Xterra Czech: Kubíček třetí, vládli horalové ze Švýcarska

18.06.2005 -
Hluboká nad Vltavou - Helvétský kříž zavlál nad novorenesančním zámkem na Hluboké. Českou Xterru, světovou kvalifikaci pro šampionát na Havaji, vyhráli Olivier Marceau, ten podle očekávání a zcela nečekaně Renate Bucherová. Z Čechů byl nejlepší třetí Jan Kubíček, který zastoupil Jana Řehulu.

Z Čechů byl nejlepší třetí Jan Kubíček, který zastoupil Jana Řehulu. Toho potkaly tři defekty na horském kole ve schwarzenberské oboře a dokončil jen v tréninkovém tempu. "Dvakrát jsem píchl a pak i přetrhl řetěz," stýskal si Řehula, který dal Xteře přednost před nedělním domácím šampionátem na olympijských tratích v Plzni.

Mezi ženami se vedrala do elitní desítky Eva Skalníková, juniorská reprezentantka v běhu na lyžích. "Zlepšila jsem se hlavně v plavání," povídala.

Marceau šel na špici už z vody, na kole ho ale zle dotahoval Nicolas Lebrun. "V prvním ze dvou okruhů běhu už jsem ho měl na dohled," říkal Lebrun. "Ale pak jsem se probudil," usmál se Marceau - mistr světa v olympijském triatlonu z roku 2000 a vítěz první hlubocké Xterry v roce 2001.

"Ztratil jsem v plavání," posteskl si pak Lebrun. "Byl to těžký závod. V životě jsem nejel lehkou Xterru," dodal pak Marceau, dvojnásobný účastník olympijských her.
Mezi ženami se v nabitém poli utkaly tři poslední mistryně světa, všem ale závěrečným během utekla Švýcarka Bucherová.

"Běžela skvěle, smekám," uznala úřadující světová šampionka Jamie Whitmoreová.
Na prémiích se rozdalo 10 000 eur, v parném dni se účastnilo přes 400 závodníků ve všech věkových kategoriích. Z nich 34 si vyjelo místa na startu říjnového mistrovství světa na havajském ostrově Maui.

Doprovodný závod štafet vyhrál tým Progres, na druhém místě skončila formace s lyžaři Kožíškem a Koukalem, hájící barvy domácího týmu Xterra Hluboká. Kožíšek jel na kole, Koukal běžel - a to i přesto, že jeho levičku zdobí sádrový krunýř, minulý víkend si zlomil dvě záprstní kůstky.

Brave Xterra Czech 2005 (1,2 km plavání - 35 km MTB - 11 km běh): Muži: 1. Marceau (Švýcarsko) 2:12:40, 2. Lebrun (Francie) -46, 3. Kubíček (Koma racing/ČR) -5:13, 4. Thomas (USA) -6:43, 5. Boonstra (Jižní Afrika) -6:39, 6. Wingenfeld (Německo) -6:48, 7. Brassini (Itálie) -8:16, 8. Jiránek (Polar MB/Česko) -9:12, 9. Grütter (Švýcarsko) -10:08, 10. Böcherer -10:52. Ženy: 1. Bucherová (Švýcarsko) 2:35:19, 2. Whitmoreová (USA) -17, 3. Matterová (Švýcarsko) -1:09, 4. Angleová, 5. Thomasová (obě USA) -4:29,... 9. Skalníková (MTB Bečvář team/Česko) -13:36.