Žilákovy sny o Xteře ruší drnčení motorové pily

24.09.2003 -
T i t i s e e , T e p l i c e n a d M e t u j í - O havajských plážích sní s drnčící motorovou pilou v ruce. František Žilák si musí v lese nejprve odpracovat jako dřevorubec, až potom si může užívat v sedle biku. Vydal se tak ve šlépějích krajana, slavného železného muže nedávné minulosti Michala Pichrta. Jo, znám ho. Taky bývalý skvělý lyžař Beran tady dělá v lese, přidá. Zřejmě místní tradice. Svérázný matador Pichrt se na havajského Ironmana nikdy nevypravil.
 i t i s e e , T e p l i c e n a d M e t u j í - O havajských plážích sní s drnčící motorovou pilou v ruce. František Žilák si musí v lese nejprve odpracovat jako dřevorubec, až potom si může užívat v sedle biku.

Vydal se tak ve šlépějích krajana, slavného železného muže nedávné minulosti Michala Pichrta. Jo, znám ho. Taky bývalý skvělý lyžař Beran tady dělá v lese, přidá. Zřejmě místní tradice.

Svérázný matador Pichrt se na havajského Ironmana nikdy nevypravil. Rozesmátý mladíček Žilák se chystá na půvabné soustroví v Pacifiku už podruhé.

Ale kvalifikaci na světový šampionát XTERRA v terénním triatlonu si vyjel až před dvěma týdny. Na poslední chvíli. V červnovém domácím závodě na Hluboké úplně vyhořel, teď na XTERRA Germany skončil osmý v elitě.

Byl to určitě můj letos nejlepší závod. Sedlo mi hlavně kolo, lebedí si dvaadvacetiletý chlapík. Měl šestý čas, Francouz Nicolas Lebrun, jeden z nejlepších na světě, mu tam na téměř čtyřicetikilometrové trati, nandal jen pět minut.

Přitom profil mi moc nevyhovoval, říká Žilák. Okruh vedl většinou po lesních nebo polních cestách, vytříbenou bikerskou techniku neužil. Jen kopce nahoru a dolů, ale cítil jsem sílu. A pak taky dva výběhy na lyžařský můstek, kde se v prosinci sejdou skokani na Světovém poháru.

Při výběhu mě chytla záda, ale překonal jsem to, dodává. Také běžecky mu sezona vychází. Snažím se, co nejvíc závodit, v triatlonu, na kole, nebo jen běhy. Takový trénink mi vyhovuje. Ve známém Středečním poháru skončil celkově druhý.

Formu potvrdil i na závěrečném podniku Českého poháru MTB v cross-country, kdy se v neděli v Moravské Třebové poprvé vešel do dvacítky. V konečném pořadí skončil 29., mezi jezdci do 23 let čtrnáctý.

Jako své jedničky si ho váží v týmu Redpoint. Koly ho vybavuje za jedinečnou cenu Merida. Moc rád bych získal aspoň částečné angažmá v nějakém silném klubu, přeje si.

Jako biker, nebo XTERRAMAN? Baví mě jezdit na biku. Ale přednost dávám Xteře, tam chci uspět, řekne rozhodně.

Loni skončil na Maui jako třetí nejlepší z Čechů 63. z téměř pěti stovek účastníků. Chci víc, slibuje. Zapracovat potřebuje hlavně na plavání. Občasné návštěvy adršpašského jezírka stačit nemohou. Objednal jsem si soustředění, uculuje se. Jeho přítelkyně Bára, původem lyžařka, mu prý chystá galeje v trutnovském bazénu.

Kromě tréninku teď na poslední chvíli shání také sponzory na dalekou výpravu. Třeba cena letenek oproti loňsku výrazně stoupla.

Ale věřím, že mi kamarádi z firem po okolí pomůžou. Stejně jako loni přispěje i město. Teď už vědí, že jsem jim snad nějakou reklamu udělal, usměje se.

Neodpočine si ani po návratu, další Žilákova výzva se jmenuje zimní triatlon.

Hodnocení:
Přečteno 154x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.1.21VITAR sport posiluje: k Enervitu přibral i Royal Bay
18.12.20Příští rok si vyzkouším, jak chutná Ironman, říká král triatlonu
14.12.20Koruna pro Krále triatlonu má nového majitele. Triatlonistou sezony je Lukáš Kočař!
13.12.20Co najdete, když otevřete šatník sportovkyně? Kultovní značky, které musíte mít!
11.12.20V téhle divné době mi chybí parta závoďáků, říká Michal Piloušek
9.12.20Český triatlon vstoupí do roku 2021 s novou tváří
2.12.20Naše šance pro účast na OH v Tokiu vede přes štafety, říká kouč repre Lukáš Vrobel
29.11.20Zuzana Bartasová: Soutěživá jsem hodně, nikdy jsem nedokázala jít na závod s tím, že si ho jdu jen užít
20.11.20Pestrost je ideální koření motivace, říká Jan Šneberger
19.11.20Ironman dream