatními sporty a ukazují, jak těžkým sportem triatlon je.

Kde budeš letos startovat?

Letos plánuji absolvovat všechny závody ČP v aquatlonu a v triatlonu. Jako každým rokem se chci zúčastnit nějakého závodu Evropského poháru. Hlavním cílem pro tuto sezónu je pro mne nominovat se na Mistrovství Evropy juniorů, které se koná v Kitzbühelu.