Xterra na Konopišti: Jiránek a Bulířová

3.07.2005 -
Benešov - Noví panovníci byli v sobotu korunováni na konopišťském zámku. Zdejší premiéru Xterry, českého poháru v terénním triatlonu, vyhráli v dešti, bahně a téměř stočelnném závodním poli Tomáš Jiránek a Kamila Bulířová.

Oba rozhodli o triumfu až v běžecké části. Jiránek brzy setřásl Žiláka, se kterým unikli společně na horských kolech. Naopak Bulířová bojovala po celé trati až do posledních metrů na dohled s nezdolnou veteránkou Grabmüllerovou.

"Jsem šťastný, jelo se mi skvěle," radoval se Tomáš Jiránek, specialista na Xterru z Mladé Boleslavi, po svém letošním druhém vítězství. "Vůbec jsem to nečekala," hlásila užasle Kamila Bulířová po první výhře v Xterra-triatlonu v životě. Ještě na začátku sezony podlehla Grabmüllerové na duatlonu v Karlových Varech o víc než deset minut... Tréninkové recepty Michala Pilouška, otce české Xterry, však zabírají!

Po plavání vedl Brynda, nedávný špičkový závodník  v olympijském triatlonu, který se zotavuje z vleklé nemoci. Později rozbil přední vidlici na kole, ale přesto vybojoval stupně vítězů. Na kole vládl tradičně Žilák, ale na špici se brzy dostal i hlavní favorit Kubíček. Jenže při běhu, jeho nejsilnější disciplíně, mu už scházely síly. Den a noc před startem prozvracel při žaludečních potížích...

Nejlepší ženy se honily celé dvě hodiny závodu. "Neviděla jsem ji, ale cítila těsně před sebou," říkala Kamila Bulířová. "Nevěděla jsem o ní a najednou mě dojela," divila se Šárka Grabmüllerová. "A v běhu jsem to asi trochu podcenila." Její soupeřka, nejlepší Češka loni na světovém šampionátu na Havaji, dodává: "Když jsem ji doběhla v posledním seběhu, do finiše jsem si věřila."

Program Xterry pokračuje třetím závodem European tour příští víkend v rakouském Achensee, o týden později se koná mistrovství Slovenska ve Skalici - které patří do Czech tour.

Xterra Benešov (0,8 km plavání - 24 km MTB - 10 km běh): Muži: 1. Jiránek (Polar) 1:54:00, 2. Kubíček (Koma racing) -2:03, 3. Brynda (Labe tri klub) -3:02, 4. Žilák (Rock Machine/Cyklomax Hradec Králové) -4:19, 5. Hertl (Skalica/Slov.) -7:25, 6. Roušavý (Rock Machine/Cyklomax) -8:24, 7. Kašpar (Fort Ústí n. O.) -11:19, 8. Grabmüller (B+H České Budějovice) -13:15, 9. Kolař (Tri Lamy Brno) -13:30, 10. J. Matějec (Sfinx Barták Praha) -13:31. Ženy: 1. Bulířová (Elmarco KK Cube Liberec) 2:19:42, 2. Grabmüllerová (B+H České Budějovice) -17, 3. Svěráková (Rock Machine/Cyklomax) -16:47, 4. Friedbergerová (ČVK Praha) -19:22, 5. Chocholová (Xterra Hluboká) -23:43.

Průběžné pořadí Brave Xterra Czech tour 2005 po 5 z 12 závodů: Muži: 1. Kubíček 363 bodů, 2. Jiránek 329, 3. Žilák 271. Ženy: 1. Dermeková (Skalica/Slov.) 303, 2. Grabmüllerová 290, 3. Loubková 270.