Bez závodů mám menší motivaci trénovat, říká Pavel Jindra, vítěz MČR v zimním triatlonu

30.01.2020 -
Český xterák Pavel Jindra nedávno zvítězil na republikovém šampionátu v zimním triatlonu a kvalifikoval se na ME a MS. Jak hodnotí závod, loňskou sezonu a jaké má plány? více v rozhovoru

Jak si ceníš svého vítězství na MČR v zimním triatlonu?

Letos to byl můj první závod a zároveň první letošní MČR v tlonech. Cením si každého vítězství a to čím dál tím více…Je to můj 12.titul v zimním triatlonu.

Jak se pro tebe závod odvíjel a kde jsi rozhodl o svém zlatu?

Závod byl společným mistrovstvím pro ČR a SR.  Je to dobře, protože se tím zvyšuje i kvalita startovního pole. Závod jsem moc dobře nerozběhl. Běh byl dlouhý pouze 3,2km po zledovatělé cestě, která byla téměř rovná. Rychlostně jsem na soupeře nestačil a přiběhl průběžně na 7. místě. Povedlo se mi první depo a na kolo jsem naskakoval jako 4. v pořadí. Kolo bylo také na profilově rovinaté trati, zpestřené prudkými zatáčkami,  které jsem projížděl pomaleji, protože jsem v první lehl a to vám na jistotě nepřidá. Podařilo se mi dojet průběžně 3. závodníka, který jezdil zatáčky tak jak bych chtěl já, ale po rovině mu to moc netáhlo. První dva si drželi konstantní náskok z běhu.  Druhé depo už bylo o poznání horší než to první, ale i tak jsem vyjížděl na běžky jako třetí. Cca po 0,5km mne předjela moje pravá lyže a já se poroučel velmi rychle k zemi (špatně jsem zajistil botu ve vázání). Po opětovném startu jsem přijel pod první delší výjezd, který byl těžký nejen profilem, ale také tím, že zde byl dost hluboký měkký sníh. Bylo mi jasné, že první dva slovenské závodníky už nedojedu a snažil jsem se hlídat techniku na lyžích. Nejtěžší byly při závodě přechody mezi disciplínami, hlavně ten na běžky. Daň prvního závodu. Druhého Čecha v pořadí - Ondřeje Petišku jsem utrhl na začátku kola.

Co říkáš na organizaci a kulisu závodu?

Na závod vyšlo dokonalé počasí pro tento sport. Ve stínu bylo 0 C a na sluníčku kolem 5 C,  nefoukal vítr. Pořadatelé připravili i přes letošní velmi mírnou zimu tratě na jedničku, za což jim patří velká pochvala.

Jaká byla příprava na tento specifický závod?

Co se týče běhu tak proběhla standartní příprava. Co se týče kola a běžek, tak zde jsem musel přípravu podřídit tomu, že u nás není sníh. Tudíž neproběhla žádná cyklistická technická příprava na sněhu. Vždy mi chvilku trvá, než si zvyknu na to, jak se chová kolo na sněhu. V týdnu jsem jezdil na spinningovém kole a o víkendu na mtb. Na lyžích na sněhu jsem byl před závodem čtyřikrát, jinak jsem jezdil na kolcích. Naštěstí mne v přípravě nepotkaly žádné zdravotní potíže.

V zimním triatlonu závodíš celkem pravidelně. Kolikátá to byla tvoje účast?

Myslím že to bylo moje 18. MČR v zimním triatlonu.

Čím tě tato kombinace běhu, kola a běžek baví?

Těch důvodů je víc. Rád závodím a zimní přestávka bez závodů se mi zdála moc dlouhá. Pak rád jezdím na běžkách, tak jsem je přidal k duatlonu. Ten poslední je, že bez závodění jsem měl menší motivaci trénovat. Jsem lenoch..

Tímto triumfem ses kvalifikoval na ME a MS…Jak se těšíš?

Těším se. MS je v Itálii a ME v Rumunsku. Více mi bude vyhovovat Rumunsko, je tam náročná cyklistická část.

Jaká byla pro tebe loňská sezona?

Z mého pohledu povedenou. Trošku jsem byl zklamaný jen ze dvou závodů. Mám radost z každého závodu, kde ze sebe dostanu ten den vše, na co mám natrénováno a to se mi na těch dvou nepovedlo.

Kolik času věnuješ tréninku?

Co se týče běhu, kola, lyží a v létě plavání tak cca 10 -12h týdně.  Jinak ještě chodím pravidelně na hokej, flórbal a do posilky. Samozřejmě nejdřív musím mít vše hotovo v práci.

A tvoje cíle do letošní sezony?

Ta zimní mi skončí ME v Rumunsku. V té letní pojedu závody ČP v terénním triatlonu, pár závodů SP a EP xterra. Také si vybírám a těším na některé lokální triatlony, kde panuje neskutečná atmosféra. Prostě se tím naším krásným sportem bavit v okruhu známých a pohodových přátel.