Na Kanáry letíme odpracovat maximum objemů ve všech disciplínách, říká kouč juniorů Vrobel

9.03.2016 -
Výborný český triatlonista a v současnosti trenér juniorského kádru Lukáš Vrobel je ve funkci druhým rokem. Po přípravných kempech v Litomyšli, Praze a Srní odletěl reprezentační výběr na Kanárské ostrovy. Koncepci kempu a plány do letošní sezony poodkrývá kouč Vrobel v rozhovoru.


Jak ses dostal k trenérskému působení u juniorské reprezentace?
Dostal jsem se tam přes standardní výběrové řízení, které bylo ČTA vypsáno v roce 2014 a od října 2014 tedy cca 1,5 roku vedu juniorskou triatlonovou reprezentaci.

Mnoho sezon jsi působil na triatlonové scéně i jako aktivní a úspěšný závodník. Jak se ti podařilo skloubit závodění s tréninkem svých svěřenců?
Začínal jsem s triatlonem v 17ti letech před více jak 20ti lety,  a protože jsem byl sám sobě trenérem, začal jsem samostudiem všeobecného sportovního a především specializovaného triatlonového tréninku. Po roce už jsem začal trénovat i první svěřence a po dalších třech letech jsem tak nějak doznal, že jsem vyčerpal možnosti samostudia. Problematika mě natolik pohltila spolu s vlastní sportovní kariérou, že jsem ukončil podnikání a šel studovat FTVS UK v Praze se specializací triatlon a během studií si už přivydělával jako trenér. Studium jsem úspěšně zakončil a získal tak nejvyšší trenérskou licenci v triatlonu. Když jsem ještě pár let věnoval praxi a výsledky mé i mých svěřenců byly velmi dobré, začal jsem přemýšlet, že by mé zkušenosti mohly mít přidanou hodnotu i pro ty nejtalentovanější, a tak jsem se přihlásil na již zmíněné výběrové řízení, které jsem následně vyhrál.

Pojďme k současnosti. Kdo tvoří juniorský kádr a jaká jsou kritéria výběru?
Samotný reprezentační výběr je dán vždy splněním nominačních kritérií pro ME a MS. Pozice reprezentačního trenéra ale neobnáší práci jen s výběrem těch nejlepších, ale se všemi členy SCM v kategorii juniorů, kterých je momentálně 25. Podle výkonnosti jsou členěni do tří skupin A,B a C, přičemž zařazení je dáno umístěním jednak v Českém poháru, ale zejména plněním výkonnostních limitů v jednotlivých disciplínách. Podle zařazení se účastní společných reprezentačních akcí a přípravných kempů.

Mají výše zmíněné skupiny stejnou přípravu, nebo se to rozlišuje?
Pro C skupinu jsou to dvě akce a jedna diagnostika, kde se jim snažíme předat základy přípravy, techniky jednotlivých disciplín, nabídnout inspiraci novými tréninkovými motivy, odhalit základní nedostatky a nastavit podklady pro kvalitní vedení přípravy jejich osobními trenéry. Výběr B se účastní drtivé většiny společných akcí (letos jich máme v plánu 14 včetně testování) s výjimkou těch, které jsou cíleně zaměřeny pro přípravu na ME a MS a tím tedy jen pro výběr A.


Jak to mají borci a borkyně v áčku?
Pro letošní rok to je objemové soustředění na Kanárských ostrovech a závěrečná příprava se zaměřením na rozvoj závodního tempa a nácvik činností v depu, které proběhne na konci dubna v Nymburce. Limity pro zařazování jsou nastavené tak, aby závodníci ve výběru A byli konkurenceschopní v mezinárodním měřítku. Pro větší motivaci k práci v průběhu roku jsem letos zavedl, že závodníci mohou v průběhu roku plnit limity na testech, plaveckých a běžeckých závodech a postoupit tak do vyššího stupně zařazení, ale stejně tak mohou při poklesu výkonnosti padat dolů. Na začátku všechny A limity měli splněny v podstatě jen Ondřej Olšar a Iveta Fairaislová. Od října do teď doplnili limity Michal Šimeček, Tomáš Plojhar, který výrazně zapracoval na své největší slabině – plavání a z C do B taky poskočil Josef Jurica. Nadějně taky vypadá práce Adriany Klimkové a Simony Šimůnkové, které pracují na zlepšení v běhu. Počítám, že tito závodníci by po nejbližších běžeckých závodech či aquatlonech mohli postoupit z B do A.

Máte za sebou tři přípravné kempy. Jak hodnotíš ten pražský?
V Praze jsme využili zázemí Balance clubu Brumlovka, kde jsme navázali na Litomyšl a pokračovali v práci na posturálním posilování a plavecké technice. Většina mladých triatlonistů jsou bývalí, nebo ještě spíše současní plavci a ti mají bez výjimky problémy se zpevněním vazů a sílou posturálního svalstva. Považuji to za největší slabinu, a tak právě tomuto jsme věnovali celé jedno soustředění, které bylo doplněno kvalitním plaveckým tréninkem v 25m bazénu, který je součástí tohoto fitcentra, navíc je velmi kvalitně vybaveno právě pro možnost balančních cvičení a specifického posilováním posturálu s využitím pomůcek i vlastního těla. Pro zpestření jsme absolvovali i indoor přechodové tréninky. Myslím, že toto společné soustředění, ze kterého si mladí triatlonisté odnášejí nejvíce nových motivů a inspirace, jak obohatit svůj současný tréninkový proces. Nejvíce spokojení jsou však tradičně s místním wellnes, kterého si užívali plnými doušky.



Další příprava probíhala v oblíbeném tréninkovém centru v šumavském Srní…
Junioři se při svém čtvrtém společném srazu v rámci přípravy a testování na nadcházející sezónu sešli v Srní, kde využili stoprocentního zázemí stejnojmenného hotelu. Přípravný kemp byl zaměřen na objemovou všestrannou přípravu, kde jsme chtěli využít zejména místní běžkařské tratě, náročné nezpevněné terény k nordic walkingu a samozřejmě hotelový pětadvacetimetrový bazén. Během šestidenního pobytu jsme, co se týče počasí, vyzkoušeli snad vše. Den před příjezdem zde ale přišlo velké oteplení a následná obleva. Při prvním tréninku dalo velké úsilí najít alespoň nějaké zbytky sněhu. Obrovské množství vody z oblevy nám komplikovalo tréninky v lesích, kde se občas stalo, že někdo po kolena zapadl do močálu. Všichni se s tím ale prali maximálně statečně a splnili vše, co bylo naplánováno. V druhé třetině pobytu nastal obrat, nebe se roztrhlo a některé tréninky jsme absolvovali ve vánicích a chvílemi i větrných smrštích.

Těsně před odjezdem na Kanáry proběhly na holešovickém bazéně testy. Jak to hodnotíš?
Samotné testy proběhly, jak měly, jen mi vrásky dělá marodka. Na testy dorazilo jen 7 lidí z 12. Testy potvrdily to, co víme už delší dobu, že z hlediska struktury výkonu téměř všichni mají nedostatky v základní vytrvalosti. Nedostatečná objemová příprava spolu s tím, že se s intervalovými tréninky začíná příliš brzy, sice urychluje formu, ale její absolutní vrchol je pak o dost níže a hlavně pak v průběhu sezóny dochází k výraznému poklesu výkonnosti. Je to problém zejména pro jejich budoucnost, sprint triatlony se s tímto ještě nějak objet dají, jelikož jsou celé na cukry, ale na olympijský triatlon to stačit nebude.

Jaký je tvůj recept toto změnit?
Snažím se to pomalinku měnit, ale je to běh na dlouhou trať. Zlepšení v této oblasti a zároveň udržení rychlostní parametry vyžaduje dlouhodobou přípravu a hlavně změnu chápání toho, že momentálně nižší absolutní výkonnost přinese vyšší v budoucnu. Navíc do nárůstu objemové práce nemůžete skočit rovnýma nohama, protože to téměř vždy přinese zranění či zdravotní potíže. Přidávat se musí postupně a to je proces na více sezón. Nicméně výsledky testů naznačují pokrok, tak jen doufám, že to bude pokračovat.

S jakou koncepcí letíte na kanárský přípravný kemp?
Kanáry jsou součástí celkové strategie přípravy na ME v Lisabonu, které je už na konci května. Tuto přípravu podstupují sportovci z výběru A (bez Ivety Fairaislové, která byla zraněná) kdy na Kanárech jde o to odpracovat maximum objemů a to ve všech třech disciplínách, zejména na kole. S výjimkou Ondry Olšara, který dostal běžecký AP na 4:08km, což je úroveň, kterou už stačí jen udržovat a bude běhat už i intervaly na úrovni ANP, kde je výrazný prostor pro zlepšení.

Po vašem soustředění v teple bude u nás stále ještě zima a tedy ne úplně ideální podmínky pro cyklistické venkovní tréninky. Jaké jsou další plány přípravy?
Po Kanárech budeme 14 dní doma a potom následuje soustředění na Malorce, kam už jedeme ve výrazně větším počtu. Ti, co absolvují Kanáry, budou trénovat ANP, ostatní pak základní objemovou přípravu a v závěru taky ochutnají intervaly na úrovni ANP. Dalších 14 dní doma a závěr přípravy pro ME obstará soustředění v Nymburce, kdy už budeme pilovat závodní tempo a závodní dovednosti včetně dep.


Který závod bude pro juniory letos vrcholem?
Jak už asi vyplynulo z předchozích odpovědí, je to snaha o co nejlepší výsledek na ME s tím, že toto je zároveň nominační závod pro MS. Kvalifikačním limitem pro MS je umístění do 16. místa. Toto umístění alespoň u jednoho z nich je pro mne cílem i přáním pro tuto sezónu spolu s tím, že minimálně zopakujeme velmi slušnou bilanci z minulého roku, kdy se povedlo 12 umístění v první desítce na jednotlivých závodech EPJ, o které se podělilo hned šest závodníků.

Najdeš si v tomto zatížení i možnost postavit se na startovní čáru?
Nevím. Rád bych, ale momentálně to nevidím moc reálně. Mé pracovní vytížení je dost vysoké a navíc už ¾ roku léčím zuby a na sportování nebylo moc pomyšlení, čemuž odpovídá i moje váha. Jezdím ale na závody se svěřenci, kde mě moc nebaví postávat, takže pokud jsem pohybu schopen, tak mi moje sportovní minulost dovoluje závody v délce do 1/2IM důstojně absolvovat. Takže pokud se mi povede se alespoň měsíc pravidelně hýbat, tak by se to mohlo povést, rozhodně ale bez jakýchkoliv výsledkových ambicí.

Letošní sezona se nese ve znamení olympijského Ria. Jaké jsou tvé tipy na medailové posty? Co šance českých borců?
Tak u žen je to poměrně dané, pokud nepřijde nějaké zranění či smůla, měla by být na stupni nejvyšším Gwen Jorgensenová a počítám, že na stupně vítězů ji doprovodí alespoň jedna z jejich reprezentačních kolegyň. Věřím, že Vendula má na desítku a přeji si, aby jí vyšel den D a povedla se třeba i pětka. Na medaili moc nevěřím, ale to více bych ji to přál. U mužů to bude dle mého názoru souboj trojlístku medailistů z minulé OH a určitě jim to bude chtít znepříjemnit Mario Molla. Dobře připravení budou určitě i Francouzi, ale bojím se, že jako před čtyřmi roky budou ty nejvyrovnanější souboje probíhat až za medailovými posty. Nicméně je to jen sport a závod v den D a to se může stát cokoliv, tedy myslím, že kdokoliv z favoritů může selhat. Bohužel opačně to moc nefunguje, takže věřit v zázrak, že by naší kluci přivezli třeba top 10 nevěřím, i když stejně jako Vendule bych jim to moc přál.

Hodnocení:
Přečteno 620x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová